1,101

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak pisałem większość w tym roku zaorałem. Jedna dzierżawa utrzymana od 10lat w nieoraniu według wielu specmajstrów wioskowych nie powinna dać się wogóle zaorać. Podob o miało być tam klepisko, bryły miały odchodzić jak stodoła i pług miałsię porosciągać. Jak sie okazało pług wchodził jak w masło, ziemia się ładnie kruszyła i obsypywała, doprawić sie dało bardzo ładnie. Co mie jednak zdzilwiło. Otóż u mnie przez miedze, gdzie i u mnie i na dzierżawie czerstwa glina, nie dało się gliny doprawić. Jeżdzone kilkakrotnie zxuprawowym i dalej bryły się kulały. U mnie było rok rocznioe orane, prócz ostatniego roku. No i tu pytanie. Dlaczego przy płytkiej uprawie bez pługa po 10latach glina sie kruszy, a u mnie wxsystemie orkowym wyłziły i nadal wyłżą bryły.
Co do mojej zagadki wkrada sie jeszcze jeden wątek.. Otóż poprzednik co roku stosował Ugmax. I moze dla tego.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,102

Odp: Uprawa bezorkowa

żniwa nareszcie za mną, soja na magazynie. Wyniki jak poważę odmianami w odpowiednim wątku podam. W 24 godziny po kombajnie posiany jęczmień, Miałem okazję sprawdzić na polu razem  dwa moje smoki z takimi samymi migami. Stanowisko mozajkowate z ciężkim iłem i całą resztą tałatajstwa, mocno przesuszone przez soję i naprawdę twardo. Magnum  miejscami stawał i mimo 240 koni nie był w stanie uciągnąć kultywatora na 27 cm, tylko mielił. Za lekki. Natomiast Volvo spokojnie jechało do przodu ze stałą prędkością, Tam gdzie case zwalniał do 4-5 km/h volviak ciągnął 8-10km/h. Moc i masa jest jednak istotna smile . Uprawiło się  idealnie, żadnych brył, siewnik jak po stole, posiane i czekamy na wschody

1,103

Odp: Uprawa bezorkowa

Magnum jakiego szerokoego miga ciągał?

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,104

Odp: Uprawa bezorkowa

obydwa ciągały 4metrowe migi z 15 zębami

1,105

Odp: Uprawa bezorkowa

Ważyłeś volvo?

1,106

Odp: Uprawa bezorkowa

Wały stawiają duży opór, swojego przerobiłem na półzawieszany z wałami szedł na 4 I, niestety na lżejszej się topiły i spychały ziemię, wózek je za bardzo dociążał. Odczepiłem wózek i wały no i jako zawieszany chodził aż miło na 4 II i głębokość 25-30 cm bez względu na glebę. Z wałami jako zawieszany forsz nie dźwignął, dla tego będę zakładał siłowniki wspomagające.

1,107

Odp: Uprawa bezorkowa

jeszcze nie

1,108

Odp: Uprawa bezorkowa

wiedziałem że magnum to shit z USA skoda to skoda. Nie to żart oczywiście. ale ja z liaza jestem bardzo zadowolony już 13lat.

1,109

Odp: Uprawa bezorkowa

A propo liaza, czy jest ktoś kto zajmuje się sprzedażą części do nich? Czy tylko rozbiórkowe, lub czechy?

1,110

Odp: Uprawa bezorkowa

Nawet w Czechach trudno o nowe części, tylko rozbiórka, ale jest tego tyle, że jeszcze na kilkanaście lat wystarczy. Części silników i standardy, czyli krzyżaki wałów, pompy, wały są, ale podobnie jak do Fortschritta  lepiej  opłaca się kupić całego klamota na części bo złom mocno poszedł w dół i normalnie da się handlować.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

1,111

Odp: Uprawa bezorkowa

To dziwne, bo do najróżniejszych wynalazków, można kupić jakieś zamienniki, a tutaj nic... Najlepiej byłoby kupić drugiego na części, tylko i tak istnieje ryzyko, że potrzebna część nie będzie dobra z tego drugiego.... I chyba najlepszym rozwiązaniem, coby sobie życia nie komplikować, będzie kupić sprzęt bardziej typowy. Chodź maszyna całkiem konkretna i za śmieszne pieniążki.

