1

Temat: Uprawa amarantusa w praktyce

Proszę o zamieszczanie informacji na temat praktyki uprawy amarantusa. Czym siejecie, jak nawozicie, czym zbieracie, jakie ceny w skupie...

U mnie pierwsze próby wyszły pozytywnie biorąc pod uwagę przygotowanie. Zasiany ręcznie na dwóch kawałkach 15-arowych wyrósł tylko na jednym, ale oba stały odłogiem rok wcześniej i nie były nawożone. Zbiór w listopadzie bizonem około 100 kg po przeczyszczeniu (było dużo odpadu po kombajnie).
Na następny rok przygotowanie już nieco lepsze będzie (sianie w maju 2017). Było wapno i trochę polifoski przed orką zimową. Poniżej zdjęcie z uprawy z tego roku.

https://www.dropbox.com/s/je8zumqtdb11jjl/20160905_162941.jpg?raw=1

2

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

Też poczytam jak będzie o czym tylko już mi się nie podoba termin zbioru ,listopad ! od września mam urlop do marca .🌞

3

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

Cisza w temacie a miałem nadzieję na gorącą dyskusję. Puggy jak ze zbytem biorą od ciebie na ekologiczny chleb?Piszesz ,że dużo brudnego było czym to czyściłeś? I skąd brać nasiona na tak starą roślinę ,a u nas wciąż tak nowoczesną?

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

4

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

Patrząc na foto to myślę, że trochę rzadko wsiany. Od trzech lat się zbieram do zasiewu 0,5ha ale nawet nie wiem skąd nasiona i co i jak.

5

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

@Stachu: Rzeczywiście rzadko wsiałem. Robiłem to ręcznie więc oszukiwałem jeżdżąc siewnikiem ręcznym co metr zamiast co 40 cm, żeby szybciej było smile

@pablo721: Na razie nic nie sprzedaję, bo mam tego tylko 100 kg, więc będzie na potrzeby własne i do opracowania technologii czyszczenia/suszenia. Ziarno wielkości maku lub mniejsze, więc raczej nic z dostępnych sprzętów nie pasuje. Na razie ze względu na ilość czyściłem ręcznie sitkami i suszarką smile

Jeśli chodzi o dostęp do nasion do siewu to wiem o dwóch firmach w Polsce, które się tym zajmują: http://szarlat.com.pl i http://www.kubara.pl. Do zasiania 1 ha pola wystarczy około 1 kg nasion. Zbiory na poziomie 2-3 t/ha. Cena skupu przynajmniej 3 razy większa od pszenicy. Ale to na razie teoria.

6

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

2 tony szarłatu a 6-7ton pszenicy to nie wyjdzie na jedno?

7 Ostatnio edytowany przez puggy (2016-12-20 15:07:35)

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

Według tego artykułu cena może być znacznie lepsza, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce. Może ktoś wie?

8

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

a zbyt na to gdzie?

Rolnik z powołania:-)

9

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

Opłacalność jak ze wszystkim dziś jest jutro nie ma.
Mi  się nie podoba termin zbioru.
w ty roku by zgnił..
A na bank trzeba mieć suszarnie.

10

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

Ja lubię takie próby robić. Ciekawe jakie wymagania glebowe i czym na chwasta pojechać?

11

Odp: Uprawa amarantusa w praktyce

Stompem pewnie można. Na listnie też pewnie by się coś znalazło ale nikt nie powie trza testować.