2,241

Odp: Uprawa bezorkowa

mi chodzi po głowie zeby pod kukurydze zasiać zyto na wiosnoe mulczerem to i siewnikiem talerzowym posiac kukurydze tylko
1 czy żyto nie wyciagnie za duzo wilgoci
2 ja ma siewnik za darmo bo swój a usługa talerzowym to 150 zł/ha

Rolnik z powołania:-)

2,242 Ostatnio edytowany przez dziki97 (2019-11-23 20:19:14)

Odp: Uprawa bezorkowa

Tutaj fajny wykład https://www.youtube.com/watch?v=YTjbwGtMRZ4&t=1057s

2,243

Odp: Uprawa bezorkowa

właśnie o tym mówię resztki pożniwne muszą zostać na wierzchu tylko powinny być w miarę rozdrobnione , trzeba zapomnieć o pługu na zawsze

2,244

Odp: Uprawa bezorkowa

stare pokolenie sie burzy ze balagan na polu

2,245

Odp: Uprawa bezorkowa

ale bez siewnika talerzowego ani rusz niestety...

Rolnik z powołania:-)

2,246

Odp: Uprawa bezorkowa

Ile kucyków potrzebujecie na metr szerokości roboczej? Przy uprawie "razówce" a ile po uprawie płytkiej.

2,247

Odp: Uprawa bezorkowa

https://zapodaj.net/9e90a3961bcdf.jpg.html

Na złomie w Tucholi taki dwa stoją gdyby ktoś potrzebował

Kompletny noob w temacie Fortschitt

2,248

Odp: Uprawa bezorkowa

u mnie 160 koni targa Markowego miga i jadę od 8-11km/h przy uprawie na ok 25-30cm.
Kolego Szs jakbyś mógł mi ogarnać ten temat to chętnie kupiłbym wszystkie, i dobra dniówkę zapłaciłbym.

2,249

Odp: Uprawa bezorkowa

Pajej napisał/a:

ale bez siewnika talerzowego ani rusz niestety...

właśnie takie coś oglądam
https://www.youtube.com/watch?v=kCWv6x4pkZM

2,250

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz89 napisał/a:

u mnie 160 koni targa Markowego miga i jadę od 8-11km/h przy uprawie na ok 25-30cm.

3 metrowy ten mig? Na razówkę robisz?

2,251 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2019-11-23 23:09:06)

Odp: Uprawa bezorkowa

11łap ok 3.3m  z reguły robię na dwa razy. jednak w tym roku po rzepakach zrobiłem jak mi samosiew odbił tak na 10cm od razu na głęboko i później po tygodniu dwóch bronowałem, później znowu  po tygodniu siew. Wschody super. Mam teraz inny wał  to lżej się ciagnie.
Jeśli chodzi o redlice talerzowe to nieprawda, ze bez nich nie da się. Sieję tym co mam i na redlicach stopkowych. Jeżeli się zapycha znaczy, że uprawki niestarannie zrobione.

2,252 Ostatnio edytowany przez szs (2019-11-24 01:07:01)

Odp: Uprawa bezorkowa

Też sieje (na razie) stopkowymi redlicami po gruberze, przynajmniej zboże... jakoś daje radę o ile nie jest w miarę "porządek"

Zobaczę w tygodniu czy te siewniki jeszcze stoją, bo to zdjęcie chyba od wakacji miałem wkleić na forum 😕

Kompletny noob w temacie Fortschitt

2,253 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2019-11-24 10:48:22)

Odp: Uprawa bezorkowa

tomek1974 napisał/a:

właśnie o tym mówię resztki pożniwne muszą zostać na wierzchu tylko powinny być w miarę rozdrobnione , trzeba zapomnieć o pługu na zawsze

Ale Cię skłoniło do takich zmian?

MI bez talerzowych szło bo po zbożach szła i nadal idzie wiosną gorczyca i jakieś groszki.
Ale widzę że jare im większy bałagan na polu tym lepiej rosną.
Poplony siane w tym roku migiem nie wyszły po nasiona poszły za głęboko ale to się poprawi i mam nadzieję że za rok  będą słusznej wielkości  no i wtedy talerzowy jak znalazł.

