561

Odp: Uprawa bezorkowa

W tym Twoim planie to te nawozy bym dał przed gruberem, przynajmniej fosfor

562

Odp: Uprawa bezorkowa

Zrób tak jak Krzysiek pisze.

563

Odp: Uprawa bezorkowa

Mówicie lepiej wymiesza się z glebą i wgl ?

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

564

Odp: Uprawa bezorkowa

Fosfor przemieszcza sie w glebie max 0,4mm na dobę. to jest w idealnych warunkach wilgotnościowych. Czyli realnie strzelam 0,1mm na dobę. A te pazurki które ma większość z nas w agregatach uprawowo siewnych. Bardzo słabo mieszają i ich praca powinna się ograniczać do max 5 cm glebokości. Kiedyś szukałem nawozu po siewie. wszystko leżało na max 2 cm z czego połowa lub więcej na wierzchu.

565

Odp: Uprawa bezorkowa

Z tymi nawozami to już chyba 4rok sieję po ścierniu, z tym że nie daję azotu jesienią. Później idzie pług i siew. Można lepiej się ze wszystkim wyrobić nawóz na całej głębokości, i nie trzęsie jak w przypadku siewu po ŁolaBoga orce.
http://www.youtube.com/watch?v=cuStbH_YIQY
Tu jest fajnie pokazane jak jest w rzeczywistości jest też druga część.
Prawda jest też taka, że zauważyłem raczej zwyżkę niż zniżkę plonów.

566

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz stosujesz praktycznie nawożenie wgłębne roslina ma podążać za nawozem.

567

Odp: Uprawa bezorkowa

Na burakach zauważyłem że przy stosowaniu PiK jesienią pod pług, zjawisko że burak cukrowy rośnie w górę jak pastewny praktycznie nie istnieje. Wcześniej bywało różnie, jednak przez samą kulturę rozwożenia nawozu, wolę nawozić na ścierń. U nas kto spróbował ten nie żałuje, i coraz więcej ludzi tak sieje. Poza tym nawóz, może leżeć na wierzchu zanim się wyrobię ze wszystkimi uprawami, bo na azocie mi nie zależy.
Pietia a Ty całkiem się już pługa pozbyłeś?

568

Odp: Uprawa bezorkowa

W tym roku wszystko mam bezokrowo jutro i w sobotę jakę jeszcze ruszyć pole pod przyszłoroczną qq miałem posiana gorczycę własnie ją zmacerowałem broną miała ponad 1-1.2 wysokości. Mam jeszcze PHX piątkę ale stoi nie używany 2-3 lata. Jakoś ta metoda bardziej mi się podoba(odpowiada) muszę jeszcze na przyszły rok zmodyfikować grubera aby miał więcej łap. Byłem oglądać pszenice siana po qq na glinie piękne wschody nie ma tak jak inne lata gołe place jest całe pole zielone ci nie można powiedzieć o sąsiadach.

569

Odp: Uprawa bezorkowa

No tu jest racja, prościej doprawić górną warstwę pod siew. Sam myślę nad tym, szczególnie że dziś skrywaliśmy z ugoru ziemię, pod wybranie piachu,będzie swoja mała piaskownia. Powiem szczerze, że tam gdzie nigdy nie ruszane było, było bardziej miękko niż po orce. Na razie zostanę przy pługu, bo muszę pomyśleć o porządnym gruberze, lub jakimś głęboszu kombinowanym.A to znowu koszta... Liczyłeś czy jest jakieś paliwo zaoszczędzone?

570 Ostatnio edytowany przez Karol323 (2014-11-14 14:29:14)

Odp: Uprawa bezorkowa

No dobra więc jak zaczynać taką uprawę bezorkową to trzeba coś w tym stylu robić?
- Po zbiorze zbóż talerzówka ( do 10cm ) z wałem
- Po jakimś czasie brony ciężkie
- Siew nawozów
- Gruber x łap na głębokość ok 25-30cm i z tyłu porządne wały
- Siew zboża
- Wałowanie
- Oprysk od razu czy czekać aż zacznie coś się pojawiać ?

A ze zbożem Jarym, pole przygotowywać ( gruber itp ) Wiosną ?

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

571

Odp: Uprawa bezorkowa

pryskasz wtedy gdy przychodzi czas, to znaczy jeśli doglebówka od razu, jeśli nalistny to jak chwasty lub roślina uprawna w odpowiedniej fazie. Co do jarych, to jesienią gruber, może być bez wałów, aby zostały bruzdy, a wiosną płytka uprawa i siew.

