321

Odp: Uprawa bezorkowa

Decyzja zapadła.
W będę siał wiecej bez pługa. W sierpniu zasieję rzepak po pszenicy.
Wspomnę tylko że rzepaku u mnie nie było nigdy.

Co będzie jak go zasieję w rozstawie 24 cm?
Pytam, bo chciałbym upiec 2 pieczenie przy jednym ogniu. Uniknąć zapychania redlic wymontowując co drugą ale to cel drugorzędny, oraz zaoszczędzić nasion bo trochę ich trzeba wsypać do skrzyni by siało się równo i pewnie zostanie z 3 kg. A tak zamykam co drugi i buduję takie zastawki żeby nasiona się nie rozsypywały po całej skrzyni.

No i po życie ozimym będę siał poplon a po nim owies raczej bez pługa. Taka uprawę już mam i musze powiedzieć że mimo 5 - 6 klasy i do niedawna suszy wygląda lepiej niż te siane tradycyjnie na lepszych kawałkach. zobaczymy co bedzie dalej. Jutro może jakieś fotki zrobię

322

Odp: Uprawa bezorkowa

Spokojnie możesz siać na taki rozstaw, kumpel jak jeszcze siał rzepak accordem to tylko siał co drugą redlice i w accordzie wychodzi wtedy 25 cm. Teraz ma zasiany siewnikiem od buraków, przy okazji się go spytam co i jak. U mnie też jestem bardzo zadowolony z qq bezorkowego po qq. Jak bym miał jeszcze siewnik talerzowy to by była bajka. Może się pozbęde grubera bo się jeden o niego pytał i wtedy zrobię na tych zębach sprężystych

E 516 na części
Telefon 695 076 269

323

Odp: Uprawa bezorkowa

24cm  spokojnie można siać nawet co 30cm    ma wtedy miejsce się rozbudować ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

324

Odp: Uprawa bezorkowa

siej krzysiek, ta szerokość ok, ale zaoraj pod rzepak.

mdw

325

Odp: Uprawa bezorkowa

rzepak to chwast  on rośnie  nawet na betonie .... orać nie trzeba badziej oranie skłania się pod pszenice niż pod rzepaki

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

326

Odp: Uprawa bezorkowa

ja jestem odmiennego zdania.

mdw

327

Odp: Uprawa bezorkowa

Nie będę orał. zamierzam obsiać 5,25ha z czego 1/2 to glina. Z obserwacji sąsiadów wiem że na glinie z rzepakiem ciężko.  Jest problem z wschodami i to nawet po agregacie aktywnym wałach cambela......  Na glinie wszystko gówniano wschodzi. I tu wydaje mi się że uprawa bezorkowa pokarze swój plus. Nie będzie takich brył. Przynajmniej tak mi się wydaje. Taki mam plan, a rzeczywistość pokarze. Może mpopis coś powie.
Sąsiedzi tj. stokłosa sieją rzepak bez pługa i mimo ziem mozajkowatych  nie widać różnicy gdzie glina a gdzie jej nie ma.

328

Odp: Uprawa bezorkowa

u  nas  w  okolicy  pod  rzepak  wszyscy  orzą       i  pod  buraki,  groch kuku   czy  fasolke   jedynie   pod   pszenice   po  rzepaku   lub  po  burakach    idzie  väderstad carrier   a   u  mniejszych  zwykła  talerzówka

maszyny Fortschritt  geniale   w  swojej prostocie   ale  jakże  przemyślane   ,wyciągnij    skrzynie  biegów  w  e512   a  w   bizonie  big_smile  wymontuj     silnik   w  zt300   a   w  dużym   ursusie  .

329

Odp: Uprawa bezorkowa

wojtas napisał/a:

rzepak to chwast  on rośnie  nawet na betonie .... orać nie trzeba badziej oranie skłania się pod pszenice niż pod rzepaki

tu  sie   nie zgodze własnie  pod  pszenice  można  sobie  darować  pług    szczególnie  po  rzepaku  lub  okopowych

maszyny Fortschritt  geniale   w  swojej prostocie   ale  jakże  przemyślane   ,wyciągnij    skrzynie  biegów  w  e512   a  w   bizonie  big_smile  wymontuj     silnik   w  zt300   a   w  dużym   ursusie  .

