Temat: Kombajn Hemas

Następca Fortschritta

Zetor Polska wprowadza do oferty niemiecki kombajn zbożowy Hemas będący następcą popularnego NRD-owskiego Fortschritta. Czteroklawiszowy Farmer 220 ma heder o szerokości roboczej 4,2 m i czterocylindrowy silnik Perkinsa o mocy 132 KM. Jest to największy model wśród kombajnów Hemas, który dobrze wpisuje się w potrzeby naszych gospodarstw. O jego popularności w naszym kraju zadecyduje jednak cena i dostępność części zamiennych. Ceny jeszcze nie znamy, ale wiemy już, że centralny magazyn części będzie się znajdował w Kaliszu.

Kombajny Hemas produkowane są od 2004 roku w tej samej fabryce, w której składano Fortschritty i ich bezpośrednich następców nazwanych MDW. Hemasy możemy więc uznać za ulepszone wersje kombajnów MDW i pośrednich następców Fortschritta. Dlatego cechują się prostą budową i nie znajdziemy w nich zaawansowanych układów elektronicznych. Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że Hemasy są kombajnami przestarzałymi. Klimatyzacja, joystick do obsługi hedera i zastosowanie podzespołów renomowanych światowych firm, sprawdzonych w innych kombajnach, na pewno temu zaprzeczają.

Heder z napędem Schumachera
W hederze Hemasa Farmera 220 zastosowano planetarny napęd kosy marki Schumacher napędzanej silnikiem hydraulicznym. Obroty motowideł sterowane są z kabiny operatora potencjometrem. W przypadku omłotu mokrego i wylęgniętego zboża producent przewidział możliwość zmiany wysokości ślimaka nagarniającego skoszoną masę do gardzieli przenośnika pochyłego. Zespół tnący można oczywiście przystosować do zbioru rzepaku poprzez dołożenie do hedera stołu i jednej lub dwóch bocznych elektrycznych kos Mörtl.
Zbiornik na ziarno ma pojemność 3500 l, ale producent planuje zwiększyć go w kolejnej wersji kombajnu do 4200 l. Obroty bębna młócącego o średnicy 450 mm można regulować w zakresie od 280 do 1500 na minutę. Bęben chroniony jest sprzęgłem kłowym, a przenośnik pochyły posiada elektryczny rewers. W czasie omłotu jęczmienia część klepiska możemy zasłonić ostrymi listewkami, które zatrzymają wąsy ziaren. Dzięki temu w mniejszym stopniu zatykają się nimi sita. W zespole omłacającym uwagę przyciąga również podłoga zbudowana z czterech części z tworzywa sztucznego. Ich trwałość jest dłuższa, a wymiana łatwiejsza niż całej podłogi wykonanej z kawałka blachy - nie trzeba demontować przenośnika pochyłego. Na pewno ułatwi to czyszczenie kombajnu po sezonie podobnie jak możliwość szybkiego demontażu sit dolnych, które wyciągamy po odkręceniu dwóch śrub.

Oszczędny Perkins
Jak podaje producent, przeciętnie w czasie omłotu hektara zboża 132-konny silnik marki Perkins spala zaledwie 13,5 l paliwa. Dlatego zbiornik o pojemności 180 l starcza na cały dzień pracy. Ponadto zamontowanie czterocylindrowego silnika i zbiornika paliwa pozwoliło zmniejszyć wagę maszyny do zaledwie 5800 kg.
W Hemasie większość układów ma napęd przekazywany za pomocą silników hydraulicznych m.in. wialnia. Warto dodać, że hydraulika kombajnu oparta jest na znanych podzespołach firmy Sauer-Danfoss.
Producent podkreśla, że zastosował śladową ilość elektroniki sprowadzając ją do poziomu sensorów informujących o np.: zapchaniu się przenośnika pochyłego lub szarpacza słomy. Pozwoliło to zmniejszyć koszty budowy kombajnu i zapewne wpłynie na zmniejszenie jego ceny. Gwarancja na Hemasa Farmera 220 wynosi 2 lata.

