1,621

Odp: Uprawa bezorkowa

lepiej by było głębiej czymś drapnąć

1,622

Odp: Uprawa bezorkowa

Wczoraj przed odczepieniem miga spróbowałem pracy na talerzowanym ściernisku pszenicy ( słoma została) Nie podoba mi się. Dużo słomy zostało na wierzchu.  Dziś miałem zaczepione ciężkie brony więc liznołem to talerzowane i będę próbował jeszcze raz. Słoma sama w sobie nie sprawia problemu maszynie tylko mi.  Ile może jej zostać by wiosną nie było problemu przy siewie? Talerzować jeszcze raz? Jak nie ma kiedy jak ziemia obeschnie to trzeba siać.
NA tym miejscu gdzie testowałem miga w słomie będzie gorczyca i facelia bo widzę że ludzie się przyzwyczaili że mam to na handel i tu myślę że nie będzie wiosną wielkiego problemu z siewem nawet w ten bałagan bo jedno i drugie sieje się płytko.  Na innym kawałku prawdopodobnie będe siał groch na pasze i tam trzeba te nasiona na parę centymetrów wcisnąć a to bez siewnika talerzowego będzie problem...

1,623

Odp: Uprawa bezorkowa

Na wiosnę uprawisz normalnie i słoma zniknie. Chyba ze bardzo wysoko kosiłeś.

1,624

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek u mnie cała słoma zostaje, czy to zyto czy owsik. Po żniwach jade 10cm talerzowym i po 1-2tyg poprawka też na 10cm bo talerze nie pozwalają, jednak jest to dobrze wymieszane. To co pod siew jade migiem i tydzień po wygląda to jak na obrazku
https://drive.google.com/file/d/0B2lhkv … p=drivesdk
Tu jest miejsce gdzie btło 10cm plew z kombajnu :
https://drive.google.com/file/d/0B2lhkv … p=drivesdk
Siew agregatem talerzowym:
https://drive.google.com/file/d/0B2lhkv … p=drivesdk
Tu było prawie pszenżyto.
Na zime to co szło jiż na 2x trza b3dzie poprawić jeszcze raz i wtedy na głęboko.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,625

Odp: Uprawa bezorkowa

U mnie wyglądają pola bezorkowe po zasiewie podobnie jak u Bamrerasa. Pod jare to może być poligon na zimę. Wiosną jeden przejazd byle czym i jest bajka.

1,626

Odp: Uprawa bezorkowa

zastanawiam sienad uprawa bezorkowa ale u mnie chyba nie zda egzaminu. Ja jestem zdania ze jak cos robic to na całego, ale np marchew w bezorkowej... wyjdzie to? inna sprawa to taka ze ja lubie poplony i po groszku sieje słonecznik z gryka pod koniec wrzesnia jest mi po pachy robie to talerzówka i przyoruje i sieje pszenice. bezorkowo jakos nie widze tego jak to wprowadzić do gleby.
Bezorkowa mnie kusi, bo lubie dżdżownice :-)

Rolnik z powołania:-)

1,627

Odp: Uprawa bezorkowa

Zrobić Ci zdjęcie jak wygląda ziemia po burakach bez pługa? Słomy ni widu ni słychu.

1,628

Odp: Uprawa bezorkowa

Poplon to pod jare pod ozime to trzeba sobie darować.
A teoretycznie ( jak się mylę poprawcie ) przy bezorkowej są mniesze straty próchnicy więc kto wie czy wprowadzenie nieorania i rezygnacja z poplonów i tak na plus by ziemi nie wszyła ale mogę się mylić...

