2,321

Odp: Uprawa bezorkowa

https://www.mascus.pl/rolnictwo/uzywane … grjnn.html

Pewnie coś takiego

2,322

Odp: Uprawa bezorkowa

To na zasianej czesci pola zostają ślady po tym szerokim kole siewnika?

Kompletny noob w temacie Fortschitt

2,323

Odp: Uprawa bezorkowa

Albo tume czy tune, jakoś tak- nawóz i nasiona

E 516 na części
Telefon 695 076 269

2,324

Odp: Uprawa bezorkowa

Mnie bardziej niż czy ślady zostają ciekawi jak radzi sobie to koło do utrzymania głębokości. Da się to jakoś regulować czy rzepak zboże i łubin sieje się tak samo?

2,325

Odp: Uprawa bezorkowa

pablo721 napisał/a:

Dwie wioski dalej jeden 3 lata temu wynajął na próbę siew rzepaku w tej technologi. Od tej pory on i jego wszyscy koledzy już tak sieją. Mój siany w tym samym terminie tylko po agregacie talerzowym z powodu braku wody długo nie wychodził z ziemi ,a jego rósł w oczach. Myślałem żeby tak posiać w tym roku ,ale zaśpiewał mi 400zł za hektar. Zaoszczędza się na nawozie bo idzie on bezpośrednio pod roślinę tam gdzie jest potrzebny i oczywiście na czasie i paliwie. Inny wioskę z boku mówił ,że teraz przez zimę będzie przerabiać swój siewnik żeby nie najmować. Moim zdaniem to jest przyszłość rolnictwa i pójdzie wszystko w tym kierunku. Sam myślę o budowie takiego siewnika ,ale na razie od paru lat uczę się uprawy bezorkowej. Od dwóch lat mam porządnego grubera swojej budowy i na razie idę w tym kierunku. Nie ma co tak od razu sąsiadów o zawał przyprawiać ,bo już teraz biegają i się po głowie drapią co ja wyprawiam.

W zimę jak starczy czasu też robię agregat żeby pasowo siać rzepak. A jak się nie uda to na część areał u wynajmę usługę.

2,326 Ostatnio edytowany przez androl (2019-12-04 00:07:03)

Odp: Uprawa bezorkowa

Paweł, Karol mówi że najlepiej u niego wygląda rzepak zasiany punktowo siewnikiem do buraków. Zatrzymaj się kiedy i pogadaj, mówi że zasiew wychodzi gratis bo mniej wysianych nasion.

2,327

Odp: Uprawa bezorkowa

No ja właśnie chcę agregat do st i na to punktowy siewnik.

2,328

Odp: Uprawa bezorkowa

Kolega też siał punktowym od buraków i to dość sporo ha. Różnicy w plonie nie było. Ostatnio normalnie siał horschem po orce i też było dobrze a w tym roku to rzepaku 0 ha mimo że ładnie sypało. Co tak zaobserwowałem w okolicy u takich na wysokim poziomie to zboza ozime coraz częściej sieją bezorkowo ale rzepaki jednak wszystko na orce no i plony nie można powiedzieć ale są i to ładne.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

2,329

Odp: Uprawa bezorkowa

A w moich stronach to tylko orka i agregaty typu horsch pronto .
Tak żeby mi ktoś prosto wytłumaczył co ma na celu uprawa bez orki?
Czy więcej zarobimy czy się mniej narobimy?

2,330

Odp: Uprawa bezorkowa

Patrzac na ostatnie lata i susze dochodzimy do ameryksnskiego systemu gospodarzenia tzn.nie zbierac jak najwiecej ale jak najmniej wydawac.tylko tak rozumiem te uproszenia + parcie na sprzedaz czajek mzurow i innych chujow mujow

2,331

Odp: Uprawa bezorkowa

Kupując kilka lat temu gruber do bez-orkowej, to była dobra decyzja. Jednak pługa nie sprzedałem, część orzę, część gruberuję bez-orkowym. Elastycznie podchodzę do tematu, często gruberem jest lepiej i taniej.

