1,861

Odp: Uprawa bezorkowa

koseś napisał/a:
Piotrek1990 napisał/a:

Bez porównania więcej czasu i paliwa ale wydajność też lepsza...  sam myślę o małym lemkenie jak z ogłoszenia parę postów wyżej. W tak suchym roku warto.

Ta wydajność to jakoś zmierzona czy na oko ?

Miałem rzepak na bezorce. Pisałem o nim w którymś z tematów. Był standardowy rok. Z normalną ilością opadów. Plon 4.5 z ha. Rzepak na orce i ten samej ziemii 4 tony. Kolega ponad połowę (około 180ha) robi na bezorce. Zawsze po rzepaku i część po zbożu.
Ale tak na dobrą sprawę nigdy nie liczyłem czy bardziej to się opłaca. Jest ryzyko gdy jest duża masa resztek pożniwnych

Siły na zamiary zmierz....

1,862

Odp: Uprawa bezorkowa

zorak napisał/a:

Pawel w jakich dawkach i czym ? jutro planuję targą w dzielonej dawce.

Bustery i tym podobne. 0.4 daję zawsze.

1,863

Odp: Uprawa bezorkowa

mi chodzi bezorka własnie ze wzgledu na oszczedność czasu. pługiem latam po polu ok 8km/h a agregatem troszke szerszym latałbym ponad 10.  do tego odchodzi odorywanie i wkurzanie sie na to. nie ma bruzdy na polu.i bardziej mi sie podoba "bałagan" niz puste pole.
ale puki co oram

Rolnik z powołania:-)

1,864

Odp: Uprawa bezorkowa

Pajej napisał/a:

mi chodzi bezorka własnie ze wzgledu na oszczedność czasu. pługiem latam po polu ok 8km/h a agregatem troszke szerszym latałbym ponad 10.  do tego odchodzi odorywanie i wkurzanie sie na to. nie ma bruzdy na polu.i bardziej mi sie podoba "bałagan" niz puste pole.
ale puki co oram

10 km na godzinę przy 3 metrach to już musi być dobry koń

1,865

Odp: Uprawa bezorkowa

pola mam kliniaste prócz jednego ale powiem tyle że na klinie orze się szybciej niż na normalnym polu ....  ale Pajej czy agregat trochę szerszy pociągniesz szybciej na tą samą głębokość co pług ?

1,866

Odp: Uprawa bezorkowa

Pietia napisał/a:
Pajej napisał/a:

mi chodzi bezorka własnie ze wzgledu na oszczedność czasu. pługiem latam po polu ok 8km/h a agregatem troszke szerszym latałbym ponad 10.  do tego odchodzi odorywanie i wkurzanie sie na to. nie ma bruzdy na polu.i bardziej mi sie podoba "bałagan" niz puste pole.
ale puki co oram

10 km na godzinę przy 3 metrach to już musi być dobry koń

agregat 2,2m a pług 2m
czy z taką samą głębokością nie wiem, nigdy nie robiłem takim to nie wiem

Rolnik z powołania:-)

1,867

Odp: Uprawa bezorkowa

Pawel21990 napisał/a:

Nigdy więcej orki. Ziemia lekka, powałowane po orce, zasiane i z wierzchu sypka ziemia. Przyszła ulewa i rzepak dopiero wschodzi, beton jak cholera...

Kto zasiał wcześniej i powschodził przed tą ulewą z 24 VIII jest ok. Natomiast ten który nie wszedł to na niektórych polach i do tej pory nie wschodzi. Kolega jeszcze w piątek jedno pole przesiewał, twierdzi że kiełki łamały się po dojściu do skorupy. Osobiście zachowałem stoicki spokój mówiąc że w popiół nie będę siał. Zasiałem 28-go ładnie równo powschodził, zarówno na orce jak i bezorkowo.

1,868

Odp: Uprawa bezorkowa

androl napisał/a:
Pawel21990 napisał/a:

Nigdy więcej orki. Ziemia lekka, powałowane po orce, zasiane i z wierzchu sypka ziemia. Przyszła ulewa i rzepak dopiero wschodzi, beton jak cholera...

Kto zasiał wcześniej i powschodził przed tą ulewą z 24 VIII jest ok. Natomiast ten który nie wszedł to na niektórych polach i do tej pory nie wschodzi. Kolega jeszcze w piątek jedno pole przesiewał, twierdzi że kiełki łamały się po dojściu do skorupy. Osobiście zachowałem stoicki spokój mówiąc że w popiół nie będę siał. Zasiałem 28-go ładnie równo powschodził, zarówno na orce jak i bezorkowo.