Tekst skopiowany z www.rpt.pl z archiwum 2006/07

Wyglada to tak:
http://www.fothost.pl/upload/08/19/5707c5a1_1.jpg
http://www.fothost.pl/upload/08/19/28af7cad_2.jpg
http://www.fothost.pl/upload/08/19/f26296bf_3.jpg
http://www.fothost.pl/upload/08/19/9a5b4e57_4.jpg

Ostatnio widzialem jak wiezli takie dwa do polski z niemiec i dzis wiezli nastepnego. I zaczel mnie interesowac ten kombajn. Napisalem do dilera o cene, jutro może w poniedzialek bede znal. Mojim zdaniem to calkiem ciekawa maszynka, jesli cena tez bedzie ciekawa i rozsadna to mozliwe ze juz niedlugo znajdzie sie on na mojim podworku smile tego bym bardzo chcial:)

Moze ktos z was slyszal cos na jego temat i moglby to tu napisac, bylbym bardzo wdzieczny:beer:

2

Odp: Kombajn Hemas

byl o nim artykul w RPT w zeszłym roku mozna poczytac

3

Odp: Kombajn Hemas

cena jak bobrze pamiętam to 245 tys ze stołem do rzepaku. Farmer 220 4,2 m heder

GG 9784904
sklep@fortschritt.com.pl 0748506822
www.fortschritt.com.pl

4

Odp: Kombajn Hemas

W takim razie czy jest to rozsądna cena?

5

Odp: Kombajn Hemas

280  tys brutto i główny magazyn w hiszpanii ponieważ nikt nie podejmie się magazyniowania ogromej ilośći części zamiennych gdzie sprzedano w polsce kilanaście egzemplarzy tego kombajnu  takie informacje uzyskalem na wystawie w Bednarach , dostawa częśći w 24 h ale to tak na zdrowy rozsądek to tylko czcze gadanie dystrybutora . Cena na pierwszy rzut oka wydawala się ciekawa ale czy porównywaleś ceny innych producentów bo jak się porówna to nie jest to zbyt ciekawa oferta a pozatym to była cena kiedy kurs euro oscylował kolo 3,00pln a teraz "troszke" się zmienił kurs euro jedyny plus jaki dostrzegam to że jest w nim stosunkowo mało elektroniki jak na obecne czasy co zdecydowanie upraszcza naprawe a to czy kupisz taki czy inny kombajn to tylko i wyłącznie Twoja sprawa

6

Odp: Kombajn Hemas

jak ktos chce to porobie zdjęcia tego kombajnu jest niedaleko mnie taki egzemplaz na wystaiwe juz chyba z rok czasu stoi i kwitnie pod chmurką:D:P

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

7

Odp: Kombajn Hemas

No niestety cena nie jest zbyt konkurencyjna,porównując do innych marek.:wow:

8

Odp: Kombajn Hemas

Nie wiem jak wam ale mi starszy Forszaj bardziej lezy;D

Fortschritt ZT-303-D------------A w przyszłości Fortschritt ZT-323-A

Sprzedam lampy zespolone diodowe, diody LED.
Bliższe informacje i zdjęcia na tej stronie:http://www.was.eu/index.php3?action=wyroby&kategoria=diodowe&strona=1&sort=&lang=PL

9

Odp: Kombajn Hemas

Można spotkać piękne 514 z kabiną typu akwarium-one mi się podobają:dance:

10

Odp: Kombajn Hemas

Noo ładny jest trzeba przyznac;D

Fortschritt ZT-303-D------------A w przyszłości Fortschritt ZT-323-A

Sprzedam lampy zespolone diodowe, diody LED.
Bliższe informacje i zdjęcia na tej stronie:http://www.was.eu/index.php3?action=wyroby&kategoria=diodowe&strona=1&sort=&lang=PL