1,801

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja musiałbym kupic mocniejszy traktor. Żeby dało radę coś 2,5-3m pociągnać to najtaniej wychodzi stara 6 ursusa. Ja mam opór obornika. Z racji tego że na pastwisku składam słomę, siano to z legowiska krowiego nic nie jest przegnite i nawet jak poleży taka pryzma 2 lata to z braku tlenu i tak nie chce sie kruszyć. Taki słomiasty jak wywiozę nawet 40-50 ton na ha to pług to ładnie przykryje, gruber pewnie by się zatkał po kilku metrach. Całą resztę o erozji, czasie i zużyciu paliwa popieram.

1,802

Odp: Uprawa bezorkowa

bez przesady, 10 lat nie miałem talerzówki i dało radę. Jeśli używa się glifosatu to talerzówka jest fajnym narzędziem, ale jak by nie było taniego randapu to jest to idealny siewnik dla chwastów wieloletnich, a dla perzu w szczególności. Dlatego dopóki nie zlikwidowałem perzu to nie miałem talerzówki i gruberem + brony też dobrze się pracowało. Do tego była fiona taka jak pokazał Krzysiek i nie było problemów

1,803

Odp: Uprawa bezorkowa

A co ze słomą? Jak jest dłuższa to zaraz się ciągnie wszystko . Przy siewie rzepaku po jęczmieniu, ktorego słoma jest elastyczna i nie kruszy się jak pszenna ciężko jest dobrze uprawic pole ....

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,804

Odp: Uprawa bezorkowa

Słome się tnie sieczkarnią, a nie rozrzuca. Jak zostaje długa to noże naostrzyć..

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,805

Odp: Uprawa bezorkowa

Wszystko takie proste ale nie zawsze wychodzi. Dobrym rozwiązaniem jest agregat na wysokiej sprężania z gęsią stopą taki jak ostroj Saturn albo taki , tylko w odpowiedniej szerokości https://www.olx.pl/oferta/lemken-k600-k … tsonx.html

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,806 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-04-18 14:51:18)

Odp: Uprawa bezorkowa

Dokładnie, ściernisko poniżej 10 cm, ostra sieczkarnia i słoma to nie problem.  U mnie sieczkarnia jest ok, tylko jeszcze kombajnista ( w mojej osobie) musi trochę przypilnować ścierni. Z doświadczenia wiem że większym problemem właśnie jest ściernisko niż słoma z przeciętnej sieczkarni nawet przeciętnie rozrzucona.  I jeszcze jedna uwaga przy koszeniu a właściwie wysypywaniu. Jak stajecie na wysypywanie to nie od tak sobie . Ja zatrzymuje szybko daje wstecz i na całej kicie cofam około 10m 15m by nie robić kupek słomy. 
A problem świeżej słomy jest też zależny od gleby im lżejsza tym większy więc jak masz ciężkie gleby to słoma nie jest żadnym problemem.
Właśnie wróciłem z pryskania pszenicy i mógłbym wstawić dokładnie takie same zdjęcia jak Bamreras.  Dziwne że to od razu w pierwszym roku widać.
Trzeba się wszystkiego nauczyć...
NA chwilę obecną z 30 ha bez pługa z 1ha jestem nie zadowolony. Nie wiem czy po pługu było by lepiej .... 1 ha łubinu na ciężkiej ziemi... h..o go przykryło  ale cóż jesze 2 tygodnie temu leżało tam nie skoszone żyto...

1,807

Odp: Uprawa bezorkowa

Dokładnie jak pisze mpopis.  Po sąsiedzku w agrifarmie dopiero od kilku lat mają talerzowke 12 metrów a wcześniej agregat terrano fg z gesiostopami 37 cm z bardzo płaskim kątem natarcia. Case 7250 bez problemu szedł z 8 metrami.  Kiedyś też te gesiostopy założyłem do swojego agregatu 4,8 i rusek ciągnął w sciernisku tyle że mocowanie było slabe

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,808

Odp: Uprawa bezorkowa

Przy odpowiednim płodozmianie problem perzu nie istnieje. 
Więc talerzówka i wio...

1,809

Odp: Uprawa bezorkowa

Będę miał agregat aktywny to nie będę tak często jeździł talerzowką. co do koszenia to jak pole równe to wszystko ok . Kombajn to nie DET. Podstawa to jak najszybciej zmieszać słomę po koszeniu z ziemią żeby bakterie działały.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,810

Odp: Uprawa bezorkowa

Kombajn to nie det ale ja tych bakterii bym też nie przeceniał....

