1,521

Odp: Uprawa bezorkowa

Zobaczymy przy młóceniu. Oziminy dostały na ruszenie wegetacji 200 kg saletry i dwa tygodnie temu następne 200 kg saletry na ha. Czyli w sumie 400 kg saletry na ha, wygląda jak wygląda, szału ni ma. W podsiewaczu dostało po 150 kg polifoski 6 na ha w czasie siewu. Odczyn Ph 6,5. Co mam, za listki pociągać ?

1,522

Odp: Uprawa bezorkowa

W moich stronach byłyby to jedne z ładniejszych zbóż.

1,523

Odp: Uprawa bezorkowa

Sławek prowokuje,a w domu przy kielichu klnie w żywy kamień "dzieści kilka lat za późno"

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

1,524

Odp: Uprawa bezorkowa

Na moje to szału nie ma. Kolega ostatnio gadał z serwisantem z Agro Landu co są dilerów Mzuri i sieją nim na swoim gospodarstwie ponad 1000 ha to mówił że pierwsze dwa lata było dobrze a w trzecim rzepak po 2 tony a u rolników 3,5-4.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,525

Odp: Uprawa bezorkowa

Rafał a wiesz może dokładniej o co chodziło, że taka różnica w plonach? Ja myślę że zboże u Sławka nie wygląda źle biorąc pod uwagę że ziemie ma chyba nie najlepsze.

1,526

Odp: Uprawa bezorkowa

Chyba sami nie wiedzą a gościu *** i ludzi zaczął zwalniać a sporo samych się zwolniło. Może takie uproszczenie nie jest dobre na dłuższą metę. Kolega wspomniany kupił też od nich horsch pronto 6dc, ostatnio agregat kockerling ale bezorkowo to tylko sieje pszenicę po rzepaku. Wszędzie indziej idzie gnój i orka. W przypadku rzepaku nie widzę u niego żeby były nierówne wschody czy coś podobnego jak np w filmach porównawczych z Agro Landu

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,527

Odp: Uprawa bezorkowa

Samej metody się nie czepiam. Sąsiadów oziminy wcale lepiej nie wyglądają. Coś jest nie tak z nawozem w glebie. Może jest już w Bałtyku ?

1,528

Odp: Uprawa bezorkowa

Pamiętam jak rozmawiałem z chłopakiem od którego brałem opryskiwacz uprawia ponad 200 h wszystko idzie pod skibę, w zeszłym roku robił doświadczenia przedstawiciele dostarczali mu
sprzęt do testów, testował wszystko na rzepaku to znaczy jedno pole wspólne do trzech upraw 1/3 posiana Spirit C Strip Drill, 1/3 ruszona na głęboko Kockerling posiane swoim agregatem UP, a 1/3 tradycyjnie skiba i agregat uprawowo-siewny. Kategorycznie stwierdził że dla niego uproszczenia się nie sprawdzają rzepak najlepiej plonował po pługu. W żniwa kupuje Spirita ale tylko do siewu.

1,529

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja pierdzielę ludzie ale mieszacie mi w głowie! smile Miałem jechać po siewnik punktowy do rzepaku już do maszynki do pasowej uprawy, a teraz z każdym dniem mam coraz większy mętlik...
Plan był taki żeby siać buraka i rzepak pasowo, pszenicę mieszając wszystko na głęboko i podając nawóz płytko. Pod buraki miałem nawóz też częściowo wysiać i zrobić normalne jesienne uprawki. Później pasowo podsiać nawóz i zasiać. Z rzepakiem myślałem, że właśnie przede wszystkim nie będzie straty w plonowaniu, bo sama idea wydaje mi się bardzo dobra.

1,530 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2017-05-09 09:14:42)

Odp: Uprawa bezorkowa

sławek 42 napisał/a:

Samej metody się nie czepiam. Sąsiadów oziminy wcale lepiej nie wyglądają. Coś jest nie tak z nawozem w glebie. Może jest już w Bałtyku ?

