3,381

Odp: GG FORUMOWE

Najrozsądniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dolomit, który poprawi warunki strukturalne i powietrzne gleby którą i tak postanowiłeś lekkomyślnie zniszczyć. Kiedyś na moich terenach gospodarowali Niemcy. Robili to w zgodzie z naturą wymaganiami roślin i możliwościami siedlisk. Nie kopali się z koniem tylko tam gdzie było wilgotno były łąki, gdzie ziemia ekstremalnie ciężka, pastwiska i łąki. Wszystko na zasadzie właściwego doboru roślinności do siedliska. Po nich przyjechała burżuazja, jedna w walonkach i waciakach, a druga w guńkach, boso i bez jakiejkolwiek orientacji w dziedzinie rolnictwa w tych stronach. Tak zaczęli gospodarować, że to co koło domu to trzeba zaorać, bo będzie blisko zwozić, a resztę zapuścić łąkami. Na to wszystko nastał Armagedon w postaci PGRu z DeTami, Kirowcami, Dutrami i potem Ursusami różnej wielkości. Do pracy zaangażowano zdeterminowanych operatorów, których dobrobyt ziemi kieleckiej, sieradzkiej, częstochowskiej, krakowskiej itp wygnał spod rodzinnej strzechy, bo tata nie miał pojęcia jak swoje odziedziczone po ojcach 1,5 morgi podzielić między piątkę synów i trzy córki.
W takiej obsadzie ciągniki uzbrojone w pługi niszczyły pięknie zdrenowane tarasowo zagospodarowane pola, bo miedze przeszkadzały w wielkoobszarówce. W domu potrafili orać pola takiej szerokości, że koń z pługiem nie dał rady nawrócić, żeby nie wejść w szkodę, a tu wszystkiego mało i zrujnowali dorobek pokoleń prawdziwych gospodarzy. Udowodnili, że da się orać i uprawiać masakryczne gliny, poorali łąki które zamienili w oczka wodne orane przy pomocy jednego pługa i dwóch DeTów.
Do dzisiaj mam w oczach ten widok.
Tak jestem przeciwny niszczeniu stanowisk, które tworzyły się setki lat, tylko po to aby siać zborze, które ledwie pokryje koszty poniesionych nakładów.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

3,382 Ostatnio edytowany przez marcel (2015-02-11 11:43:21)

Odp: GG FORUMOWE

Marek za ten tekst  cytując Siarę z Kilera "Wiktora bym Ci za to dał Ja mieszkam blisko wielkopolski i teraz sporo ziemi u nas kupili ludzie z wielkopolski. Orzą wszystko co się da rowy, miedze. A potem zdziwko że woda stoi.

3,383 Ostatnio edytowany przez androl (2015-02-11 11:55:27)

Odp: GG FORUMOWE

Marek tak patrzę na twój awatar i zastanawiam się, gdzie się tak zakopałeś ? big_smile
Dołków torfowych ja nie mam u mnie na dołkach glina. Gdzie nie były zdrenowane sam zdrenowałem i jest dobrze. Tak jak dziadek koniem wydzielać, dołeczki, góreczki, ja ciągnikami szybko bym poszedł z torbami. No chyba że wziąłbym się za badylarstwo, ale to już nie moje lata.
No....... zgadzam się, Marek ma talent felietonisty porównywalny ze Sławkiem 42, szacun.

3,384

Odp: GG FORUMOWE

Marek tacy cwaniacy są wszędzie. U nas też zasypują oczka bo trzeba je omijać. Jak na polu jest studnia melioracyjna to prawie każda dostała pługiem i i krzywo stoi , albo ma kamieni narzucane bo dekla nie ma i wrazie by któryś  po pijaku wpadł to szybciej wylezie. Za pegeerów tez równali zasypywali rowy bo dzieliły ich pola......  jakieś 15 lat temu je odkopali....

3,385

Odp: GG FORUMOWE

Marku mowa tu jest o 1 hektarze w postaci niziny na którym nawet trawa nie rosła a ziemia o której tak napisałeś esej jest w 100% przeznaczona na łąki. Oczek nie zasypuję ani rowów. Nie wiem jak u was ale u nas poziom wód gruntowych spadł o 1,5m. Oczka, które pokopałem są suche jak pieprz a stawy pożarowe wyglądają jak pastwiska. Skoro nie było pożytku z tego Ha w postaci łąki to próbuję coś z tym zrobić, żeby do łąki za 2-3 lata wrócić bo żeby coś tam urosło to muszę ją dopieścić i nową wsiewkę dać. U nas ziemie są liche a co lepsze to wsio na łąki bo trochę tych ogonków jest. Dumam już 2 gi rok, żeby wsiewkę zrobić trawy ale jeszcze to nie jest to!