1,112 Ostatnio edytowany przez Karol323 (2015-10-04 10:05:29)

Odp: Uprawa bezorkowa

Co zamierzasz Grzesiu Kupic? Znajomy byl ostatnio i mowil mi ze wozil QQ z litwy dla znajomego.. Mowi za granica jest kawal pola cos kolo 50ha i poorane tak ze lepiej nie mowic same kepy i wgl.. A tu patrzy ze przyjechal siac mtz z napedem i siewnik ruski ciagany na duzych kolach i zrobione na ramie jakas wloka zeby rownalo to troche. Mowi zapieprzal jak glupi z tym siewnikiem, obrot na dwoch kolach i esa a Typek w sluchawkach na uszach w czapie i nie patrzyl co sie dzieje z tylu... Jak juz pusty siewnik to drugi przylatywal z bigiem na turze ze zbozem i dawaj dalej..Przez dzien zasial te 50ha..I pole rowne jak stol... Mowi i po co orac big_smile Orka to tylko dla wygladu i nie bylo resztek, rzyska no i perzu ale do tego sa odpowiednie srodki.. Orac najwyzej co trawe... Aby miec siewnik talerzowy i gruber, nawet i ruskim talerzowym siewnikiem siac aby jakies cos dorobic zeby rownalo i tyle smile Na koniec waly i po robocie, patrzec jak rosnie smile

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

1,113

Odp: Uprawa bezorkowa

Szczerze mówiąc nawet myślałem o takim siewniku, ale na niektóre kawałki nie dałoby się nawet dojechać nim.... Więc odpada.

Jeśli chodzi o ciągnik, to plany raczej bez zmian i na spokojnie za 2-3 lata będę myślał na poważnie. Jednak chyba coś z dzisiejszej epoki. Na razie tak dumam, bo ostatnio mój dał mi popalić.
A i u mnie przeskrobałem pod pszenice na 30cm, to gdzie orka na 20cm wychodziła ok 12litrów ON to tutaj 18-20 i nie ma że boli, a ciężko było jak cholera. 3razy nie spodziewałem się i paliwa na polu zabrakło big_smile
Mam pytanie do Androla. Jak u Ciebie takie ''obcięte'' sercówki mieszają ziemię? Ja myślałem nad tym co zrobiłeś i opór na pewno mniejszy tylko jak spulchniają głębiej? U mnie praktycznie na tyle ile łapy pracowały można ziemię, rękami zebrać. Pozostaje niewiele miedzy nimi gdzie czasem jest twarde i nie skruszone tylko trzyma się spodu..

1,114 Ostatnio edytowany przez androl (2015-10-04 11:41:35)

Odp: Uprawa bezorkowa

W moim przypadku to był dobry ruch z tym obcięciem, mierząc od środka do środka zęba jest 20 cm więc gęsto. Poruszone niemal w 100 % odgrzebując ziemię to rowki 3-4 cm, wyżej wszystko poruszone, na głębokość jaką robiłem orki w 100 %. Pozdzierały się niewiele po 22 ha na przyszły rok jeszcze ta strona wystarczy.
Już wcześniej pisałem, wymieszane pięknie i tylko na glinach można się domyślać że nie było orane. Wały piękną robotę zrobiły po siewie.

1,115

Odp: Uprawa bezorkowa

A ząb jaki szeroki? 5cm?

1,116

Odp: Uprawa bezorkowa

Aż pójdę zmierzyć jaki rozstaw mam u siebie. A nie chciałeś głębiej przeryć?

1,117

Odp: Uprawa bezorkowa

Ryłem na głębokość 25-30 cm czyli minimalnie głębiej niż robiłem orki, głębiej to u mnie już bruk kamienny. Też poszedłem zmierzyć, szerokość zęba po obcięciu 6,5 cm, po 22 ha pracy mają 6 cm.
Talerzowych redlic nie muszę kupować, przy 21 redlicach tyle jest w mojej amazonce zapychania 0, wschody równe.
Więc za w ten sposób zaoszczędzone pieniądze smile szybko kupiłem siewkę do nawozów.

1,118 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2015-10-04 12:21:41)

Odp: Uprawa bezorkowa

Mam parę kawałków gdzie wyległa pszenica, to 2razy talerzówka a jeden to nawet 3 razy... Muszę pomyśleć o ciężkiej talerzówce. I jednak będę szukał jakiegoś talerzowego siewnika, albo z wałem albo rolkami, myślę że wschody byłyby jeszcze lepsze.
Byłem mierzyłem i mamy dokładnie taki sam rozstaw łap. Myślałem sobie żeby nad łapami dorobić jeszcze takie odkładniczki, żeby lepiej ziemia była mieszana w przód. W tej chwili nadmiar ziemi przechodzi obok łapy i resztki leżą na wierzchu i ich nadmiar jest słabi mieszany. Zauważyłeś to u siebie?

1,119

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja ma hassie talerzową super sprawa. Siałem rzepak bez orania tylko 2 razy agregat talerzowy ,trochę dużo było słomy myślałem ,że będzie się ciągła pod siewnikiem ,a tu tylko redlica podskakiwała do góry i dalej jechała. Jestem bardzo zadowolony z tego siewnika już nie chce patrzeć na poznaniaka.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

1,120

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja widzę że zęby z zabezpieczeniem, czy tzw, świński ogon lepszą robią robotę, non stop pracują jakby udarowo, no i lepiej mieszają. Prędkość druga sprawa, chyba 8 km to min.