Odp: Luz na odrzutniku
A czasami nie zabrudzone od tyłu cepy ? Lubi się to oderwać i potem jest jak jest.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum Fortschritt i IFA » młocarnia » Luz na odrzutniku
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
A czasami nie zabrudzone od tyłu cepy ? Lubi się to oderwać i potem jest jak jest.
A czasami nie zabrudzone od tyłu cepy ? Lubi się to oderwać i potem jest jak jest.
Też tak właśnie myślę, bo po przejechaniu kilku km drogą na inny kawałek pola to czasami telepie a czasami nie.
Jak sypię zboże to raczej młocarni nie wyłączam żeby uniknąć tego telepania.
Myślałem o tym też, ale przez 10 sezonów dopiero rok temu coś takiego miało miejsce. Wątpię żeby przez 10lat ani razu by mi się nie oderwał syf z cepow. Jak poznać że odrzutnik się kończy?
Aby zdiagnozować czy to bęben młócący jest przyczyną wibracji, należy przy stałej prędkości obrotowej silnika zwiększyć prędkość obrotową bębna młócącego wariatorem - jeżeli wraz ze wzrostem prędkości bębna zwiększy się częstotliwość drgań to ich źródłem będzie bęben (ewentualnie również to, co razem z nim jest sprzęgnięte w stały sposób - np. w E 517 przekładnia z pasem poczwórnym).
Kolejną metodą może być zmierzenie bicia promieniowego bębna - za pomocą linijki zmierzyć odległość od jakiegoś punktu (np. na gardzieli) do każdego z cepów.
Można jeszcze sprawdzić falowanie obudów łożysk na wolnym biegu bębna młócącego. Jeżeli wał bębna młócącego jest zgięty, to ścianka młocarni wraz z przykręconą obudową będą falowały (o ile łożysko nie jest samonastawne lub wahliwe). Sam obserwowałem takie zjawisko.
Widzę następujące możliwości drgań, które czasem się pojawiają a czasem znikają (pod warunkiem, że ich źródłem jest bęben młócący):
1. Jak wspomniano wcześniej, istnieje możliwość, że masa, która się odkłada na wewnętrznej stronie cepów odpadnie z części z nich powodując wibracje.
Dzieje się tak po wyłączeniu kombajnu, kiedy przestaje działać siła odśrodkowa trzymająca tę masę na cepach.
Aby usunąć wibracje trzeba wtedy oczyścić również pozostałe cepy. Można to zrobić kilkukrotnie włączając i wyłączając młocarnię do zatrzymania, żeby bęben miał szansę zatrzymać się w kilku różnych położeniach, tym samym opróżniając się z masy równomiernie.
2. Bęben odkształca się w czasie pracy.
Młócone zboże między klepiskiem i bębnem usiłuje wygiąć ten ostatni odsuwając go od klepiska. Wał idący wewnątrz bębna młócącego nie jest w stanie w żaden sposób utrzymać go w pożądanym kształcie w czasie młócenia, bo ma za małą sztywność. Wymaganą odporność bębna na odkształcenia zapewnia całość jego konstrukcji. Jeżeli śruby mocujące cepy do piast i pierścieni są już luźne, to w momencie połknięcia przez młocarnię większego kęsa, bęben wygnie się, bo śruby nie dadzą rady go utrzymać w odpowiednim kształcie. Po tym jak kęs wyleci, bęben nie będzie w stanie samoczynnie powrócić do pożądanego stanu - bo trzymają go śruby (choć nieco poluzowane). Wygięty w ten sposób bęben będzie generował drgania. Mogą one zaniknąć, jeżeli kolejne porcje materiału "wyprostują bęben", co jest oczywiście prawdopodobne tym bardziej, że wygięty bęben prowokuje samoistnie odginanie się go w kierunku "normalności", bo przy wygięciu zmniejsza się szczelina omłotowa po przeciwnej stronie bębna niż wcześniej rozpatrywany kęs naciskał.
Aby usunąć problem wyginania się bębna, należy poluzować wszystkie śruby na cepach (żeby były luźne jednocześnie), co pozwoli sprężystości wału na wyrównanie całej konstrukcji, a następnie dokręcić je z odpowiednią siłą.
Matey a co by tu miał mieć winę zużyty odrzutnik i zależność obrotów bębna? Przecież odrzutniku ma zawsze stałe obroty od silnika, regulujesz tylko obroty bębna. Tak jak pisał Piotrek z tym syfem od środka na cepach
Siła odśrodkowa powodująca wibracje jest proporcjonalna do kwadratu prędkości obrotowej - między 1000obr/min i 1200 obr/min jest proporcja między siłą odśrodkową jak 100:144. Jak przyspieszy bęben to zwiększają się wibracje (siła i częstotliwość).