1,811

Odp: Uprawa bezorkowa

sieje tez bezorkowo po kuku, ale musze stwierdzic że po pługu zboża czy rzepak wygladają lepiej, nawet jak w tym samym terminie siane , nie jestem przeciwnikiem bez orkowej uprawy ale rolnicy w moim  terenie uciekają od tego, albo chociaz co drugi rok orają.

mdw

1,812

Odp: Uprawa bezorkowa

Na iły i zlewne ziemię pług się nie nadaję, co do wyglądu to niestety wygląd to nie wszystko a jakość wschodów i wigor roślin w dużej mierze zależy od kultury w jakiej są grunty utrzymane.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,813

Odp: Uprawa bezorkowa

Właśnie sam zauważyłem, że rzepak czy zboża po zbożach to lepiej wyglądają, jak są zasiane w czystą ziemię. Sam przeorałem 10ha rzepaku na jakieś 10cm lub nieco więcej i posiałem owies. Jak siew pasowy nie zda egzaminu na jesieni to pod siewy rzepaku kupię jakiś pług jednak. Za dużo małych kawałków mam daleko oddalone od siebie i jednak sporo czasu schodzi...

1,814

Odp: Uprawa bezorkowa

takie pytanie, czy na polach nie oranych dziki bardziej grasują?  Więcej dżdżownic wiec więcej papu dla nich.
u mnie szkody przez dziki coraz wieksze wiec nie wiem czy jest sens w bezorke wchodzić

Rolnik z powołania:-)

1,815 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-05-13 20:58:13)

Odp: Uprawa bezorkowa

Nie widzę zależności żadnej. 
Obstawiam przypadek bądź gatunek uprawianej rośliny.
Przez ostatnie lata  jeden 5 ha kawałek musiałem od siewów  grodzić pastuchem i pilnować by był cały a w tym roku bez pługa i nie robiłem nic ale w przyszłym tygodniu postawię to gorczyca idzie w górę i będzie to niezła kryjówka.....

1,816

Odp: Uprawa bezorkowa

u mnie dziki zaraz po zasianym grasują,jak posialiśmy jęczmień to nauczyły się ryć równo z zasianymi rządkami po agregacie.

O FORTSCHRITTA TRZEBA DBAĆ,TO NIE ŻADNA CHIŃSKA BLAĆ,BO TO DO DZIŚ JEST SPRZĘT FEST I DLATEGO JEST THE BEST!!! big_smile Gdy ci smutno,gdy ci źle,idź do kuchnii,nażryj się...   
+7/-0

1,817

Odp: Uprawa bezorkowa

Najlepiej się dzikom grasuje po rzepaku w posianej pszenicy.  Czy to związek z nie oraniem? - trochę tak , czy przez dziki wrócę do pluga? - na pewno nie.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,818

Odp: Uprawa bezorkowa

Andrew89 napisał/a:

Najlepiej się dzikom grasuje po rzepaku w posianej pszenicy.  Czy to związek z nie oraniem? - trochę tak , czy przez dziki wrócę do pluga? - na pewno nie.

Po rzepaku kiedyś orałem i tak samo ryły, tylko głębiej.

1,819 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-08-24 16:33:05)

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak tam nie oracze? Ja jutro kończę 2 przejazd talerzówką. Samosiewy mają po 2 liście. Pokropiło przynajmniej się nie kurzy.
Koło 10 września ma wpaść kolega z wapniarką bo węglan czeka...  Po nim będę chciał posypać fosfor ( superfosfat )  i mam nadzieję że koło 15 zacznę robić na głęboko. Potas planuję dać wiosną
Puki co tylko kawałki po życie  wyglądają nie ciekawie. Po gorczycy na wierzchu jest w miarę czysto po pszenicy też przyzwoicie a słoma cała jak zwykle została.
W okolicy coraz więcej bez pługa....
Ktoś chce kupić b 201?

1,820

Odp: Uprawa bezorkowa

Ile za niego chcesz? U mnie na raz pod zimowe talerzówka puki co. Mimo że zuch to i tak fajno mieszało. Pod letnie poszedł mig na 15cm. Po noedzieli wapno I rzepak w poplonie.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....