2,332

Odp: Uprawa bezorkowa

koseś na przykładzie mojej ziemi
1. System orkowy:
- talerzówka
- pług
- uprawa, nierzadko 2 razy
- siew AUŚ
2. System bezorkowy
- talerzówka
- gruber
- siew AUŚ

W systemie bez orkowym odpada mi uprawa przed siewem, gruber zabiera 0,5m więcej jak pług, gruberem jeżdżę szybciej. Z minusów: dziki chętniej ryją.
Większość sieję po gruberze ale z pługa też korzystam - wszystko zależy od warunków na polu.

gg 5118068

2,333

Odp: Uprawa bezorkowa

moda, moda i jeszcze raz moda. Czas striptilu nadszedł a skończyły się talerzówki kompaktowe, przedtem były auś na bronie aktywnej.... Poczekamy co będzie następne. ( pługi wracają...) jak uprawiamy swoje pola zależy od nas samych i jeśli nie mamy swojego pomysłu to poddajemy się fali mody... A pro po nie orania, zrezygnowałem z pługa z kilku powodów, po pierwsze szło za wolno i nigdy nie potrafiłem ustawić idealnie pługa, kształt pól powodujący ból przy planowaniu zagonów i w końcu doprawianie po orce szczególnie na glinach. Wielką zaletą nieorania jest rozkwit życia biologicznego w wierzchniej warstwie gleby i miejsca na górkach gdzie kiedyś nie chciało nic rosnąć teraz są nie do odróżnienia od reszty. Są i wady, jak choćby zbyt bogata warstwa wierzchnia w stosunku do warstw głębszych, i tu powinno pomóc nawożenie wgłębne. Nawożenie głębokie wg mnie wcale nie musi być połączone z siewem, tylko z uprawą głęboką, a posiać można osobno. Jak mi ktoś udowodni, że nawóz na 30cm musi być bezpośrednio pod rządkiem, a przesunięty  o 15 cm w bok jest źle i nic nie da to duża flaszka stoi. ( wyjątek siew kuku ) Nabudowanie siewnika na gruber jest najprostszym rozwiązaniem i najtańszym.

2,334 Ostatnio edytowany przez Andrew89 (2019-12-04 17:26:59)

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja u siebie zaobserwowalem wzrost plonu , tylko że to odczucie względne bo nie mam pola pół oranego a pół po gruberze. Co widze ,z porównaniem do sąsiadów ktorzy orzą, że u mnie jest więcej wilgoci. Do tego mniejsze straty materii organicznej i to co pisał Marek, zycie biologiczne jest o niebo lepsze, wiecej dżdżownic ,wiecej grzybów i bakterii.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

2,335

Odp: Uprawa bezorkowa

Robię taką kombinacje na przyszły rok
https://www.youtube.com/watch?v=4-lvQdjFFwA

agrisem na 4 łapach i staltecha talerzówka z tyłu i pytanie kiedy lepiej tym jechać po kombajnie czy najpierw sama talerzówka a przed siewem głebosz z talerzówką?

2,336

Odp: Uprawa bezorkowa

Najpierw talerzówka żeby pobudzić chwasty i samosiewy do rośnięcia.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

2,337

Odp: Uprawa bezorkowa

Zorak ja robię tak
1talerzowka
2 pług
3 uprawa i siew horschem
Jak bym miał redlice talerzowe to też bym trochę spróbował kilka  ha zrobić.

2,338

Odp: Uprawa bezorkowa

u mnie po pierwszej uprawie ziemia nie jest tak "rozsypana" jak po pługu na niektórych filmach na YT. A po wałkach za gruberem mam piękną ziemię już pod siew. Jak wspominałem to co robię na danym polu wynika z aktualnych warunków.

gg 5118068

2,339 Ostatnio edytowany przez Laszek (2019-12-04 21:52:37)

Odp: Uprawa bezorkowa

W tym roku orałem po qq. Na jednym polu co nie było strat to ładnie zaorałem i od razu szedł zestaw wahadłówka+siewnik a tam gdzie były straty i trochę słomy wystawało to przeleciałem podwójnie bronami. Gdyby jeszcze była inna przystawka co rozdrabniania by jak należy to też co innego

E 516 na części
Telefon 695 076 269

2,340

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja mam bezorke po kuku i to dobrej kuku.dwa razy talerzowka potem siew talerzowka+siewnik na talerzu i wschody sa super nawet na glinie.szybko sprawnie.wstawie zdjecie jak znajde