Warto zwrócić uwagę na te wygięcia bębna o których mówiłem - przerabiałem temat.
A na cepach tam gdzie przychodzą śruby to bylo widać wytrate że jest tam luz czy było to niewidoczne?
A może sprawdź kieł i tuleje na wariatorze młocarni... jak ma luz też będziesz czuł drgania.
Swoją drogą 10 kat koszenia bez drgań to chyba zawsze jakieś randapowane i suche kosicie
Ja co sezon przed robotą otwieram chwytak wywalam zawartość i dziubie to co na cepach. I standardowo jak złapie ziemię /kamienia albo jak zaczyna drgać. Czyszczenie do przyjemnych nie należy ale wole to i iść pod prysznic niż siedzieć w telepiącym się kombajnie. Dla maszyny to za dobre tez nie jest.
U mnie nie było widać wytarcia pod łbami śrub - przynajmniej z zewnątrz.
Widziałem, że falowała obudowa lewego łożyska bębna wraz z okoliczną ścianą młocarni. Oprócz tego, pomiary w okolicy środka szerokości bębna młócącego pokazały dość duże jego bicie promieniowe . Myślałem, że mam zgięty wał, więc wymontowałem go z bębna. Zmierzyłem bicie samego wału i okazało się , że jest tylko kosmetyczne. Wniosek był taki, że to nie wał był krzywy, tylko bęben jako całość. Śruby nie były luźne, tylko (jak podejrzewam) względnie luźne - trzymały na tyle mocno, że pozwalały na przesuwanie się cepów względem piast tylko pod większym obciążeniem. Po włożeniu wału z powrotem do bębna, śruby zostały poluzowane na tyle, żeby wszystko mogło się ułożyć do wału, a następnie skręcone mocno.
Tak było w E 517. W tym kombajnie jest szeroka młocarnia -1,625 m., więc być może i bęben jest bardziej podatny na odkształcenia.
dzięki za wyczerpujaca odpowiedz
rok temu zmieniałem cepy, bo dwa lata temu jeden sie odkrecił i zawinął robiąc niezly bigos, między innymi oberwało sie blasze na odrzutniku słomy
Kolejną metodą może być zmierzenie bicia promieniowego bębna - za pomocą linijki zmierzyć odległość od jakiegoś punktu (np. na gardzieli) do każdego z cepów
sprawdzę to i sprawdze jeszcze dokrecenie wszystkich srub, czy ktoras po jednym sezonie nie postanowila sie poluzować
1. Jak wspomniano wcześniej, istnieje możliwość, że masa, która się odkłada na wewnętrznej stronie cepów odpadnie z części z nich powodując wibracje.
Dzieje się tak po wyłączeniu kombajnu, kiedy przestaje działać siła odśrodkowa trzymająca tę masę na cepach.
cholera, nie chce mi sie w to wierzyc ale nie mowie nie, 10 lat koszenia kombajnem, zawsze przy wysypie młocarnia wyłączana i dopiero rok temu takie objawy
Warto zwrócić uwagę na te wygięcia bębna o których mówiłem - przerabiałem temat.
zaraz ide sprawdzać sruby na cepach, do wieczora dam odpowiedz czy ktoras z nich byla podejrzana
A może sprawdź kieł i tuleje na wariatorze młocarni... jak ma luz też będziesz czuł drgania.
Swoją drogą 10 kat koszenia bez drgań to chyba zawsze jakieś randapowane i suche kosicie
Ja co sezon przed robotą otwieram chwytak wywalam zawartość i dziubie to co na cepach. I standardowo jak złapie ziemię /kamienia albo jak zaczyna drgać. Czyszczenie do przyjemnych nie należy ale wole to i iść pod prysznic niż siedzieć w telepiącym się kombajnie. Dla maszyny to za dobre tez nie jest.
kieł i tuleja ok, nie ma sie do czego przyczepiać, już bardziej zużyte te elementy miałem i było ok. Może zle powiedzialem ze 10 lat bez drgań, nie jade jak samochodem po autostradzie, drgania lekkie sa, ale akurat te były bardzo niepokojące. Jasne ze czasami chwyci się kęsa z zielonym czy wiekszy materiał i az kombajn zawyje. Chwytak czyszcze tez w sezonie, po wywalam na wierzch i czyszcze na zero.
