1,081

Odp: Uprawa bezorkowa

własnie co ciekawe i to bardzo tam gdzie ściernia nie naruszona od żniw jest więcej wilgoci w ziemi niż tam  gdzie zostało zbombardowane i rosną samosiewy ... więc  nie dokońca wiadomo co zrobić by było najlepiej

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

1,082

Odp: Uprawa bezorkowa

Wojtek potwierdzam co mówisz. Właśnie dziwny ten rok mam wszystko ruszone niektóre kawałki po dwa razy. Pójdzie wapno npk gruberem na głęboko i siew. na szczęście jest wilgoć. Wcześniej siałem w suchą ziemię i rzepak mimo samosiewów powschodził super, teraz tylko oprysk i ma być. u mnie niektórzy jak widzę porobili podorywki po 10cm przebronowali i już sieją w to pszenice. Słabo to widzę bo pod spodem twardo jak diabli. Juz byli tacy co tak siali i przy suchym roku plony były marne. Pietia jak się dowiesz to daj znać, bo jestem ciekaw. Ja na razie pługa nie kupuje, i jak dotąd jestem bardzo zadowolony.

1,083

Odp: Uprawa bezorkowa

Grześ wapno i npk razem ????

1,084

Odp: Uprawa bezorkowa

największym błędem jest robienie płytko gruberem(15cm),trzeba robić tak głęboko jak się orało.(to nie moje doświadczenia tylko znajomych co robili próby)

1,085

Odp: Uprawa bezorkowa

Tomek może masz rację ja po rozmowie z Markiem w zeszłym roku wszystko przejechałem gruberem na 30 centymetrów + podwójny wał mulczujący z kolcami na 20 centymetrów i stwierdzam że obniżki plonów nie zauważyłem ( susza to co innego u wszystkich się odbiło)

1,086

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja jesstem w trakcie orania pola co od 10 lat pługa noe widzało. Jade płytko 15-20cm. Robie to z powodu co sie nazywa stokłosa żytnia. Nasiało sięcdiabelstwa niemało, a orka pomaga zwalczyć dziada...
Nie orze gł3viej by część resztek została na powierzchni.... Co do jakości orki to ziemia się ładnie odkłada i fajna sypka, nic zbrylonego.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,087

Odp: Uprawa bezorkowa

Pietia tak będę dawał. Niestety tylko pod buraki i pszenicę, bo na rzepak załatwiłem rękę i tak pryzmy leżą na polach już miesiąc przeszło. Na rzepak dam pogłównie w ścieżki. Ojciec w zeszłym roku przed zimą tak dawał i był dobry efekt.

1,088

Odp: Uprawa bezorkowa

Znajomy od dwóch lat uprawia bezorkowo około 400 ha , a w tym roku wyciągnął pług i orze pod pszenicę.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

1,089

Odp: Uprawa bezorkowa

pawelg napisał/a:

Znajomy od dwóch lat uprawia bezorkowo około 400 ha , a w tym roku wyciągnął pług i orze pod pszenicę.

Paweł a co go skłoniło do tego kroku ???

1,090

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz89 napisał/a:

Pietia tak będę dawał. Niestety tylko pod buraki i pszenicę, bo na rzepak załatwiłem rękę i tak pryzmy leżą na polach już miesiąc przeszło. Na rzepak dam pogłównie w ścieżki. Ojciec w zeszłym roku przed zimą tak dawał i był dobry efekt.

Chodziło mi o uwstecznienie fosforu.:(:(:(

1,091

Odp: Uprawa bezorkowa

system bezorkowy każdy musi spróbować wtedy z pokorą wyciągnie pług z pokrzyw.

1,092 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2015-09-21 08:38:34)

Odp: Uprawa bezorkowa

Pietia napisał/a:
Grzegorz89 napisał/a:

Pietia tak będę dawał. Niestety tylko pod buraki i pszenicę, bo na rzepak załatwiłem rękę i tak pryzmy leżą na polach już miesiąc przeszło. Na rzepak dam pogłównie w ścieżki. Ojciec w zeszłym roku przed zimą tak dawał i był dobry efekt.