330

Odp: Uprawa bezorkowa

moje obserwacje z rzepakiem są takie, jeżeli chcesz siać na 25 cm to musisz siać max 2 kg na ha bo inaczej w rzędzie bedzie go dużo i sam ze sobą będzie robił konkurencję o miejsce, jedyne co przemawia za tym żeby siać co 25 to zapychanie siewnika, ale wtedy byś musiał podwiązywać niesiejące lejki żeby nie grabiły, siew bezorkowy jak najbardziej , ja w tym roku buraki łubin QQ jęczmień ,mieszanki i część pszenżyta mam bez pługa i ładnie rośnie, nawet mieszanka i QQ po QQ ziarnowej jest posiana, jak ktos chce obejrzeć to zapraszam

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

331

Odp: Uprawa bezorkowa

no właśnie też mam posianą qq po qq skoszonej na ziarno. Może zrobie dziś fotki jak nie zapomnę

E 516 na części
Telefon 695 076 269

332

Odp: Uprawa bezorkowa

Lechu też mam posiana qq po qq bez orkowo przejechane dwa razy ścierniskowym najpierw na 15 ze skrzydełkami a dwa tygodnie później na samych sercach na 25-27cm. Wczesniej porozmawiałem sobie z Markiem (mpopis) na ten temat.

333

Odp: Uprawa bezorkowa

ja mam wszystko bez orki w tym roku

334

Odp: Uprawa bezorkowa

a na ilu ha działasz i jak wygląda to u Ciebie ?  od ścierniska do koszenia .... ??? to jest dobre miejsce żeby się powymieniać sposobami uprawy i doświadczeniami

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

335 Ostatnio edytowany przez Laszek (2014-05-13 08:07:36)

Odp: Uprawa bezorkowa

u mnie po kukurydzy poszła ruska talerzówka, później gruber na redlicach sercowych na około 25 cm (rusek miał co robić) następnie nawóz został wysiany i uprawa do siewu takim agregatem
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cae … 446d0.html
a po zbożach podobnie, płytka podorywka bo jak jeszcze nie było ruskich dysków to gruberem, później przejazd na głęboko, nawozy i uprawa do siewu. Mam nadzieje że do wiosny kupię bronę wahadłową amazone to wtedy wpiął bym tam siewnik i zbożowy jak i do qq, zawsze jeden przejazd zaoszczędzony

E 516 na części
Telefon 695 076 269

336

Odp: Uprawa bezorkowa

Tego roku nie brałbym jako miarodajnego. Ten rok jest do tej pory przynajmniej u mnie wyjątkowo korzystny. Kto ma zadbane swoje roślinki wszędzie wyglądają pięknie, nie zależnie od systemu uprawy. Bez pługa mam 1,6 ha pszenżyta jest na razie niesamowite, żaden przepał się nie wykroił, ale po pługu też.

337

Odp: Uprawa bezorkowa

Może u Ciebie nie jest miarodajny. U mnie poza tym że wiosna przyszła wcześnie to normalny.
Dwie susze i teraz trochę wody i zimno. I widzę że jest nas próbujących coraz więcej.

338 Ostatnio edytowany przez bamreras (2014-05-13 09:12:50)

Odp: Uprawa bezorkowa

żyto bez orki niczym się nie różni od tego co było pod nie orane. To samo w pszenżycie. Jedynie w łubinie za płytko uprawiłem i zbyt oszczędnie i powychodziły samosiewy zbóż....
Mieszanka, co mam ją zasiane na polu co 7 czy też 8 lat pługa nie widziało wzeszła równiutko mimo że pole mozaikowe od gliny po piach. Jedyne co się w niej pojawiło to trochą większa obsada chwastów, w tym trochę wieloletnich. W żniwa czy też po trzeba będzie glifosatem postraszyć....

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

339

Odp: Uprawa bezorkowa

czyli puki co nikt nie narzeka. ....

340

Odp: Uprawa bezorkowa

ja stwierdzam że u mnie na piachach jest więcej wilgoci, po pługu piach był suchutki i pszenica nawet w zeszłym roku(mokra wiosna) na górkach była marna, teraz jest jęczmień i jak na razie sie trzyma a deszczu i zapasów wody duuuużo mniej niż rok temu

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38