861

Odp: Uprawa bezorkowa

A ja mam takie może dziwne pytanie, czy w uprawie bezorkowej można i ewentualnie w jaki sposób mieszać obornik z ziemią? Mile widziane wspomaganie w postaci filmików z YT.

862

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:

Papej ja w tym roku będę miał warzywa tylko bez pługa! Właśnie to sobie uświadomiłem. Przedplon pod warzywnik to czonsek ściółkowany słomą. Po zbiorach 2 razy talerzówka gruber i poplon z gorczycy. Wiosna talerzówka i cięzka brona z wałkiem.
Moja plantacja czosnku też  pługa nie widziała. Pisałem już. Miałem orać ale do pługa było za daleko i był zastawiony sadzarką..... Nie wiem czy są nasiona kalafiora w domu ale kupię i Ci JESZCZE POKAŻĘ.... wink

az jestem ciekawy, moze marchewke tez bezorkowo? czekam na zdjęcia

Rolnik z powołania:-)

863

Odp: Uprawa bezorkowa

https://www.youtube.com/watch?v=SZk74moymXI

864

Odp: Uprawa bezorkowa

gruber wg  mnie bardzo dobrze nadaje się do mieszania  gnoju z glebą smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

865

Odp: Uprawa bezorkowa

Papej a co to marchewka ma jakieś szczególne wymagania? Szpadelek czy talerzówka......
Na pewno będą fotki wink

866

Odp: Uprawa bezorkowa

Panowie, wy tu się spinacie, a takie tematy blondynki ogarniają. To w nawiązaniu do filmiku.
W tym miejscu musimy zacząć robić podział wątku. To, że ktoś nie ma klasycznego pługa i orze sochą nie znaczy, że nie orze, bo patrząc na to co się teraz wyrabia nowymi gruberami, to moim zdaniem, orze i to bardziej. W odróżnieniu od tych co sieją w ścierń Strip Till itp

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

867

Odp: Uprawa bezorkowa

Sie wtrące , u nas jeden z obszarowców koło 2 tys ha, nieorkowiec jeden z pierwszych jak nie pierwszy w tym systemie w okolicy, wytargal pługi z krzaków i zaczeli orac. nie wiem czemu , ale moze ma to zwiazek z tym ze slimole mu zjadły 200 ha rzepaku na jesien

mdw

868

Odp: Uprawa bezorkowa

Marek dobrze to podsumowałeś.
Yoko coś ten DŚ ślimaki lubią, wujo z Wałbrzycha opowiadał nie raz że czasami na swojej działce to nogi nie ma gdzie postawić.

869

Odp: Uprawa bezorkowa

Jeśli chodzi o ślimaki, to nawet w tym wątku pytałem o to jak to jest właśnie z nimi. Prawda jest taka, że dopiero w tym roku zauważyłem problem, wcześniej go nie było. Trzeba kilka razy ziemię ruszyć, to jest trochę lepiej. Widziałem jak ludziom całe pola ginęły, lub w ogóle nie wychodziły z ziemi, po zasianiu.

870

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz u was zdaje się w ubiegłym roku mieliście wyjątkowo mokro, to warunki miały. Wały za gruberem je wybiją smile

871

Odp: Uprawa bezorkowa

Mam nadzieję :gun: Mam znajomego co ma małe gospodarstwo i zajmuje się warzywami, to mówi, że od granicy pola jeździ co drugi dzień gruberem, i jest dobrze.

872

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:

Papej a co to marchewka ma jakieś szczególne wymagania? Szpadelek czy talerzówka......
Na pewno będą fotki wink

marchewka jak trafi na przeszkode to potrafi korzen rozdwoic, a wiadomo wtedy co to za towach, pozatym jakie macie patenty na robale typu rolnice? pytam powaznie bo ja pd warzywa pryskam dursbanem, ale on bije wszystko dżdżownice tez a jest mi ich szkoda...


Grzegorz co do slimakow to ja w warzywach typu kalafiory przegi obsypuje slimaxem i jest git. w rzepaku tez tak robie

Rolnik z powołania:-)

873

Odp: Uprawa bezorkowa

Pajej a jak on cenowo wychodzi? Pytaliśmy na jesieni, i nic na sklepie nie mieli. Próbowaliśmy też właśnie dursbanem, ale marny efekt.

