Temat: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

Koledzy pozwoliłem sobie założyć nowy wątek w sprawie zapytania się o kilka spraw związanych z przednim napędem w Ciężkiej serii .
I chce się zapytać czy ktoś z was posiada taki ciągnik z przodem i ma i nim jakąś małą wiedzę by mógł dla mnie to sprawdzić w swoim ciągniku i podać mi tu był bym bardzo wdzięczny i oczywiście podał jakie są rozmiary przednich kuł .

pierwsze pytanie odnosi się :  Po jednym pełnym obrocie Tylnego koła ile razy obróci się wał napędowy od przedniego napędu .

Otóż mój wątek odnosi się do tego ponieważ po długich namysłach postanowiłem założyć przedni napęd do mojego Ursusa 1002 a pytanie take ponieważ mam przedni most ze stara 66
i chciałbym go zamontować tylko muszę dopasować obroty wału by się zgrało i jaki mam założyć zębatki do tylnego mostu czy te na więcej czy na mniej zębów .

Bardzo proszę o pomoc .

2 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2015-12-11 19:33:23)

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

ja mam 904 koła powynosimy chyba mieć mieć te same czyli 18,4-34 tył 12,4-24 przód
wał kręci się ok 14,66 obrotu na jeden obrót przedniego koła (dane z instrukcji) zmierzył bym ile faktycznie ale oddałem pompę wtryskowa do regeneracji

a i wał się kręci przeciwnie do ruchu wskazówek (gdy patrzysz z kabiny przed siebie) by jechać do przodu

3

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

No dzięki czyli czy przednie czy tylne koło jeden pełny obrót 360*  to wyniesie 14,66 obrotu wałem tak ?  aa nie wiesz ile zębów ma tryb który masz w moście ?? ten w przystawce  ?

4

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

w instrukcji jest kilka rodzajów tych trybów ja mam jakiś komplet którego ona nie wymienia
chyba 27 na wałku atakującym tylnego mostu 45 na kole pośrednim i 31 na przystawce

jakie masz przełożenie w swoim moście?? bo tak jak na szybko spojrzałem to star chyba ma przełożenie 7,17 czyli zamiast oryginalnej przystawki musiał byś zbudować reduktor o przełożeniu blisko 2

5

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

Teść w latach 90-tych przerabiał Ursusa 1212 na 4x4 i mówił, że są 3 rodzaje zębatek do przystawki w zależności od rozmiaru opon, mosty są takie same.
Opony ma w rozmiarach 18,4-34 i 14,9-24

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

Na agrofoto ktoś wstawił tabelę kiedyś o kołach zębatych w zależności od rozmiaru opon. W jakimś starym wydaniu topagrar też taka tabela była. Niestety nie mam już tej gazety...

7

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

jeżeli założysz 18,4-34 i 14,9-24 to z tego co pamiętam jest tylko jedna kombinacja zębatek i każdy 6 cylindrowy miał to fabrycznie. a z tej tabeli co pisali koledzy były kombinacje dla innych rozmiarów opon i było tego dużo, samych kół pośrednich były chyba 3 rodzaje

8 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2015-12-12 13:41:40)

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

pośrednich chyba dwa rodzaje 45 i 46 zębów

tu macie tabele z instrukcji c-koło w przystawce b-koło pośrednie a-koło na wałku atakującym


http://images78.fotosik.pl/155/059a4f2b06240f8cmed.jpg

u mnie prawdopodobnie koło 32 zębne przystawki zostało wymienione na 31 by przyśpieszyć przód bo przeliczając średnice toczenia kół pod obciążeniem i przełożenia wychodzi że przód kręci się o 4% szybciej niż tył dla koła 32 zębnego tyle wynosiło by gdyby opony z tyłu miały wymiar 16,9 R34 i pewnie takie miał jak wyszedł z fabryki

9

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

Koledzy jak to obliczyć na moście bo z tego co kręciłem jeden obrót bębnem wyszło mi że 3,5 no ponad pól obrotu wałem .

10

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

odpuść sobie ten most z co najmniej dwóch powodów : mały skręt i co ważniejsze momentalnie poukręcasz półośki. Mam te mosty w ładowarce i jakiekolwiek zabuksowanie pod obciążeniem powoduje ukręcenie osi. Poza tym ten most nie ma zwolnicy i raczej nie da się zgrać obrotów   :nie_wiem:

11

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

"mpopis"  to mówisz że to taka słabizna ?  to jak on wytrzymuje w samochodach ciężarowych ??  po lesie jeżdżą i dają  sobie radę i nie tyle grzebią . W jakiej ładowarce masz ten most ?


Koledzy jak obliczacie obroty na moście liczycie zęby ile jest na wałku atakującym i ile na talerzu ataku ? czy ile wychodzi na jeden pełen obrót ? 

Co do mostu mi tam skręt nie przeszkadza i części do niego też mam dużo tylko kwestia przystawki w ciągniku . a  kupować przedni napęd mi się nie opłaca wolę za te pieniądze kupić cały ciągnik z napędem oczywiście

12

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

w oryginale był benzyniak i nie miał takiego momentu jak diesel, a mam w ładowarce zrobionej na podzespołach 660-ki z silnikiem stara 742

13

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

xXxSaperxXx napisał/a:

to jak on wytrzymuje w samochodach ciężarowych ??  po lesie jeżdżą i dają  sobie radę i nie tyle grzebią

W jakich samochodach ciężarowych? Od kiedy Star 66 z ładownością 3,5 tony to samochód ciężarowy? Mam auto dostawcze na którę ładuję 4 tony, tak samo na stary ładowaliśmy 10 metrów przestrzennych drewna, a to jest max 7 metrów sześciennych  drewna czyli ok 6 ton. Spalanie 40 litrów nafty na setkę i problem każdego dnia in tak jak mpopis pisze, półosie, mosty, cuda się działy, nawet nie chcę wspominać tamtych czasów. :uuuu:

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

14

Odp: Pytania odnośnie Ciągników Ursus serii ciężkiej z przednim napędem

To mówicie że ursusik rozsypie ten most dobrze wiedzieć  bo jak tak to nie będę się pchał w to .