572

Odp: Uprawa bezorkowa

Marku siedzisz już w tym długo, jak jest z utrzymaniem dobrego ph? Poniekąd przy siewie pasowym i uprawie bezorkowej trzeba częściej wapnować pole, i gorzej jest utrzymać odpowiednia ph. Prawda to? W sumie nie widzę powodów większych żeby tak było.
Dodatkowo jeszcze jak w tym roku bezorkowo wypadły rzepaki? U nas kto mocno przesuszył ziemię nie miał problemów ze ślimakami, a ci co posiali w mokro pokasowali rzepaki. Jak to wyszło, bo rozumiem że ziemia mniej będzie przesuszona jak przy orce.?

573

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz tutaj jest ciekawy artykuł odnośnie Ph przy uprawie bez orkowej .
Uproszczona uprawa roli może być ciekawym rozwiązaniem dla rolników szukających sposobów na zmniejszenie kosztów. O tym niezwykłym sposobie obróbki ziemi mówił na konferencji, zorganizowanej w Minikowie, pan Thibault Perrier, właściciel firmy Agri Consult z Leszna, stosujący taką technologię.
Pan Thibault Perrier jest rolnikiem pochodzącym z francuskiego wielopokoleniowego gospodarstwa. Swoją wiedzę praktyczną zawdzięcza przede wszystkim innym rolnikom i czuje moralny obowiązek dzielenia się tymi doświadczeniami. Przy stosowaniu technologii uproszczonej zadajemy sobie pytanie – czy orka jest konieczna dla utrzymania gleby w dobrej kulturze?
Praktyka prelegenta pokazuje, że wręcz przeciwnie – głęboka orka niszczy dżdżownice i utworzone przez nie korytarze, które mogłyby być wykorzystane przez korzenie roślin uprawnych. W glebie istnieje żywa „cywilizacja”, chociaż tego nie widzimy. Dżdżownice pracują nocą i wychodząc na powierzchnię ziemi potrafią wciągać do gleby nawet całe liście. To właśnie one i inne organizmy glebowe mogą z powodzeniem zastąpić pracę pługa, co znacznie zmniejszyłoby koszty uprawy.
Jednak aby efekt systemu bezorkowego był widoczny, potrzeba co najmniej kilku lat prowadzenia uproszczonej technologii uprawy, skorelowanej ze stosowaniem międzyplonów i odpowiedniego płodozmianu. Na odbudowę życia biologicznego  w zdegradowanej glebie potrzeba czasu. Dlatego uprawa bezorkowa musi być ściśle powiązana z wnoszeniem biomasy. Aby dostarczyć pożywienie organizmom glebowym, a tym samym zwiększyć zawartość próchnicy, trzeba do gleby wnieść pokarm w postaci resztek pożniwnych i poplonów. Pan Thibault szatę roślinną na powierzchni pola porównał do dachu na domu.
Jeżeli dom nie ma dachu, to jego mury i całe wyposażenie niszczeją. Podobnie jest z glebą, która bez szaty roślinnej ulega degradacji. Poplony lub międzyplony budują „dach”, który chroni przed erozją, ogranicza parowanie wody, wnosi substancję organiczną, poprawia strukturę, dostarcza azotu (uprawa motylkowatych), hamuje rozwój chwastów, a przede wszystkim – rozwija życie biologiczne w glebie.
W uproszczonych technikach uprawy (UTU) bardzo ważny jest również odpowiedni płodozmian, tzw. 2x2. Polega on na tym, że w ciągu 4 lat mają następować cztery rośliny: dwie jare, a następnie dwie ozime. Jednocześnie powinny to być dwie rośliny jednoliścienne i dwie dwuliścienne. Oto przykładowe zmianowanie:
-         groch (roślina jara i dwuliścienna),
-         rzepak ozimy (roślina ozima i dwuliścienna),
-         pszenica ozima (roślina ozima i jednoliścienna),
-         kukurydza (roślina jara i jednoliścienna).
Budowa takiego zmianowania służy przede wszystkim do niszczenia chwastów charakterystycznych dla roślin jednoliściennych w uprawach dwuliściennych i na odwrót.
Thibault Perrier prowadzi od 2002 roku gospodarstwo rolne pod Lesznem o powierzchni 1 000 ha. Od 2005 roku stosuje w pełni trzy wyżej opisane zasady UTU (uproszczona uprawa, poplony, płodozmian). Kiedy przejmował gospodarstwo po dawnych PGR-ach, pH gleby wahało się od 4,5 do 5, natomiast zawartość próchnicy wynosiła 0,6–0,7 proc.. Była to prawie pustynia, gleba bez życia biologicznego. Wydawało się, że koniecznie trzeba pola wapnować, i to najlepiej co 4 lata. Jednak pan Thibault nie wapnował swoich gleb i nie nawoził nawozami organicznymi, ponieważ nie posiada produkcji zwierzęcej. Zastosował natomiast na swoich polach UTU.
