1

Temat: Cześć wszystkim

Witam. Jestem Kuba, pochodze z województwa mazowieckiego. Jestem posiadaczem fortschritta zt 323 z silnikiem leylanda 6ct107 (150km). Przygotowuje sie do kapitelnego remontu ciągnika:
remont silnika bo z 10-20 koni uciekło w pole,
instalacji alektrycznej bo wiekszosc przyciskow na desce jest niesprawna,
instalacji pneumatycznej i hydryulicznej




Pragne tez poprawic maske traktora, musza naspawac ja troszke wyzsza, bo ma przerwe przy oslonie bocznej silnika. Wszystko to spowodowane jest zamontowaniem wiekszej chlodnicy ktora sie tak jakby nie miescila tongue

Chcialbym tez zamontowac wieksze i szersze kola by zwiekszyc predkosc ciagnika na szosie i poprawic jego wygląd. W teori predkosc wzrosnie ale sila uciagowa spadnie :gun:


Poszukuje elektronicznych i polskojęzycznych kopii wszystkich schematow, katalogow czy instrukcji dla tego ciagnika, wiekszosc linkow z dzialu "literatura" jest wygasla, a nie wiem do kogo sie odezwac w tym temacie yikes

Odrazu chcialbym sie dowiedziec jak rozpoznac skrzynie w forszaju, bo nie wiem czy mam oryginalna, niby wykres biegow jest taki jaki powinien byc, ale sam ciagnik na najwyzszym szosowym biegu osiaga rowne 51km/h. A czy ta skrzynia posiada hamulec


Pozdrawiam

2

Odp: Cześć wszystkim

cześć Kuba
nie ma innej skrzyni we forszu 323 to nie ursus ze można było zakładać różne skrzynie ewentualnie może być od zt 303 ale będziesz miał mniej biegów jeżeli na lewarku 1-2-3-4 są te biegi to jest oryginalna skrzynia hamulec skrzyni jest po lewej stronę ciągnika taki dekielek na skrzyni z rurka i pod nim jest owy hamulec skrzyni warto tam zajrzeć
instalacja jest prosta jeżeli umiesz ogarnąć plus i minus w przewodach
a to ze ci osiąga 51km na godzinę to tylko przez silnik

Nie ma to jak FORTSCHRITT

3

Odp: Cześć wszystkim

Witaj  ta prędkość to przy jakich obr .  silnika ?

4

Odp: Cześć wszystkim

Skrzynie w ZT nie są przystosowane do takich obrotów silnika i są kłopoty ze zmianą biegów podczas jazdy na szosowych. Jak silnik ma optymalne obroty do zmiany biegu to tryby tak warczą, że w najodleglejszych krańcach sąsiedniej gminy słychać kolejne próby zmiany biegów, a i hamulec wałka na niewiele się zda, bo zanim zatrzyma wałek to ciągnik już stoi. Koleś opowiadał mi sporo o tym bo miał 2 silniki 6ct107 w 4 ciągnikach ZT 303.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

5

Odp: Cześć wszystkim

Cześć ziomek, to chyba go wkręcasz na min. 3000 obrotów.
Piszesz że z Ciechanowa ?

6

Odp: Cześć wszystkim

Tak dokladnie z  okolic ciechanowa, teraz ogólnie to niemal wkolko daleko od domu poniewaz internat, bo jestem nadal na punkcie edukacji. No skrzynia niezle zgrzyta przy redukcji na szosowych, czasem sie zdazy zgrzyt z mniejszego na wyzszy bieg. W takich sytuacjach podwojnie potrojnie lub wiecej razy wysprzeglam, i reguluje predkosc wału wchodzacego, by jak najbardziej ograniczyc te zgrzyty. A leyland z czego co wiem to wkreca sie na 2850obrotow.

A co do hamulca to dowiedzial sie o nim dopiero niedawno z forum, zapytalem sie ojca czy jest w tym ciagniku cos takiego, to duzo Więcej odemnie nie wiedzial.

7

Odp: Cześć wszystkim

Cześć, zgrzyty to norna . Szczególnie z więkrzego na mniejszy bieg.  W drógą stronę jest dobrze jak wspomaganie dostaje oleju ile trzeba .  Znalazłeś już jakieś instrukcje ?

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

8

Odp: Cześć wszystkim

wlasnie mam katalog czesci, ale po niemiecku, to juz sporo. znalazlem rowniez schemat instalacji elektrycznej uzytkownika komodor.

szukam ogolnie wszystkich schematow, instrukcji tego ciagnika

9

Odp: Cześć wszystkim

Jest to skrzynia nie synchronizowana i jeśli chcesz zmieniać biegi bez zgrzytów polecam podwójne wysprzęglanie. Czyli sprzęgło wybijasz bieg puszczasz znów wciskasz i wbijasz bieg przy redukcji dodatkowo przegazówka miedzy puszczeniem a kolejnym wciśnięciem wtedy wchodzą bez najmniejszych zgrzytów.

10

Odp: Cześć wszystkim

Wlasnie tak robie, napisalem powyzej. To przeciez oczywiste wink