NA lekkich ziemiach na pewno  spora część potasu, magnezu, siarki jest w morzu.
Widzę to u siebie mam kawałek przebadany we wrześniu PKMg było bardzo wysoko
A teraz że mozajka to mogę rysować mapę piaszczystych łach na polu. Po objawach witać typowe braki Mg i S. Na szczęście K dałem w soli z wiosny. Raz dostała dolistnie a na drugi zabieg brakło czasu a właściwie warunków

Grzegorz nie zniechęcaj się.  JA miga spawam. Muszę po elektrody pojechać bo idą.....
A co do tych zniechęcających wpisów to powiem tylko że dla mnie 2 letni eksperyment w gospodarstwie o pow 200ha to taka kropla w morzu potrzeb by ocenić technologię.
Co do upraw w wielkich gospodarstwach to widzę co się dzieje w okolicy, np jak robią zabiegi w rzepaku. Wpadają we dwóch mają około 400ha do pryśnięcia, piździ, rosa albo zaczyna kropić no ale przyjechali pryskać to pryszczą bo jutro muszą być 30km dalej.  I taka uprawa ma być miarodajna.

1,531

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzesiu wspomniany kolega też robił próby siewu rzepaku siewnikiem punktowym ale tradycyjnie po orce. Tam gdzie wszystko pięknie przezimowalo to było git ale jak trochę wyleciało po zimie to już było rzadko...

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,532

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiem może masz racje ale chłopak rzeczowy i twierdzi że na dzień dzisiejszy nikt go do uproszczeń nie namówi a na kasę nie może narzekać co roku kupuje za kilkaset tysięcy ziemię. zaczynał od 2 własnych teraz ma 200 i 20 dzierżawi

1,533

Odp: Uprawa bezorkowa

tylko że uprawa bez płużna wcale nie musi być uproszczona. Można robić bez pługa z wszystkimi uprawkami poczynając od talerzówki poprzez gruber, agregat uprawowy i na siewie kończąc. U mnie też byli sezonowi obszarnicy którzy upraszczali i siali bezorkowo - powracali do pługa. Ci co przetrzymali pierwsze problemy uprawy bez płużnej przy niej zostali

gg 5118068

1,534

Odp: Uprawa bezorkowa

Dobrze prawisz.  Uprawa bezorkowa w której używasz grubera zamiast pluga, a pozostałe uprawki robisz jak w plużnej nie ma nic wspolnego z uprawą uproszczoną.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,535 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2017-05-09 11:04:44)

Odp: Uprawa bezorkowa

Miga już mam tylko muszę go do siebie podrobić, dokompletować. Ogólnie to roboty full i przez tą pogodę to aż nie wiadomo za co się łapać.
Jeśli chodzi, o siew pasowy to wczoraj dumałem i mam już pomysł na całkiem prosty agregat, który powinien być tani i szybki w zrobieniu. Jednak chyba najpierw zajmę się złożeniem miga, bo to muszę mieć na jesień na 100procent a w razie co to rzepak zasieję w gruber. A jak się nie wyrobię, to nie będę miał czym robić...
Tak sobie myślę, że siać punktowo, to też trzeba przyjąć ilość szt na metrze. Bo jednak rozstaw co 45cm w rzędach a ile przyjąć jeną roślinę od drugiej?

1,536

Odp: Uprawa bezorkowa

rzepak co 45cm szeroko  chyba jaja sobie robisz ?  max 30cm    i  to też wygórowane ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

1,537

Odp: Uprawa bezorkowa

Wojtas jak jest co 45 i przez zimę nic nie wyleci to jest ok

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,538

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak dla mnie to za duża konkurencja będzie w rzędzie. Buraki bym sial normalnym siewnikiem jakby było czym kopać.  Kukurydza tak samo. Powierzchnia życiowa była by lepsza. Jakie zalety ma ścianie rzepaku w większych odstepach między rzedami a mniejszymi w rzędzie.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,539

Odp: Uprawa bezorkowa

LEszek   a jaką masz gwarancje  że nic nie wypadnie ? żadnej
Do tego  w rządku  co 34cm  by zachować  wartość siewu 3-4kg musi być gęsto  tego rzepaku że głowa mała  , konkurencja  w roślinach itp 
Testowane nie prze zemnie lecz  innych w koło i widzę że jak już mają siać tak pasowo to sieją co 25-30cm  strip drill czy jakoś

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

1,540

Odp: Uprawa bezorkowa

Raz do tej pory posiałem rzepak punktowo unicornem rozstaw 45 w rzędzie 5.5cm - 40 szt na metrze. Wyglądał super od samego początku, przezimowało z 70% a w żniwa rozczarowanie plon ten sam jak po zwykłym agregacie w rozstawie zbożowej. Wysiew 2,5kg agregat punktowo wyszło 1,9kg. Rośliny rosną potężniejsze ale przed żniwami na dole robi się łąka od chwastów, mają miejsce do popisu. Może jeszcze kiedyś spróbuję.