2,061

Odp: Uprawa bezorkowa

Te wąskie redlice nie zostawiają żadnych rowów na tyle, że nie zakładałeś żadnych talerzy zagarniających czy zgrzebła?

Kompletny noob w temacie Fortschitt

2,062

Odp: Uprawa bezorkowa

Wały równają.... A jak nawet coś zostanie to w czym to przeszkadza?

2,063

Odp: Uprawa bezorkowa

Sasiad bedzie krzywo paczal😉
A jak głęboko talerzujesz?

Kompletny noob w temacie Fortschitt

2,064

Odp: Uprawa bezorkowa

To możesz ciągnąć szynę zamiast wałów.  Ja przez kilka lat wstecz robiłem bez wałów na miękko na zimę,  kopce jakby ziemniaki ktoś posadził,  na wiosnę raz talerzowka lub dwa razy kompaktorem i sianie bez zbędnych ceregieli.  W tym roku ciągam szynę kolejową zeby zrobić gładko bez ubijania, na wiosne auś aktywny i wsio. Zobaczę czy warto było z szyną robić.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

2,065

Odp: Uprawa bezorkowa

No talerzówka raczej płytko 7cm.....x 2 razy

Pokażcie swoje maszyny do likwidacji samosiewów.  Bo tak sobie myślę ten drugi przejazd ma na celu właśnie likwidowanie wszystkiego co wzeszło. I jakoś nie dokońca mi się podoba ciąganie 2,5t po polu brona lekka słabo działa, ciężka 20 też. Nie było by problemu gdyby nie słoma która zawsze zostaje na polu.  Rozmawiałem z Bamrerasem i on ma to tego kultywator aczkolwiek przez telefon to tak słabo "go widać" wink. Zastanawiam się czy czymś takim jak linku by się nie dało.  Mam taki 4m trochę nie kompletny ale do skompletowania.
2 przejazdy tym po talerzówce o ile czas i pogoda pozwoli i może było by fajnie.  Zakładając pracę na max 10cm to jaką szerokość pociągnie zt 323 bo sąsiad ma drugą ramę, można by modzić jakieś 3+3m....
https://www.olx.pl/oferta/kultywator-CI … 60bc8f6ad4

2,066

Odp: Uprawa bezorkowa

No ja mam agregat b255 że sztywnymi zębami na zabezpieczeniu dwie sprężyny. To zabezpieczenie mało co chodzi. Rozliczeń nowych też nie idzie dostać a od niczego nie idzie dopasować. Raz znalazłem to cena za tabliczkę wyższa niż cały kompletny ząb do takiego polskiego kultywatora jak pokazałeś Krzysiek. Plan na zimę mam taki żeby te oryginalne wywalić a jest ich chyba 24 i każdy waży coś koło 30 kg i na złom z nimi a pod tym dołożyć drugą ramę 50x50 i do tego 32 zęby sztywne od kultywatora. Rozstaw by był 15 cm czyli tyle ile oryginalnie w kultywatora grudziądzkim a rozstaw belek zwiększył by się o 10cm. Niejednokrotnie jechałem samym kultywatorem podczas przejazdu do ogródka po uprawie ścierniska talerzówką i szło całkiem dobrze. Dodatkowo w tym b255 mam z tyłu wał rurowy 45cm no i zwiększy się rozstaw belek

E 516 na części
Telefon 695 076 269

2,067

Odp: Uprawa bezorkowa

Kultywator dobry ale musi być wał do tego

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

2,068

Odp: Uprawa bezorkowa

Jan Gryn porobił ciekawe kultywatory do uprawy ścierniska i nie mają żadnych wałów. Sam się zastanawiam też nad budową takiego bo mam wolną ramę bez zębów albo zrobić jakąś bronę mulczową. Poszerzyć ramę do 6m to i by szybko robota szła i spalanie małe. Kiedyś widziałem filmik niemiecki to kultywatorem fortschritt jechał ściernisko. https://www.agropolska.pl/uprawa/uprawa … a,235.html

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

2,069

Odp: Uprawa bezorkowa

Mam taki kultywator jak w  linku Krzyśka z dołożoną 4 ramą i tą samą ilością zębów coby się nie zapychał. Kiedyś robiło się nim ścierniska + brony 12  trójki nawet z pociętą słomą i szło. Był jeden problem rzadko schodziłem poniżej 10 złamanych zębów w sezonie. Obecnie używam go jedynie wiosną do przesuszania mokrych łat, do tego nikt nic lepszego nie skonstruował.

