901

Odp: Uprawa bezorkowa

Ojjj widzę coraz więcej zaciekawionych tą motodą uprawy smile)   nie powiem ładnie to wygląda o ile masz czym to wszystko robić ... a wg mnie najważniejszy jest siew wszystkiego  idealnym siewnikiem był by talerzowy   bo zwykłę stopkowe czasami mają ciężko ogarnąć temat ale ....

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

902

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz89 napisał/a:

A Androl jest najlepszym przykładem. Ostatnio czytałem cały wątek od początku, to się człowiek zmienił nie do poznania big_smile

Ktoś powie z uznaniem, stary a jednak reformowalny. Ktoś inny z kolei powie, stary leniwy :crez: i orać mu się już nie chce. Prawda jak zwykle pewnie leży po środku :hmmm: wink

903 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2015-03-15 19:50:12)

Odp: Uprawa bezorkowa

Andrzeju jak kiedyś może będę w Twoich okolicach, to myślę że wpadnę na kawę. Fajny z Ciebie gość smile Oczywiście jakbyś mnie chciał zaprosić tongue
Jeśli chodzi o siewnik, to zmieniłem teraz i jak będę przerabiał, i malował go to nie wiem czy może nie porozsuwać redlic, i poprzedłużać ich nieco tak, żeby wyszło sianie w 4 rzędach. Coś jak w przypadku gruberów 2lub 3 lub 4belkowych. Roboty niewiele, a myślę że z powodzeniem wyeliminowałoby to problem zapychania się siewnika.
Ewentualnie, można spróbować jak tutaj. http://olx.pl/oferta/siewnik-zbozowy-ha … 5Fc7t.html

904

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz byłbym zaszczycony !. Nawet przenocować mógłbym Cibie i to z całą Twoją rodziną, gdybyście planowali wspólny wyjazd gdzieś dalej :beer:

905

Odp: Uprawa bezorkowa

E tam od razu zaszczycony, bez przesady ja tam swój chłop jestem, a to aż dziwnie zabrzmiało. tongue Ale mimo wszystko miło mi. Jak będę planował wypad w Polskę to dam znać dzięki smile

906

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz. Z ta przeróbką siewnika to się zastanów.  Mam fionę która ma 12 cm rozstawu redlic w dwóch rzędach.  Konstrukcja redlicy jest super  bo przypomina wygiętą szable no niestety poprzedni właściciel je doś mocno zjechał i postanowił dospawać kawałek żelastwa i muszę to porawić bo spieprzył .... ale doczego zmierzam, nie jest problemem zapychanie się siewnika takie że ciągniemy kupę ziemi tylko problemem jest w tym syfie utrzymać głębokość siewu i tylko talerze załatwią sprawę w 100% i dadzą gwarancje pieknych siewów nawet jak coś zrobimy nie tak. I zaraz Marek powie że skoro mam takie problemy to mam xle przygotowane do siewu.  Nie ukrywam że to prawda no ale cóż początki....  jakiejś tam tragedi nie ma. Postaram się moze dziś zrobić fotki

907

Odp: Uprawa bezorkowa

Po rzepakach nie będzie problemu, po innych wynalazkach też. Jedynie po pszenicy, może być dużo materiału. Myślę trochę skrócić, bo wcześniej nie skracałem.  Zobaczymy jak to wyjdzie, bo rzeczywiście, żeby uprawa bezorkowa się udała, to w zasadzie musi być mniej uproszczona niż w przypadku orki. I nie ma miejsca na jakieś kompromisy i same uprawki muszą być porządnie zrobione.

908

Odp: Uprawa bezorkowa

Fioną siałem bez orki ponad 10 lat i nie było problemu. Wkurzała mnie tylko mała skrzynia i przy rzepaku było trzeba dużo nasion by całą szerokość siewnika zasypać.

909 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2015-03-16 20:42:53)

Odp: Uprawa bezorkowa

Dobra sieczkarnia to podstawa.  Bez tego ciężko.....