874

Odp: Uprawa bezorkowa

http://allegro.pl/snacol-3kg-slimaki-tr … 25452.html
https://zielone-hobby.pl/slimax-3kg-doypack-p-1397.html
tylko jak pisałem obsypuje brzegi pól i 3 kg wystarcza mi na 10ha

Rolnik z powołania:-)

Odp: Uprawa bezorkowa

W teorii w bezorkowej uprawie zmianowanie to podstawa, czyli zboże maks 50% żeby nie dokładac do interesu. U mnie to odpada. Mam taką ziemię, że tylko żyto, ewentualnie coś na kiszonkę. Rzepak, grochy i inne wynalazki nie udaja się, a  nie posieje co roku 50% łubinów bo co niby mam z nim potem robic? Na kiszonkę jakieś cuda odpadają bo  mam tyle łąk że i tak siano sprzedaje. Z drugiej strony, gdyby w klasycznej uprawie pilnować chwastów i zmianowania tak jak w uproszczonej to plony by były na pewno lepsze. A na razie  porównania uprawy płużnej pszenicy w mokulturze, ew przerwanej kukurydzą, do zmianowania zbóż z rzepakiem i motylkowymi w bezorkowej mają się  nijak. Kolejna sprawa jak ktoś ma powiedzmy 100ha i zbierze zamiast 500ton 400 ale wyda o wiele mniej na uprawę i zaoszczędzi czas to wszystko w porządku. Ale jak ktoś ma 50ha i musi wyciskac na maksa ilość zboża i słomy zeby mieć co dać zwierzętom to nawet nie mysli o uproszczeniach. Co z tego jak zaoszczędzi na uprawie i pewnie wyjdzie na plus z hektara jak i tak będzie musiał dokupić słomy albo zboża. W  wlkp 2 lata temu słoma na ściółkę była nie do kupienia w rozsądnych pieniądzach na przednówku...

876

Odp: Uprawa bezorkowa

https://www.youtube.com/watch?v=W4QlinawRpM
Mam pytanie odnośnie agregatów do głębokiego spulchniania. Pod koniec filmu, pokazane jest jak kąt pracy dłuta, w takim agregacie wpływa na spalanie. Mam możliwość zmiany kąta na mniejszy, i spróbuję jak to będzie szło. Jednak ciekawy jestem, jaki jest optymalny kąt, żeby cięgnikowi było lekko, ale żeby ziemia była dobrze wymieszana. Widzę jak głębosze, które łapy mają podgięte do przodu, rozrywają ziemię ale nic poza tym. Słabo jest wierzchnia warstwa wymieszana.

877

Odp: Uprawa bezorkowa

uprawa bez orkowa  to jest właśnie Marek to
orasz pługiem  na 25cm  pług Ble
zapinasz grubera zmieniasz na wąskie dłuta walisz na 25cm jest OK:D
w gruncie rzeczy te  wszystkie bez orkowe wygląda tak samo tylko że  nie posiadasz pługa w stajni  i  robisz to samo nieznacznie  lub znacznie szerzej smile)

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

878

Odp: Uprawa bezorkowa

Koledzy mam 5 i 6 klasę i co nabyć, żeby przestawić się na bezorkową? Mam kultywator ścierniskowy 3,60m i talerzówkę 3,15m i agregat uprawowo siewny 3m z dwoma wałkami z kątkownika i kultywatorem w środku. Spróbował bym na jednym polu ale nie wiem czy jest sens kupować grubera na piach i co robić z obornikiem.

879

Odp: Uprawa bezorkowa

obornik wywieźć na ściernisko, wymieszać płytko gruberem ze skrzydełkami, przed siewem zdjąć skrzydełka boczne i zapakować na głęboko. Jeśli rozstaw zębów jest powyżej 35cm to przejechać dwa razy pod kątem 35-45 stopni i siać,

880

Odp: Uprawa bezorkowa

Stachu jaki masz ten kultywator ścierniskowy 3,60.