1,401

Odp: Uprawa bezorkowa

https://www.youtube.com/watch?v=6RPM42QAAN8 według mnie ciekawy filmik warto obejrzeć 3 części i zastanowić się nad użytkowaniem pługa. Już ile lat temu dochodzili do takich wniosków.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

1,402

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja tam 2 razy talerzówka do tego  agregat uprawowo siewny i po roocie

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

1,403

Odp: Uprawa bezorkowa

Dziś odpuściłem oranie glin. Deszcz pada co drugi dzień nie ma opcji. Nawet jak przeschnie to po odwróceniu mamy maź której doprawienie powoduje kolejne problemy i na koniec okaże się że ziemia po tych moich zabiegach bedzie tak samo zbita albo gorzej niż przed moją interwencją.... Pójdzie jeszcze raz talerzówka i siew to co pod spodem zbite powinno się przez zimę samo rozluźnić.
Ale nie o tym chciałem.
Mpopis pisał kiedyś że najlżej ciągnęło się gruber zrobiony z grządzieli od jakiegoś pługa chyba atlasa. Inni koledzy wymiękają gdyż okazuje się że do ich świeżo spawanego grubera brakuje mocy w ich koniach pociągowych. Dziś sobie jeździłem i tak się drapałem po głowie a gdyby puścić 2 zęby dokładnie tym samym śladem tylko że pierwszy płycej a deugi głębiej. Nie było by lżej? Dwa przejazdy to nie to samo bo idziesz innym śladem poza tym  co powie sąsiad.
Czy było by lżej?  Pomińmy problemy konstrukcyjne....

1,404

Odp: Uprawa bezorkowa

Problemu konstrukcyjnego nie da się pominąć bo by gruber musiał mieć 5 metrów albo i więcej długości.  Jeżeli jest coraz to ciężej to trzeba się zastanowić co jest z tą glebą nie tak. Może być na przykład zbyt ubita ziemia, zajeżdżona .... Jeżeli mowa o glinie to tylko wąskie dłuto, a im węższe tym głębiej wejdzie. Po tym tylko talerzowka i siew. Przy okazji módl się o deszcz po siewie i będzie git. Jak zaorasz to będziesz po 4 razy agregatem albo bronami się po tym tłukł ....

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,405

Odp: Uprawa bezorkowa

myślę że dużej różnicy by nie było. jedno co zauważyłem to gdzie było po  2-3 uprawki pożniwne, gleba była głębiej rozluźniona i opory były mniejsze.
co do braku mocy to niestety koń niedopasowany do maszyny.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,406

Odp: Uprawa bezorkowa

A ja z kolei przesadziłem z modernizacją grubera urwałem dziś na glinie trzy mocowania sprężyn, okazało się że na ciężkiej glebie grządziele za mało się odchylają  po napotkaniu przeszkody i puszcza mocowanie sprężyn.

1,407

Odp: Uprawa bezorkowa

Odchyla Ci się do tyłu ale nie do góry stąd ten problem.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,408

Odp: Uprawa bezorkowa

Andrew89 napisał/a:

Odchyla Ci się do tyłu ale nie do góry stąd ten problem.

dokładnie za długie czubki a tak pięknie pole wygląda za dużo kamieni na lżejszych kawałkach jest Ok.

1,409

Odp: Uprawa bezorkowa

Odszczekuję co mówiłem na temat uprawy bezorkowej.
Dziś kumpel zasiał mi pasowo 5,5 ha w 4 godziny. W styczniu przy - 17 z wiatrem, pszenżyto ostało się tylko w koleinach (na piasku). Na wierzchołkach wymarzło. Teraz zasiane jest tylko w tak jakby koleinach. Zobaczę jak ta metoda się sprawdzi.

1,410

Odp: Uprawa bezorkowa

Czym siał? zrobiłeś nam jakieś zdjęcia?:)

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

1,411

Odp: Uprawa bezorkowa

sławek 42 napisał/a:

Odszczekuję co mówiłem na temat uprawy bezorkowej.
Dziś kumpel zasiał mi pasowo 5,5 ha w 4 godziny. W styczniu przy - 17 z wiatrem, pszenżyto ostało się tylko w koleinach (na piasku). Na wierzchołkach wymarzło. Teraz zasiane jest tylko w tak jakby koleinach. Zobaczę jak ta metoda się sprawdzi.