Generalnie wygladało to tak ze jestem pełny, podjezdzam się sypać, wyłączam heder i mlocarnie, sypie, włączam mlocarnie, kosze (materiał idzie normalnie, nie jakimis tam partiami) i kombajn mi sie trzęsie. Po kilkuset metrach wszystko wraca do normy i koszę spokojnie az do kolejnego zbiornika. Odrzutnik był moim pomyslem juz od dawna. Jakie są objawy żuzytego odrzutnika panowie?
Matey to daj się mu oczyścić jak wyjedziesz. Niech pochodzi ta młocarnia jeszcze pewnien czas. Ale tak na dobrą sprawę najlepiej byłoby nie wyłączać wcale bo objawy są jakby po prostu masa zza cepów spadała.
zrzucilem wszystkie paski, na odrzutniku nie ma nic luzu, zostawiam go w spokoju. Mam tylko problem z młocarnia, a raczej wariatorem. Nie moge sciagnac tego kła z wału, on był chyba osadzony na kleju do łożysk, co teraz? sciagacz i walenie mlotem 15 kg powoduje ze uszkodziłem juz troche gwint w wale, a na szpilkach tracę gwint. Moze trzeba nagrzac? Probowałem to sciagnac dwie godziny i owszem, kieł ruszyłem ok 4 mm ale po ruszeniu wcale nie idzie lżej. A chce to ściagnąć bo talerz z tuleją ma lekkie luzy na boki - ale chyba nie takie tragiczne zebym musiał trześć portkami czy przekoszę żniwa. Gdyby kieł i tuleja były do wymiany to podejrzewam że sprobowałbym to wyciac kątówką. Nagrzanie mocno nie spowoduje ze ten klej sie wypali? trochę mi ręce opadły, rok temu mialem to wszystko rozebrane bo zakładałem nowe cepy, nie wiem czemu tam powstał luz na boki ktorego rok temu nie miałem....
Ja takie coś to tylko hydraulicznym ściągaczem i grzałem palnikiem. Inaczej nie chciało zejść.
Jeżeli w połączeniu jest klej typu "Loctite", to wystarczy podgrzać klejone miejsce do temperatury około 150 C, wtedy klej powinien puścić i wystarczą standardowe metody (skoro niedawno było ściągane).
Na kieł naspawaj pręt albo rurkę i zrób młotek odśrodkowy .
Klej jest do 150 stopni, pozostaje grzać. Rano zanim odpowiedzieli się to jeszcze walczyliśmy z dwie godziny i zeszło z centymetr. Po tym podjęliśmy decyzję że to chyba zostawiamy, rok temu to wszystko mieliśmy na wierzchu, łożyska i wszystkie elementy zużywające się są sprawdzone. Ten luz o którym mówiłem nie jest wyczuwalny jeśli wszystko jest skręcone razem, tzn pas i druga część koła pasowego. Jeżeli będę musiał tam zajrzeć bo coś się wydarzy to wówczas palnik i młot, a w krytycznej sytuacji kątówka i cięcie kła.
Te moje drgania są chyba spowodowane odrywaniem się masy z cepow jak mówicie.
Andrew, masz może gdzieś w archiwum zdjęcie tej konstrukcji młotka odśrodkowego? Za mało ja świecie chyba jeszcze żyję bo nigdy czegoś takiego nie spotkalem
Mi się wydaje że u mnie jest to samo. Najbardziej wyczuwalne po ruszeniu maszyn z drogi. Przy sypaniu mniej bo i tak silnik zazwyczaj lata na 1400-1500 więc młocarnia dużo nie zwalnia.
Co do młotka
Przyspawujesz jakiś pręt np fi 16 i długości mniej więcej 1m . Na pręta wkładasz coś symetrycznego i ciężkiego np jakiś krążek metalowy o masie 2-3-4-5kg no i na końcu pręta tym oddalonym od kła musi być solinda blokada która ma za zadanie zatrzymać rozpędzony przy pomocy ręki " metalowy krążek.
Krążkiem walisz w blokadę a pręt przenosi to na kieł. Właściwie zamiast krążka to widziałem kawałek rury grubościennej o słusznej masie.
No ale lepiej co się da ściągać ściągaczem bo mniej dostaną łożyska. Jak puści po dwóch strzałach to nic nie będzie ale jak bedziesz walił godzinę....
Czyli to jest taki ściągać na jaki lokalnie mówią "baba" a działa identyczne jak ten z linku
Taki ściągacz mi się by przydał
Make it Extrem to kozak!!!
Trzeba by taki popełnić, na jego stronie można zakupić projekt.
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum Fortschritt i IFA » młocarnia » Luz na odrzutniku
Forum oparte o: PunBB 1.4.4
Configured by: Michal Pukalo