Chodziło mi o uwstecznienie fosforu.:(:(:(

Szczerze mówiąc nie zastanawiałem się wcześniej. Teraz siadłem i jedyne co znalazłem to że nie wolno mieszać. Tylko dlaczego nie wolno to już nie napisali..
Dołączam się do pytania Pietii, Pawełg czego orze?

1,093

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak co to nie odstępuje od uprawy bezorkowej. Ten rok macham pługiem po dzierżawach bo jestem bezsilny na dziadostwo co wychodował poprzedni "obrabiacz". Pszenżto w tym roku tak wyglądało że w najbardziej zachwaszczonych miejscach było po 30-60kłosków na metrze. Reszta to stokłosa.  10ha pod jare, oraz 7pod ozime dalej jest w tym systemie utrzymane.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,094

Odp: Uprawa bezorkowa

U mnie jak na razie nie ma problemu ze stokłosą. Zastanawia mnie czy normalnie w zmianowaniu nie da się tego wybawić z pola herbicydami nawet przy uprawie bez pługa?

1,095

Odp: Uprawa bezorkowa

da się tylko trzeba chcieć za tym pochodzić. Płodozmian po pierwsze, i dodatkowo walka mechaniczno - chemiczna.

1,096

Odp: Uprawa bezorkowa

Właśnie też mi się tak wydaje. Bardzo ważny płodozmian dlatego nie sieję więcej jak trzy lata pod rząd na jednym polu zboża po zbożu. Jedyny problem jaki miałem do tej pory to rzepak w burakach, poza tym przez zmianowanie i dosuszanie rzepaku nie ma problemu jak na razie z chwastami.

1,097

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja właśnie naszykowałem pole po facelii. zryłem na 27-30 cm potem poszła talerzówka bo "gruber" nie posiada puki co nic doprawiającego. Wygląd fajnie. Jutro siew. Nigdy tak wcześnie nie siałem. Al po takim płodozmianie powinno być ok. JAk zdąże to jutro machnę jeszcze 1 ha pod pszenice po pszenicy.  Powinno się dać.  I w tym roku będzie tyle siania bez pługa. Na wiosnę facelia bez pługa .....

Marek  jak pozujesz do zdjęć to się uczesz!!!
Albo i nie .... fryzura ala szalony konstruktor..... wink

1,098 Ostatnio edytowany przez zorak (2015-10-02 08:43:03)

Odp: Uprawa bezorkowa

deszczu jak nie było tak nie ma, a i nie zapowiadają więc nie ma co siedzieć tylko ziemię trzeba ruszyć. Zaczepiłem pług, miałem go załadowanego kamieniami jeszcze po orce pod rzepak i dawaj brać się za orkę po rzepaczysku. Tu wejdzie na 10cm, tam wcale ! Wróciłem do domu, odczepiłem, podrapałem się po głowie i zaczepiłem grubera (9 łap w 3 rzędach), a że na kołku to jeszcze 2kg śrub zabrałem. Sucho ale idzie bardzo ładnie. 25cm osiąga bez problemu. Dziś dokończyć i jutro posieję. A jak ładnie pole wygląda. :brawo:

gg 5118068

1,099

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja orałem wszedzie szło pięknie poza poprzeczniakiem. Pług b 201 postawiony na dziób  tylko rysował. Głęgoszo-gruber nie protestował zrobił swoje...... Więc kolejny plus nie orania. W suche lata nie wysuszamy gleby i na dodatek mamy mniejszy problem z jej uprawieniem baaa mniejszy to mało powiedziane, mamy możliwość!!!!

1,100 Ostatnio edytowany przez androl (2015-10-02 14:02:00)

Odp: Uprawa bezorkowa

Wszystkie zboża poszły bezorkowo, tylko na glinach można się domyślać że nie było orane, słabiej się miesza ze słomą, efektywność zaś tam pewnie najlepsza.