Ja mam jedno pole 7 ha tak. Reszta luks, po niedzieli do skracania

1,869

Odp: Uprawa bezorkowa

Takim Sprzętem siałem rzepak .
A taki podorywkowy kupiłem ..  za 4 tys

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/671c66868873.jpg

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1c1f3f539161.jpg

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6c8bd58dfaa7.jpg

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f2d63cfa9458.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/c5caa4d22bc2.jpg

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

1,870

Odp: Uprawa bezorkowa

Ultima ale 3m mi siała 3 lata temu. Fajne jest to, że ma swoją hydraulikę

Siły na zamiary zmierz....

1,871

Odp: Uprawa bezorkowa

Szczerze to na tych zdjęciach to mało co widać. Bardzo niewyraźnie. No Ultima ma ten plus że jest mało elementów roboczych, mało łożysk

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,872

Odp: Uprawa bezorkowa

Otwórz zdjęcie klikajac

Siły na zamiary zmierz....

1,873

Odp: Uprawa bezorkowa

Ten mały JD dawał redę z rym agregatem Wojtek na jaką głębokość ile to jest 4 metry

1,874

Odp: Uprawa bezorkowa

koseś napisał/a:

Tak czytam dość długi czas to ta uprawa bezorkowa ma jakieś plusy ?   a może jest dużo więcej $ w porównaniu z pługiem ?
Bo jeśli nie to po co to wszystko ?
Ja robię po staremu
1 talerzówka wydajność 1ha w 15min
2 brony na drugi dzień wyd 1ha w 8min
3 na dwa tygodnie przed siewem orka wydajność 1ha w 30 min
4 siew z uprawą 1ha w 15min
Co w sumie daje 68 minut pracy ciągnika na 1ha (teoretycznie )
jak się to przekłada w technologi bezorkowej ?

Koseś- z jaką prędkością orzesz że się wyrabiasz z oraniem w 30 minut na ha?
A jak uprawa bezorkowa przekłada się na zużycie paliwa?
Po zbiorze talerzòwka - 8 litrów na ha
Orka - 15 litrów na ha
Wałowanie - 5 litrów na ha
Agregat uprawowo- siewny - 8 litrów na ha.
Tak to mniej więcej wygląda u mnie

1,875

Odp: Uprawa bezorkowa

9 km/h z małym haczykiem  pług 2.3m szeroki i to przy 1700 obr  na silniku   . Wiadomo że mógł bym szybciej ale wraz ze wzrostem prędkości opory rosną do kwadratu A co za tym idzie i spalanie. Spalania nie podaje bo to wartość niewymierna według mnie....

1,876

Odp: Uprawa bezorkowa

Prędkość średnia czy maksymalna? Pola tyż musisz mieć ksztautne i duże.
Z gruberem jade max 10km/h średnia wychodzi 7 z uwrociami itd (dane z gps).
To mamy 2-2,3ha/godz.
Zużycie paliwa tak jak mówisz jest mało wymierne bo za dużo czynników na to wplywa. Ale średnio pod ozime wychodzi mi tak: talerzowanie, raz a nieraz dwa razy kultywator z broną, gruber i siew. Mieszcze się w 40litrach na ha. Po co kultywator? Ot taka fobia niszczenia zieleniny na polu.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,877

Odp: Uprawa bezorkowa

Leszek Ultima mało elementów roboczych ?  tam to łożysk   jest że szok ...  na każdym kółku po 2  wały   dłuta redlicowe ,  itp ... do tego tak potwornie ciężki że szok .. z tabliczki  6800 wagi na pusto  ten  Jeleń ma 230 koni i ma duszności  ciągłe  przy tym siewniku ,,,


Wracając do małego Jelenia ,   tak ciągnie to   i to całkiem całkiem .  co prawda juz  lekką modyfikacje mocy przeszedł  , bo wytargałem pompę wtryskową zajechałem do pompiarzy i  oni ją przeregulowali na 140 koni  spala ale i robi ,, a zmniejszyć dawkę paliwa   pokazali jak więc  do opryskiwacza cofam do  fabrycznych  ustawień  ,,,

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

1,878

Odp: Uprawa bezorkowa

Ale dla porównania taki horsch pronto no to z przodu talerze co uprawiają, z tyłu redlice talerzowe, wał pionowy to tak samo na każde koło osobne łożyska, kółka dociskowe

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,879

Odp: Uprawa bezorkowa

Tylko wydaje mi się że horsch czy tam vaderstadt   był by lżejszy i chyba bardziej mądrzejsza maszyna ... chodź ten to  i w trawniku sieje ...  coś za coś ... czekam na wschody  rzepaków będę widział co i jak czy warte ... a właśnie kupiłem sobie siewnik accorda 6m    to trochę czasu w sianiu zaoszczędzę

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

1,880

Odp: Uprawa bezorkowa

Wojtas wschody po tym siewniku są niezłe bo ładnie równomierne. U mnie 190 koni pomykało z 3m 18 na godzinę.

Siły na zamiary zmierz....