1

Temat: Wywożenie trawy i liści na pole

Witam
Co myślicie o rozrzucaniu zgniłej trawy i liści na pole, zaorywaniu jej później? Bo mam dostęp do ściętej trawy i liści z trawników.

2

Odp: Wywożenie trawy i liści na pole

Trawa nie wiem ale po liściach z reguły nic nie chce rosnąć lepiej. Jakby zakwaszały ziemię, to samo owoce, czy liście z buraków. Ja po burakach nigdy nie orzę świeżych liści czekam aż przeschną. Wiem jak po pryźmie buraczanej nic nie chce rosnąć.

3

Odp: Wywożenie trawy i liści na pole

NAd trawą bym sie podrapał, popytał. Liście i owoce w żadnym wypadku......  Sprawdzałem......

4

Odp: Wywożenie trawy i liści na pole

przekompostować i dopiero na pole

5 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2014-10-01 19:42:29)

Odp: Wywożenie trawy i liści na pole

Dokładnie. Jesli masz to za darmochę to w sumie co by to nie było masa zielona ta masa zielona. Masz gnojarę coś do ładowania to próbuj. Generalnie samej trawy nie przekompostujesz dobrze. Musisz ją mieszać ze słomą i innymi smieciami bo z trawy robi się maź, błoto.
Przepis z netu
I. Ułóż na dnie warstwę zielonki, mniej więcej 23 cm - dokładność nie jest ważna. Powierzchnia powina być płaska.
II. Koniecznie przysyp warstwą materiału bogatego w węgiel - zmielone resztki drewna, trociny, rozdrobniony papier, zeschłe liście. Warstwa ta powinna mieć grubość 1 cm. Należy ją rownomiernie rozprowadzić.
III. Pokryj cienką warstwą gleby.

Powtarzaj warstwy aż do wyczerpania trawy.

Na koniec PRZYKRYJMY od góry jakąś pokrywą. Jest to b.ważne, żeby zawartość nie zmieniła się w zielony, nieprzyjemnie pachnący szlam.

Jako dodatku do pokosu traw możemy użyć łodyg warzyw i kwiatów, jednorocznych chwastów, torfu, miekkich odpadów po strzyżeniu żywopłotu, liści paproci, słomy, zmiażdżonych pędów brukselki, obierek, kuchennych odpadków warzyw i skorupek jaj.
Nie używajmy gałązek, korzeni chwastów wieloletnich, chorych roślin, mięsnych i rybnych odpadków.

Kompost, który zaczęliśmy przygotowywać wiosną lub latem powinien być gotowy późną jesienią lub następnej wiosny.
Jesienny kompost wprowadzamy widłami do gleby, wiosenny - to doskonała ściółka.

Kompost przygotowywany z trawnika, na którym stosowano herbicydy dobrze jest sprawdzić, czy się rozłożyły.
Zmieszajmy jego próbkę z niewielką ilością torfu i wysiejmy rzeżuchę ogrodową lub rzodkiewkę. Prawidłowe kiełkowanie wskazuje, że kompost można bezpiecznie stosować.


Jak gnije śmierdzi ale podobno to dobry nawóz