3,386

Odp: GG FORUMOWE

Stachu przeglądam Twoje posty i albo coś przeoczyłem albo nie robiłeś analizy gleby poza wykonaną przez siebie próbą pH.
Weź to wyslij niech Ci zrobią PKMgCaClMnCuZnFe i się wyjaśni...
Zrobisz co trzeba i zasiejesz trawę odpowiednią do stanowiska....
A z resztą ludzie się szarpią z wyrwaniem naturze jakiegoś kawałka a wiosną będziemy wyłączać 5% gospodarstwa czy nie tak?

3,387

Odp: GG FORUMOWE

Osobiście podobnie jak Marek jestem zwolennikiem jego poglądów i przeciwnikiem pgr-usów. Ps Kolega robił i jest wsio a u niego problem jest ten sam a pole ma obok więc nie dawałem do badania.

3,388

Odp: GG FORUMOWE

androl napisał/a:

Marek tak patrzę na twój awatar i zastanawiam się, gdzie się tak zakopałeś ? big_smile
Dołków torfowych ja nie mam u mnie na dołkach glina. Gdzie nie były zdrenowane sam zdrenowałem i jest dobrze. Tak jak dziadek koniem wydzielać, dołeczki, góreczki, ja ciągnikami szybko bym poszedł z torbami. No chyba że wziąłbym się za badylarstwo, ale to już nie moje lata.
No....... zgadzam się, Marek ma talent felietonisty porównywalny ze Sławkiem 42, szacun.

Zakopałem się tam gdzie zostawiłem kilkanaście arów na tzw użytek ekologiczny, hoduję tam dzikie kaczki, sarny, bażanty i nawet dziki przychodzą dzięki czemu myśliwi mają je pod nosem i regularnie odstrzeliwują.
Nie patrz ze swojego punktu widzenia. Gospodarstwo w którym mieszkam to za Niemca były zabudowania plus 50 hektarów w pięciu kawałkach. Wszystko w zdrowej proporcji do siebie, zabudowania, łąki, pastwiska, pola uprawne i nawet hektar lasu. Wszystko było prowadzone bardzo gospodarnie i z rozmysłem, a wół na największej działce miał z pługiem 800 metrów w jedną stronę, dzisiaj mam 450 z tego, tak były podzielone te pola na 15-20 hektarowe tarasy 1,5-2-3 metrowe uskoki i kolejne połacie. W niektórych miejscach fachowcy zasypali obrośnięte trawą rowy, zaorali połać ze 100 ha, uprawili i zasiali, przyszedł maj i majowe burze, ruszyła woda i z 2-3 metrowych rowów porobiły się 10 metrowe tak wymulone że sam kamień pozostał i trzeba było z pokorą odtworzyć, obsiać trawą i wypielęgnować z powrotem to co było.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

3,389

Odp: GG FORUMOWE

Z innej beczki. nie zrozumiem gimbusów, myslałem ze nie jestem stary, a jadnak. Dzis w tv mówili ze huta nie ma pracowników (odlewników) i dogadała sie ze szkoła i mieli zrobic kierunek technik odlewnik. zakład opłaca internat, funduje stypendia, starze i gwarantuje zatrudnienie. zaraz po szkole 2000zł brutto miesiecznego wynagrodzenia, po kilku latach 4000. co najciekawsze w powiecie z duzym bezrobociem a do szkoły zgłosiło sie 4 chętnych na ten profil!!! dzieciakom sie w dupach poprzewracało ze takiej oferty nie chcą
od nowego roku szkolnego maja ukrainców sciągnąć.