Zmotywowały go do tego następujące czynniki:
-         ograniczenie kosztów produkcji (np. znacznie mniejsze zużycie paliwa);
-         stosowanie trwałego systemu produkcji, który pozostawia dla następnych pokoleń podstawowy warsztat rolnika (czyli biologicznie czynną glebę) w dobrej kondycji;
-         możliwość skorzystania z dopłat unijnych.
Bez wapnowania i wprowadzania nawozów organicznych już w 2009 roku próby glebowe wykazały podniesienie odczynu do 7–7,5 oraz zawartość substancji organicznej na poziomie 2–2,5 proc.. Wzrosły również plony (np. pszenicy ozimej z 3 t/ha do 7–8 t/ha), natomiast znacznie obniżyły się koszty paliwa (o połowę w porównaniu z uprawą tradycyjną).
W swoim gospodarstwie Thibault Perrier używa dwie podstawowe maszyny, które wykonują 90 proc. prac polowych: compil i strip-till.
Compil jest agregatem podorywkowym używanym po żniwach. Zdecydowanie różni się od tych, które są na naszym rynku. W tej maszynie lemiesze lub sztywne zęby zastąpione są łapami ubijającymi glebę. Dzięki temu spód warstwy uprawianej przez agregat jest pofalowany i przypomina pudełko do jajek, co pozwala na równomierne wsiąkanie wody. Łopatki uderzają i zrywają ziemię zapobiegając tworzeniu się podeszwy płużnej, czego nie potrafią standardowe agregaty z lemieszami. Głębokość pracy można regulować w zakresie od 3 do 12 cm. Rolnik zamontował przed agregatem zbiornik na nasiona, z którego wysiewa rzutowo poplony i zboża. Compil przygotowując podłoże i wyrównując pole jednocześnie miesza wysiane nasiona z glebą.
Zestaw strip-till (połączenie głębosza i wału) używany jest do pasowej uprawy rzepaku, buraków, kukurydzy i słonecznika. Rośliny te wsiewane są bezpośrednio w międzyplon, w rzędy co 45 cm dla rzepaku i buraków oraz 75 cm w przypadku kukurydzy i słonecznika. Urządzenie spulchnia glebę w rzędzie na szerokość 5 cm, ubija ją, a następnie wysiewa nasiona. Ułatwia to zakorzenienie się kiełkujących roślin i daje im lepszy dostęp do głębszych zapasów wody i składników nawozowych. Siew bez uprawy ziemi bezpośrednio w poplon umożliwia utrzymanie wilgotności gleby i ogranicza wzrost chwastów między rzędami. Do agregatu można dołączyć siewnik nawozowy, który wysiewa nawóz za zębami głębosza.
W poplonach rolnik uprawia mieszanki trzech lub czterech gatunków roślin (najczęściej słonecznik, białą rzodkiew, facelię, koniczynę czerwoną, bobik, owies). Gęsto zasiane mieszanki są bezpieczniejsze od upraw jednogatunkowych, ponieważ mniej uzależnione od warunków pogodowych.
W momencie wysiewu rośliny głównej w międzyplon wygląd pola jest nieciekawy, ale po zacienieniu rzędów plantacja prezentuje się już dobrze. Pan Perrier twierdzi, że nie ma reguły: pole nie jest podobne do pola, ani rok do następnego roku. Uważa, że dobry zysk z plantacji polowej w równej mierze zależy od warunków atmosferycznych, gleby (na którą rolnik może wpływać) i od samego rolnika. Wykładowca podkreślał, że podstawowym narzędziem rolnika jest łopata. Powinien on raz po raz robić profile glebowe i obserwować rozwój życia biologicznego, aby wiedzieć, jakich zabiegów jego gleba potrzebuje.
Perrier widział we Francji profil glebowy pola uprawianego metodą UTU przez 15 lat i był zadziwiony ilością dżdżownic i korytarzy w glebie. Rzeczywiście – dlaczego rolnik ma ponosić nakłady na orkę niszcząc przy tym dżdżownice, skoro właśnie one mogą zastąpić pług? Jeżeli przy tym dostarczy dżdżownicom niezbędnego pożywienia w postaci obumarłych roślin, to gleba szybciej wzbogaci się w próchnicę, a więc stanie się żyźniejsza.
Uproszczony system uprawy zdecydowanie różni się od tradycyjnych metod, których się nauczyliśmy i ciągle praktykujemy. Jednak kiedy na zakończenie prezentacji pojawiło się zdjęcie pola zaoranego w ostrą skibę, to oczyma wyobraźni zobaczyłam wyjałowioną, pozbawioną życia biologicznego glebę... Pomyślałam wówczas: czy my przypadkiem ciągle nie chcemy poprawiać natury?