1,629

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak zaczynałem gospodarowanie to na wszystkich działkach miałem takie coś, że ok 15-17 cm brunatnej ziemi gliniastej, a poniżej żółta gliniasta skała macierzysta. Teraz jest tak, że na ok 35 cm jest wymieszana skała macierzysta z glebą próchniczną. Kilkadziesiąt ton rozrzuconego dolomitu + uprawa na głęboko gruberem sprawia, że resztki pożniwne znikają w ziemi momentalnie. Zobaczę co pokażą badania próbek glebowych. Generalnie jestem zwolennikiem wprowadzania do ziemi jak największej ilości masy organicznej, ale gleba musi mieć odpowiednie napowietrzenia, a przyoranie pługiem powoduje przywalenie jej zwałem ziemi i zamiast rozkładu w warunkach tlenowych jest kiszenie i fermentacja. Miałem takie coś, że za rok wyorywałem pięknie zakonserwowany w glebie poplon. Teraz robię tak, że pod ozime idzie gruber na 30-35cm, a na jare orka zimowa 20-25.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

1,630

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:

Poplon to pod jare pod ozime to trzeba sobie darować.
A teoretycznie ( jak się mylę poprawcie ) przy bezorkowej są mniesze straty próchnicy więc kto wie czy wprowadzenie nieorania i rezygnacja z poplonów i tak na plus by ziemi nie wszyła ale mogę się mylić...

ale po zniwach zaden poplon nie da tyle materii organicznej co ten po groszku, dlatego sieje takie poplony.
MAREKPE wiem ze orka nie jest dobrym sposobem wprowadzania poplonu do gleby, ale jak wprowadzic słonecznik siegajacy po pachy i jeszcze posiac na tym? Jedynym wyjsciem byłoby chyba zrobienie talerzówka a potem agregat talerzowy, ale to nie jest to co powinno być bo po pierwsze nie uprawi sie w en sposób ziemi głeboko a po drugie wygladac to bedzie fatalnie. Jestem ciekaw jak migi sprawowały by sie w takim poplonie

Rolnik z powołania:-)

1,631

Odp: Uprawa bezorkowa

Papej widziałem sposób na poplon bez pługa.  Na YT jest film.  Jak masz w fordzie przedni tuz i wom  to potrzebujesz jeszcze rozdrabniacz.

1,632

Odp: Uprawa bezorkowa

https://www.youtube.com/watch?v=S7vJ7GKu8tw

1,633 Ostatnio edytowany przez Pajej (2017-10-11 18:35:34)

Odp: Uprawa bezorkowa

czyli kolejne wydatki... poza tym ten case ma 200km i gruberem robi płytko a mój fordek tylko 140. Lepiej chyba byłoby osobno scinaczem a póżniej na głeboko gruberem
chyba jednak odpuszcze bezorkowe

Rolnik z powołania:-)

1,634

Odp: Uprawa bezorkowa

Gość miał gruber leciał gruberem można też polecieć talerzówką i potem na głęboko.

1,635

Odp: Uprawa bezorkowa

jak miałbym przejechane kosiarka bijakowa to chyba wystarczyłoby gruberem na głeboko i siew agregatem upr siew talerzowym

Rolnik z powołania:-)

1,636

Odp: Uprawa bezorkowa

Pługa nie sprzedałem, więc gdy obawa że źle wyjdzie mi uprawa gruberem to orzę. W tym roku orka do grubera 1 do 4. Gdybym miał tak rozbudowaną talerzówę jak Mpopis pług by był zbędny.

1,637

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja coraz więcej pól nie orałem. Ale w tym roku z uwagi na ilość wody mam problem. Wyorane w skibie parę dnie i jest białe i podeschnięte da się uprawić (mowa o glinach). Pole pozostawione pod gruber niby z wierzchy przeschnie, jak wjadę gruberem na głęboko to wyciąga wszystko mokre na wierzch i zakleja wały cuda wianki nie idzie w tym robić i siać.

1,638

Odp: Uprawa bezorkowa

Może lepiej płycej gruberm niż robić podeszwę płużną ?

1,639

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja za kilka dni mam nadzieję że będę miał porównanie pomiędzy pługiem a gruberem.
Kolega orał po rzepaku ja gruberowałem po łubinie. obaj na 25cm.
Zobaczymy kto pierwszy wjedzie w pole.
Pola obok siebie.

1,640

Odp: Uprawa bezorkowa

nie wiem, ale ja uwarzam że nie ma półśrodków, albo orzemy, albo nie.

Rolnik z powołania:-)