2,254

Odp: Uprawa bezorkowa

Pajej napisał/a:

mi chodzi po głowie zeby pod kukurydze zasiać zyto na wiosnoe mulczerem to i siewnikiem talerzowym posiac kukurydze tylko
1 czy żyto nie wyciagnie za duzo wilgoci
2 ja ma siewnik za darmo bo swój a usługa talerzowym to 150 zł/ha

co o tym pomysle myslicie?
A co do siewnika talerzowego to moze źle sie wyraziłem, bo mi najbardziej zapycha sie agregat na pazurkach i tu jest problem

Rolnik z powołania:-)

2,255

Odp: Uprawa bezorkowa

Jeśli ktoś  bazuje na siewniku o tradycyjnej stopce i agregacie biernym na pazurku to dam dobrą radę.
W agregacie ma być tyle pazurów co redlic w siewniku. Pazur ma być ustawiony idealnie przed redlicą siewnika.  By to wszystko jakoś hulało to potrzeba  minimum 3 rzędów pazurów  i nie ma co żałować  na długości maszyny, rzędy nie mogą być za blisko.  Głębokość pracy jak najmniejsza.  Przy takiej konfiguracji redlica ma w miarę czysto na swojej drodze a resztki ustawione są równolegle do kierunku jazdy...
Pajej co do kukurydzy.
Kolega zbierał żyto w maju na kiszonkę i siał kukurydzę. Jakoś to wyszło ale kukurydza szła na kiszonkę. Czy żyto nie wyciągnie wody? wszystko możliwe zależy od pogody.  Więc proponuję zasiać jakiś poplon który najwięcej masy wytworzy jesienią i zimą przemarznie. Dać mu z 50kgN  masy będzie nie do przerobienia. A co do agrotechniki wiosennej na takim stanowisku to kombinuj....

2,256

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:
tomek1974 napisał/a:

właśnie o tym mówię resztki pożniwne muszą zostać na wierzchu tylko powinny być w miarę rozdrobnione , trzeba zapomnieć o pługu na zawsze

Ale Cię skłoniło do takich zmian?

MI bez talerzowych szło bo po zbożach szła i nadal idzie wiosną gorczyca i jakieś groszki.
Ale widzę że jare im większy bałagan na polu tym lepiej rosną.
Poplony siane w tym roku migiem nie wyszły po nasiona poszły za głęboko ale to się poprawi i mam nadzieję że za rok  będą słusznej wielkości  no i wtedy talerzowy jak znalazł.

wieloletnie obserwacje no i susza mnie dobija ,niektóre rośliny muszę siać w kwietniu a tu susza i silne wiatry , w tym roku zrobiłem głęboszem na zimę ale w przyszłym to głębosz po żniwach poplon wałowanie choć nie musowo zależy jaki poplon  i siew wiosną w technologii Strip Till już zaplanowałem jak przerobię agregat uprawowo=siewny ,nigdy więcej pługa nie wolno przyorywać resztek pożniwnych ! agregat będzie wyglądał tak przedni wał strunowy zostaje graczki wylatują a idzie 10 rydeł z regulacją od 10=30 cm głębokości z rurkami do nawozu ,na górę dwa zbiorniki na nawóz z tyłu 10 kół gumowych i siewnik talerzowy ,prościej się nie da.

2,257

Odp: Uprawa bezorkowa

Pajej napisał/a:
Pajej napisał/a:

mi chodzi po głowie zeby pod kukurydze zasiać zyto na wiosnoe mulczerem to i siewnikiem talerzowym posiac kukurydze tylko
1 czy żyto nie wyciagnie za duzo wilgoci
2 ja ma siewnik za darmo bo swój a usługa talerzowym to 150 zł/ha

co o tym pomysle myslicie?
A co do siewnika talerzowego to moze źle sie wyraziłem, bo mi najbardziej zapycha sie agregat na pazurkach i tu jest problem

nie musisz nic robić z żytem
https://www.youtube.com/watch?v=SQQRHURvJUI

2,258

Odp: Uprawa bezorkowa

i chcesz to fortschrittem ciągać?

2,259

Odp: Uprawa bezorkowa

dziki97 napisał/a:

i chcesz to fortschrittem ciągać?

jak nie da rady to myślę o kirowcu 150t

2,260

Odp: Uprawa bezorkowa

tomek1974 napisał/a:
Pajej napisał/a:
Pajej napisał/a:

mi chodzi po głowie zeby pod kukurydze zasiać zyto na wiosnoe mulczerem to i siewnikiem talerzowym posiac kukurydze tylko
1 czy żyto nie wyciagnie za duzo wilgoci
2 ja ma siewnik za darmo bo swój a usługa talerzowym to 150 zł/ha

co o tym pomysle myslicie?
A co do siewnika talerzowego to moze źle sie wyraziłem, bo mi najbardziej zapycha sie agregat na pazurkach i tu jest problem

nie musisz nic robić z żytem
https://www.youtube.com/watch?v=SQQRHURvJUI

nie po to mulczer kupowałem hehe
A tak na poważnie boje sie ze żyto wyciagnie cała wilgoć i dla kukurydzy zabraknie

Rolnik z powołania:-)