2,070

Odp: Uprawa bezorkowa

Takie zęby. U mnie ten kultywator trochę pracował. Pamiętam jak ojciec poszerzył i były kupione nowe zęby to po 1km uprawy przedsiewnej  nie było 8. A jak przywiozłem ze złomu  to latały latami

2,071

Odp: Uprawa bezorkowa

Mam w grudziądzkim kilka zębów które były od nowości straciły już swój kształt (odgieły się lekko do tyłu) a nie pękają dałem je w pierwszym i drugim rzędzie by móc wypoziomować kultywator i nie były pomieszane z nowymi które mają oryginalny kształt i przez to pracują głebiej. A nowe w ostatnim rzędzie gdzie już takich oporów nie ma nie wytrzymywały pierwszego większego kamienia dopiero w tym roku kupiłem z 3 sztuki w Grene i jakoś się sprawdzają ale też były sporo droższe niż gdzie indziej za te 3 po rabacie zapłaciłem chyba 100

2,072 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-12-17 22:03:21)

Odp: Uprawa bezorkowa

Czyli przypuszczając że mamy dobre pazurki. Robimy 4m szeroko na 4 kołach 2 z przodu 2 z tyłu  fasolka przy górnym cięgle i zapieprzamy ile fabryka dała . Na 10 cm będzie to robić robotę co?

2,073

Odp: Uprawa bezorkowa

No ja przy swoim z tyłu chce dodatkowo zrobić jeszcze uchwyt do oryginalnych bron 12 zawieszanych 5 polowych. Co do zębów od kultywatora to mpopis pisał jak dobrze pamiętam, że stosował też kiedyś w swoich sprzętach. Jak dobrze kojarzę to żeby produkcji BAGRA były ponoć dobre

E 516 na części
Telefon 695 076 269

2,074 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-12-17 22:24:04)

Odp: Uprawa bezorkowa

Najlepsze są na złomie...
Z tyłu by się coś przydało. Brona może zgrzebło jakiś wał.

Jak będę robił to muszę wszystko ciąć bo skończyły się czasy że polece szosą z czymś co ma 4m......

2,075

Odp: Uprawa bezorkowa

https://www.youtube.com/watch?v=4CcDBYVvPGM

2,076

Odp: Uprawa bezorkowa

Najlepiej by było znaleźć belkę u902 to była specjalna rama do mocowania dwóch kultywatorów (w zależności od potrzeb 2.1 lub 2.8 ) dopiąć z tyłu brony w takiej samej ramię co kultywator (belka to wytrzyma) i można latać. Trochę szkoda że oryginalnie kultywator nie ma 4 belek na 3 czasem się zapchnie głównie na niezebranej na uwrociach słomie chociaż przy 12km/h jakby rzadziej.

2,077

Odp: Uprawa bezorkowa

Kiedyś mówił mi kolega Przypał z naszego forum, że wystarczy w starostwie opłacić sto kilkadziesiąt złociszy i można latać po drogach publicznych do 4 m szerokości.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

2,078

Odp: Uprawa bezorkowa

Wątpię, że do 4 m, jeśli co to do 3,5 metra

E 516 na części
Telefon 695 076 269

2,079

Odp: Uprawa bezorkowa

Czytałem gdzieś o tym i w skrócie:
Nowe kombajny przekraczają 3m więc jest to niezbędne. W niektórych starostwach dadzą ci te zaświadczenie bez problemu na rok a w innych chcą byś tak jak przy przewozie np wiatraków podał dokładną datę i godzinę przejazdu posiadał pilota i błogosławieństwo od proboszcza. I ostatecznie niektórzy zezwolenie używają przeterminowane bo pogoda w żniwa nie dopisała.

2,080

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak by co to leży u mnie 3m kultywator domowej roboty z sprzegiem i bronami 16 , więc może komuś się nada...