Rolnik z powołania:-)

3,390

Odp: GG FORUMOWE

Marek wiem u was trzeba inaczej gospodarzyć. Mamy brat mieszka w Wałbrzychu od siedemnastego roku życia. Ściągnął go tam dziadka brat który trafił tam zaraz po wojnie. Jeszcze parę lat temu przyjeżdżał co roku, lubiłem słuchać jak opowiada o DŚ. Mieszka na obrzeżach, blok, szosa a za nią ogrody działkowe kiedyś długie lata hodował nutrie a dla nich buraki pastewne. Zwoził je do piwnicy taczką z dorobionym hamulcem bo inaczej nie zwiózł by z góry.

3,391

Odp: GG FORUMOWE

W Kłodzku na Pakowej Górze jest odlewnia żeliwa, jak i coś trzeba to tam idę i wierz mi, że nie dziwię się dzieciakom.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

3,392

Odp: GG FORUMOWE

Papej Takie pieniądze na odlewni?  Ja tez bym podziękował. 2 tyś butto to ile na ręke 1400? Nie wiem jak wyglądaja dziś odlewnie dziadek robił dawno temu i opowiadał jak fajnie.  Pewnie teraz jest bezpieczniej ale nadal robisz z ciekłym metalem jak ci kapnie na głowę to Ci dupom wyjdzie.....  Kuzyn rocznik 88 jest piekarzem w rudzie sląskiej chce mu się robić szew to docenia ponad 3,6 tyś na łapę i zus od wszystkiego. Jak mu spadnie chleb na głowę ........  no chyba ze ze zwrotów...

3,393

Odp: GG FORUMOWE

pomijając miła i bezpieczną atmosferę pracy, nikt chyba nie marzy, żeby tam pracować... to jeden z powodów

3,394

Odp: GG FORUMOWE

tam odlewaja aluminium, więc troszke inaczej to wyglada niz w odlewniach metalu, a pozatym na podkarpaciu mamy niskie zarobki

Rolnik z powołania:-)

3,395

Odp: GG FORUMOWE

Panowie słyszeliście o jakichś dopłatach, dla małych gospodarstw w formie rekompensaty? Tylko rekompensaty nie wiem czego, znowu bo z ludźmi nie idzie się dogadać o co chodzi, a muszę niestety jakoś dojść do porozumienia z nimi, bo sobie ubzdurali jakąś dopłatę, a nie wiedzą jak wytłumaczyć o co chodzi. Problem polega na tym, że dopłata do produkcji buraka się nieco komplikuje, bo będzie do hektara nie do tony, i własności działek muszą się zgadzać z areałem zakontraktowanym..... Za dużo tłumaczyć tylko czy słyszał ktoś o takiej ''rekompensacie''???

3,396

Odp: GG FORUMOWE

http://leasing24.pl/_items/leasing24.pl … 8_2013.pdf

3,397

Odp: GG FORUMOWE

od kiedy mozna skladac wnioski

Fortschritt zt 423 a razy 2

3,398

Odp: GG FORUMOWE

Ooo Cię Pany ! Moj1000 Post wybił Tu i Teraz. Kurde co ja takiego pisałem że aż Tyle smile Ale jestem dumny ze jest takie fajne forum i można sie czuć jak w rodzinie smile

Michu pokazywales juz buciki w forszu jak zalozyles 600 ? smile A kiedy składać to tez czekam kiedy będzie wink

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

3,399

Odp: GG FORUMOWE

Grzegorz89 napisał/a:

Panowie słyszeliście o jakichś dopłatach, dla małych gospodarstw w formie rekompensaty? Tylko rekompensaty nie wiem czego, znowu bo z ludźmi nie idzie się dogadać o co chodzi, a muszę niestety jakoś dojść do porozumienia z nimi, bo sobie ubzdurali jakąś dopłatę, a nie wiedzą jak wytłumaczyć o co chodzi. Problem polega na tym, że dopłata do produkcji buraka się nieco komplikuje, bo będzie do hektara nie do tony, i własności działek muszą się zgadzać z areałem zakontraktowanym..... Za dużo tłumaczyć tylko czy słyszał ktoś o takiej ''rekompensacie''???

mali maja o tyle lwpiej ze zazielenianie dostaja za nic, a więksi musza spelniac wymogi moze o to chodzi

Rolnik z powołania:-)

3,400

Odp: GG FORUMOWE

Dzisiaj na blokadzie było ,że do  200 szt świń parę zeta dołożą ale dokładnie nie wiem bo degustowaliśmy "bejcę" z pod Ryków[ lubelskie].Pajej czy to twoje rejony?