I tutaj moje pytanie do mpopis czy rzeczywiście jest to możliwe i jak wygląda u Ciebie w gospodarstwie utrzymanie odpowiedniego Ph gleby

574

Odp: Uprawa bezorkowa

Uff przeczytałem, mimo że kiedyś już czytałem. Nie jestem do końca przekonany. Jeśli głęboko uprawisz to tak czy siak kanały po dżdżownicach będą zniszczone. Na swoich polach można eksperymentować na dzierżawach jednak może  to trwać zbyt długo, a dzierżawa się skończy niekiedy.

575

Odp: Uprawa bezorkowa

Ale jak uprawiasz na max 12 cm to robaki przeżyją.
Sprzęt można kupić, wiedzę zdobyć choćby na naszym forum. Ale jest jeszcze jeden ogromy problem. Spora część z nas jest  na tyle młoda że gospodarzy z ojcami ( emerytami). Szanowni ojcowie są nie reformowalni! Może są wyjątki ale mój na pewno nim nie jest. W sumie nie wiele ma do powiedzenia ale jak pojawia się temat to aż iskrzy....
Ziemi nie oszukasz...  i tam takie że stare technologie.....  argumentów nie chce słuchac.....
Zbieram złom na małego Miga ala Mpopis jak zacznę go robić to chyba ojciec w szpitalu wyląduje....

576

Odp: Uprawa bezorkowa

Z tymi starymi technologiami to nie do końca tak źle. Sam byłem kiedyś przeciwny bronom i starym gruberom. Przeprosiłem stary gruber i brony też chcę zrobić.  Ja choćbym przeszedł kiedyś na uprawę bezpłużną, to i tak kupię jakiś pług do oborywania miedzy także, nie odejdę od pługa tongue
Ogólnie, mimo woli jeżdżąc co jakiś czas cięgnikiem po polu i ugniatając je, nie wyobrażam sobie jak wyglądałyby plony przy spulchnianiu tylko na 12cm.Przynajmniej na moich ziemiach.Chyba że tam mają jakieś dżdżownice na sterydach smile

577

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja też jestem młody big_smile bo ojciec jeszcze mi pomaga, co roku coraz mniej bo ma 76 lat zdrowie już nie te, ale gdy tylko dobrze się czuje to sam szuka w czym by mi pomóc. Gdy mu wspomniałem o przejściu na bezorkowy, to mówi czemu nie jeżeli to się sprawdza tylko dowiedz się wszystkiego na ten temat.
Mpopis czekam na twój powrót z urlopu :pa:

578

Odp: Uprawa bezorkowa

No proszę pozdrów Tatusia od usiłujących nie orać....

579

Odp: Uprawa bezorkowa

http://i59.tinypic.com/sdp53d.jpg
http://i57.tinypic.com/2ex8ww7.jpg
Tatuś smile gruberuje obornik najpierw był zgruberowany poplon, a że pogoda pozwoliła na ile wystarczyło obornika to go rozrzuciłem. Grzegorz skrajny talerz w gruberze od miedzy opuszcza się niżej i pięknie odoruje.

580

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz my tu wszyscy chcemy ryć więcej niż 12 wiekszość powyżej 20cm.  Ja mam sporo glin takich że 323 na nowych oponach wierzga i na 25cm ledwo przeciąga pług  bo mu trakcji brakuje. Wolna orka takiej gliny z prędkością 3-4 km/h nie robi szału zabezpieczenia pracują mało siłowników nie powyrywa a i takie wypadki się zdarzają. Doprawić to ciężko. Generalnie jak już zasieję to okazuję się że ciągnik przy uprawkach tak to ubił że na 5 cm jest już beton.
Więc realnie uprawiam tam na 5cm i pszenica rośnie pieknie. Gruber zrobi to samo i niebędzie problemu z doprawianiem.

Androl ładnie to wygląda do wiosny struchleje problemu nie będzie. Sucho chyba masz....