Dziś przeprowadziłem lustracje upraw. No i musze powiedziećże z moich nie oranych jestem bardzo zadowolony. NIe różnią się niczym od oranych. Pszenica jest zasiana po mieszance owies jęczmień wcześniej ugór. Mozajka od kopnego piachu do siarczystej gliny. Powiem że jestem w lekkim szoku bo na glinie jest super nigdy tak nie miałem.
NA zdjęciu na którym widać samochód:
po prawej stronie orana  (pszenica po pszenicy) po lewej poryte na 20 pare cm a środek tj pas o szerokości 8m tylko płytka uprawa talerzówką wcześniej nie orane 15 lat (przedplon mieszanka a wcześniej  ugór) . Ja tam róznicy nie widzę dalej będę obserwował.
Żytko dańkowskie rubin siane w terminie w popiół bardzo rzadko bo 1,4 1,5 jś zamiast 1,8-2.  Jakoś daje radę bez pługa.
To uprawione to gorczyca bez pługa po wiosennych uprawkach przed siewem faceli. Jutro może będą nasiona....

Może na niektórych te roślinki nie zrobią wrażenia pewnie będą też słowa krytyki ale ja powiem że z tego co dziś wiedzę mogę wykręcić całkiem niezłe plony

Pokaz slajdów http://www.fotosik.pl/slideshow.php?id= … =zandarski
Jak by nie działało to piszcie

910

Odp: Uprawa bezorkowa

Co lepsze by było ?
http://olx.pl/oferta/gruber-glebosz-1-8 … 9mjTh.html
czy ?
http://olx.pl/oferta/gruber-vaderstad-n … 8hI9z.html

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

911

Odp: Uprawa bezorkowa

ten z wałkami, tylko problem z kamieniami

912

Odp: Uprawa bezorkowa

zastanawia mnie jedno. zaleta bezorkowego jest podobno wieksze zycie w glebie wiecej dżdżownic, bo orka je niszczy, ale jak Marek wjedzie swoim sprzetem to on "orze" tylko bez pługa i dzdzownice moim zdaniem i tak nie maja szans. jak to jest...?

Rolnik z powołania:-)

913

Odp: Uprawa bezorkowa

robaczkom najbardziej szkodzi odwrócenie warstw gleby, a nie spulchnienie i "rozerwanie" . przecięte robaczki nie giną tylko z jednego są dwa i żyją dalej. Problemem jest właśnie to, że wierzchnią warstwę  z wyżerką przemieszcza się do strefy beztlenowej i jest głodno smile

914

Odp: Uprawa bezorkowa

Jeszcze jedno jest to ze jak na wiosnę robi się uprawę przed siewiem to ta ziemia coraz głębiej jest twardsza i tylko rośliny pobierają najwięcej z górnej części gleby a jak się robi uprawę bezoorkowa i się uprawia na 10-15 cm to wtedy pobierają z niższej głębokości składniki bo gleba jest spulchniona dokładnie a nie tylko po wierzchu... Tylko jedno jest ale.. Trzeba składniki te dostarczyć poniżej 15 cm wink Tak ja myślę więc mogę się mylić smile

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

915

Odp: Uprawa bezorkowa

Karol na wiosnę normalnie tyle trzeba uprawić żeby ziarno na odpowiedniej głębokości umieścić.

916

Odp: Uprawa bezorkowa

To np przeleciał bronami po polu i juz git?  big_smile

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

917

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja przynajmniej tak będę robił. Nie ma co dudlac głęboko, bo podsiąkanie tracisz. Tak będę robił, a jak wyjdzie to dowiesz się na pewno smile Chodziłem dziś po polach, to mało jest dżdżownic w ziemi mimo wszystko.Mam nadzieję że to się zmieni.

918

Odp: Uprawa bezorkowa

Sam też będę patrzył co i jak robić. Teraz musze na zbierać coś kasy na jakiś gruber smile

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

919

Odp: Uprawa bezorkowa

Karol sprzedaj pług będzie miał na gruber tak jak ja wink Jeszcze zostało,,,,, tongue

920

Odp: Uprawa bezorkowa

Fundusze na gruber zabezpieczone i nie jest mi kupić łatwiej, nic sensownego w ogłoszeniach nie widzę. Jeżeli do połowy maja nic co by mi pasowało nie trafi się, to robię.