Temat: z czego zrobic hydraulike w domu?

Jak wyżej.
Mam dylemat z rurek zgrzewalnych PP czy  skręcanych PEX 
muszę zrobić CO, łazienkę i kuchnię. Zgrzewarka leży  u szwagra. 
Ale on kręci nosem bo u szwagierki rura z PP pękła nie wiadomo czy z winy montera ( inny szwagier) czy z winy materiału.
Cena kształtek PEX powala od 10 zł w górę  tymczasem kształtki PP zaczynają się od 1zł
A same rurki są w podobnych cenach.
Tymi pexami prę razy robiłem. Super to one też nie są zdaża się że guma pęknie :wow: i kapie
Ma ktoś jakieś doświadczenie?

2

Odp: z czego zrobic hydraulike w domu?

Sąsiad kilka dni temu wyorał całą instalację w kotłowni bo miał zgrzewalne PP łączone z mosiądzem do zaworów, pomp itp. Na wszystkich łączeniach gwintowanych miał pęknięcia, zgroza. Reszta instalacji jak na razie ok. W okolicy wszyscy znajomi robią z AluPEXa ale nie tego z marketów budowlanych tylko lepszejszego, sporo grubszego z hurtowni instalacyjnych. Tyle wiem na dzisiaj, ale mam kilku kumpli co się tym trudnią zawodowo to mogę ich podpytać o szczegóły.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

3

Odp: z czego zrobic hydraulike w domu?

U nas na PEX wołają kitek i lubię w nim robić bo można zawsze coś przerobić,ma jeszcze jedną zaletę że utrzymuje ciepło i jest dość sztywny a to bardzo ważne żeby rurka nie falowało pod wpływem ciepła i żeby nie gromadziło się tam powietrze.W plastiku nie robiłem bo trzeba zgrzewarkę.

Odp: z czego zrobic hydraulike w domu?

Ja jestem na bieżąco bo remontujemy dom. Otóż koło pieca musisz dać stal lub miedż bo pexy do 80st wytrzymują. Ja mam tak zrobione że koło pieca stalowymi 1 1/4 cala, dalej miedż aż do rozdzielacza na parterze i na pietrze a od rozdzielacza Pexy. Jedna zasada to wąż w całości- każde łączenie musi być na wierzchu a najlepiej od rozdzielacza do grzejnika w jednym kawałku. Ja mam tez podłogówkę z jednego odcinka robioną żeby nie było niespodzianek. A co do złączek to zależy ile robisz. Jak dla siebie to lepiej kupić złączki skręcane i już. Bo cena praski i różnica w cenie na złączkach to na jedno wyjdzie. na piętro tez ciepła/zimna woda idzie pexem nie tylko centralne.

5

Odp: z czego zrobic hydraulike w domu?

niewydostanieszsie, wszystko ok oprócz rozdzielaczy ja wszystkie mam w kotłowni, ten od piętra 0,5 metra od stropu, od podłogówki i od parteru obydwa poniżej posadzki parteru, w razie co zabawa tylko w kotłowni.

Odp: z czego zrobic hydraulike w domu?

Ja robiłem tak żeby w razie awarii prądu zawsze trochę woda krążyła. Jak zrobisz od razu za piecem cienkimi to jak pompka chodzi wszystko dobrze ale jak zabiorą prąd od razu zaczyna się wszystko gotować.

7

Odp: z czego zrobic hydraulike w domu?

Właśnie dzięki temu że rozdzielacze mam poniżej posadzek czyli rurek do grzejników jest grawitacja i bez prądu też trochę popchnie, poza tym mam piec miałowy bez nadmuchu przygasa, temperatura nie rośnie i wystarczy żeby się nie zagotowało, awaryjnie w razie braku prądu przy dużych mrozach mam mały agregat.

8

Odp: z czego zrobic hydraulike w domu?

https://allegro.pl/oferta/zestaw-termos … d6604cf017
Dobry wybór ?

9 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2020-10-20 02:08:13)

Odp: z czego zrobic hydraulike w domu?

Dla mnie podstawa to blokada i to taka żebym tylko ja mógł to odblokować.....
W starych mam mogę sobie dowolnie ograniczyć w dół i w górę. Nowe napiętrze tego nie mają i są efekty komuś zimno to dop...li do końca potem okno otwiera.....

10 Ostatnio edytowany przez androl (2020-10-20 02:21:20)

Odp: z czego zrobic hydraulike w domu?

Mam zwykłe kątowe, one nie bardzo nadają się do regulacji. Dom od tej zimy będę miał jeszcze cieplejszy. Termostatyczne pogodzą wszystkich każdy będzie miał co będzie chciał wink
Albo ten bo dolne są https://allegro.pl/oferta/danfoss-zesta … gKTrfD_BwE