2,441

Odp: Uprawa bezorkowa

misiek napisał/a:

Mam pytanie co do uprawy barokowej pod rzepak. Patrząc co się dzieje w tym roku (susza) zrezygnuje z pługa. Do dyspozycji mam jedynie grubera na gesiej stopce.
Przedplonem jest jęczmień jary i moje pytanie jest odnośnie zabiegów. Po skoszeniu dam 40kg/ha N. Zastanawiam się też  czy nie dać PK. Później pokrywka na 5-10cm. Teraz z tym mam problem. Głęboka z gruberem zaraz przed siewem czy np 1-2tyg wcześniej?

Ja staram się bezpośrednio przed siewem, albo dzień przed.

2,442

Odp: Uprawa bezorkowa

Najlepiej byłoby dwa razy zniszczyć samosiewy jęczmienia.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

2,443

Odp: Uprawa bezorkowa

po podorywce dobrze by było ze dwa razy ciężkie brony aby niszczyć wszystkie chwasty, ale to zależy ile czasu będzie i wody

2,444

Odp: Uprawa bezorkowa

Pawel21990 napisał/a:
misiek napisał/a:

Mam pytanie co do uprawy barokowej pod rzepak. Patrząc co się dzieje w tym roku (susza) zrezygnuje z pługa. Do dyspozycji mam jedynie grubera na gesiej stopce.
Przedplonem jest jęczmień jary i moje pytanie jest odnośnie zabiegów. Po skoszeniu dam 40kg/ha N. Zastanawiam się też  czy nie dać PK. Później pokrywka na 5-10cm. Teraz z tym mam problem. Głęboka z gruberem zaraz przed siewem czy np 1-2tyg wcześniej?

Ja staram się bezpośrednio przed siewem, albo dzień przed.

A co z tzw uleżeniem się ziemi?

2,445

Odp: Uprawa bezorkowa

misiek napisał/a:
Pawel21990 napisał/a:
misiek napisał/a:

Mam pytanie co do uprawy barokowej pod rzepak. Patrząc co się dzieje w tym roku (susza) zrezygnuje z pługa. Do dyspozycji mam jedynie grubera na gesiej stopce.
Przedplonem jest jęczmień jary i moje pytanie jest odnośnie zabiegów. Po skoszeniu dam 40kg/ha N. Zastanawiam się też  czy nie dać PK. Później pokrywka na 5-10cm. Teraz z tym mam problem. Głęboka z gruberem zaraz przed siewem czy np 1-2tyg wcześniej?

Ja staram się bezpośrednio przed siewem, albo dzień przed.

A co z tzw uleżeniem się ziemi?

Przecież agregat jest z wałem i uprawowo siewny tak samo.

2,446

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak sucho to czasem lepiej zrobić w bałagan , niż starać się zrobić ładnie. Każda uprawka zabierze wodę, tylko później wszystkie chwasty rosna z rzepakiem.Trzeba pilnować.

2,447

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz89 napisał/a:

Jak sucho to czasem lepiej zrobić w bałagan , niż starać się zrobić ładnie. Każda uprawka zabierze wodę, tylko później wszystkie chwasty rosna z rzepakiem.Trzeba pilnować.

Ja robię jak najmniej. Potem na jednoliścienne dawka dzielona bez względu na fazę rozwojową rzepaku.

2,448

Odp: Uprawa bezorkowa

Pawel21990 napisał/a:
misiek napisał/a:
Pawel21990 napisał/a:

Ja staram się bezpośrednio przed siewem, albo dzień przed.

A co z tzw uleżeniem się ziemi?

Przecież agregat jest z wałem i uprawowo siewny tak samo.

A jeżeli nie mam uprawowo siewnego tylko zwykły siewnik?

2,449

Odp: Uprawa bezorkowa

Na yt jest kanał agromazury czy jakoś tak. Ale gościu ma teorie...

E 516 na części
Telefon 695 076 269

2,450

Odp: Uprawa bezorkowa

ale trzeba mu oddać że mimo braku chemii (gospodarzy w ekologii) ma bardzo ładne uprawy.

gg 5118068

2,451

Odp: Uprawa bezorkowa

Najlepsza robi podorywke ktora zatrzymuje wode. Gruber na 30 cm i bez wałów, i tak jest najlepiej. Jak ma ziemię zasobne w wodę i nie ma ogólnie deficytu wody to może i tak ale na większości pół w kraju jednak jest ten deficyt wody

E 516 na części
Telefon 695 076 269

2,452

Odp: Uprawa bezorkowa

Pytanko czy mocznik w ilosci 100 kg nadaje sie do podsiewu pod rzepak ? Wieloskladnik rozsialem pogłównie a może taki azot w takim miejscu by trochę poprawił kondycję rzepaku ?

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

2,453

Odp: Uprawa bezorkowa

no nie zaszkodzi

mdw

2,454

Odp: Uprawa bezorkowa

Pamiętaj, że mocznik wolno działa (zanim się przekształci do formy przyswajalnej) i oby nie bylo, że rzepak zacznie go pobierac kiedy powinien się szykować do zimowego snu 😉

Kompletny noob w temacie Fortschitt

2,455

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja w tamtym roku dawałem saletrosan 26 i po nim widać było że dostał kopa, w tym też daję

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

2,456

Odp: Uprawa bezorkowa

Zapomnialem dodac ze do podsiewu w agregacie mzuri.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

2,457

Odp: Uprawa bezorkowa

zdecydowanie lepiej fosforan amonu

2,458

Odp: Uprawa bezorkowa

Dziś z pracy żona przyniosła newsa od miejskich koleżanek  że rolnicy przestali orać i niedługo myszy nas zjedzą wink

2,459

Odp: Uprawa bezorkowa

Tych co nie będą stosować trutek albo mają koty jak moje mogą zjeść. Pozostawienie rżyska do strip tillu lub bardzo płytka uprawa nie mieszająca powoduje wzrost gryzoni  nie to co po orce gdzie pustynia dla myszy.

2,460

Odp: Uprawa bezorkowa

androl napisał/a:

Dziś z pracy żona przyniosła newsa od miejskich koleżanek  że rolnicy przestali orać i niedługo myszy nas zjedzą wink

w tv tam mówili, nawet w agrobiznesie

Rolnik z powołania:-)