:brawo::brawo::brawo::brawo::brawo:
Nie chcę się chwalić. W związku z tym że wchodzę w rolnictwo zrównoważone to muszę mieć płodozmian idealny pod nie oranie więc grzechem było by orać. Pszenica jeszcze nie posiana ale w planie jest 62% zbóż w gospodarstwie pozostałe to ziemniaki kolegi na moich polach, facelia, gorczyca, łubin, i pewnie coś jeszcze z chwastów.
Musi się udać.

1,412

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja natomiast będę elastycznie podchodził do tematu. Maszyny uprawowe które mam muszą mi wystarczyć. Dodatkowych zakupów nie będę robił tzn. talerzówki i siewnika talerzowego.
Gdy będę widział konieczność orki, będę orał. Natomiast tam gdzie będę wiedział że mój AUŚ poradzi sobie po uprawie gruberem na wąskim dłucie, będę robił na głęboko gruberem.
Zimowej orki raczej nie będę robił, choć zostanie z wyglądu poligon, zima załatwi problem.

1,413

Odp: Uprawa bezorkowa

wstawię dziś foto żyta posianego po kukurydzy na kichę, faktycznie wygląda jak poligon:)

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

1,414 Ostatnio edytowany przez sławek 42 (2016-10-24 22:04:14)

Odp: Uprawa bezorkowa

https://www.youtube.com/watch?v=BV1RQQNTpNE
Dokładnie taki sam zestaw, Valtra + Mzuri. Na szerokości 3 metry 9 redlic. Jedna  redlica sieje pas szeroki na 12 cm, między pasami 20 cm. Łapy na głębokości 20 cm (piach), za łapą nawóz na 15 cm, nasiona na 3cm. 300 zł hektar.
Pole wygląda dziwnie, tak jakby ktoś rżysko przepuścił przez wielką maszynkę do krojenia makaronu. Pasy są zagłębione średnio na 5 cm od poziomu gruntu (brzegi pasa podniesione o następne 5 cm) plus resztki pożniwne, mam nadzieję, że nawet bez okrywy śniegowej młode rośliny przeżyją.

1,415

Odp: Uprawa bezorkowa

No..no.. od razu najwyższy level, uprawy bezorkowej.

1,416

Odp: Uprawa bezorkowa

Ciekaw jestem co powiesz po żniwach. 
Dziwne 18 rzędów na 3m.
Pewnie będziesz zadowolony ale czy zawołasz go jeszcze raz? Bo dopiero taka sytuacja potwierdzi że warto.... wink

1,417

Odp: Uprawa bezorkowa

androl napisał/a:

No..no.. od razu najwyższy level, uprawy bezorkowej.

Widziałeś, to się nazywa nawrócenie, a jeszcze wczoraj dałbym sobie rękę uciąć, że kto jak kto, ale Sławek pługowi nie odpuści, a dzisiaj ... nie miał bym k...a ręki.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

1,418

Odp: Uprawa bezorkowa

Ciekawe jak się bedzie po tym jeździło, chodzi mi o wyrównanie pola

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,419

Odp: Uprawa bezorkowa

300 za hektar, a ja mam sąsiadowi do zaorania 10 ha i płaci 250 od hektara - powinien zamawiać taki zestaw wink
Zawsze mnie zastanawiało co w przypadku gdy po zasiewach takim zestawem przyjdzie kosić wyłożone zboże ? Przecież czasem na polu jest wyłożone jak po wale.

gg 5118068

1,420

Odp: Uprawa bezorkowa

Zboże wyłoży się do górnych pagórków a nie do dołków i pewnie nie będzie tak źle, biorąc pod uwagę że mulcz i słoma do żniw trochę się uklepie i pagórki się wyrównają.
Mnie bardzie ciekawi jak pole było przygotowane pod taki siew.?