1

Temat: Suszarnia

Witam chyba nie ma  takiego tematu   to zakładam i Pytam

Chodzi nam po głowie suszarnia   coś za  zasadzie opico pedritt     taka na kołach   tylko pytanie diesel gaz ??  i jak to wychodzi  w suszeniu kuku  czy się opłaca  wg was ? a momże ktoś suszy  i coś więcej powie ?

A może ktoś ma  taką do  sprzedania ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

2

Odp: Suszarnia

diesel czy gaz? co obecnie ile kosztuje? mamy na gaz, od 2013 roku. jest ok. jak na chwilę obecną to patrzył bym  za czymś w ruchu ciągłym i z piecem na słomę

E 516 na części
Telefon 695 076 269

3

Odp: Suszarnia

Bardzo mi się podobają    albo nie wiem jak to nazwać mobilne  suszarnie typu pedritt  samo załadowcza i wyładowcza , jest pare diesli i pare gazowników . tylko znów diesel  mniej problemowy  a w gaziaku butla potrzebna .  A taką daszkową to niestety w jednym miejscu postawisz i stoi a  jest możliwość  suszyć ludziom to by taka na kołach zatargał  zasypał odpalił  i ile suszarni tyle ton .   W tej cwili  w mojej okolicy ńikt z mniejszych rolników  do 200ha nie ma suszarni a kuku zaczynają siać z racji  rozłożenia terminów  zbioru itp .    A że koszę  mulczuję to i suszyć można  . do tego zawsze u siebie te 20ha kuku  to jest co przewalić a  zawsze to lepiej sprzedać jak w tym roku po 1450zł  niż po 900zł  netto  niech by na tonie 400zł zostało to się opłaca chyba że źle liczę ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

4

Odp: Suszarnia

z tym suszeniem mobilnym to tylko tak fajnie wygląda. byle gdzie jej nie postawisz bo najlepiej żeby stała na betonowej płycie, jak byś chciał po ludziach jeździć to byś musiał mieć z napędem od wom bo inaczej sobie nie wyobrażam no i tylko pozostaje na ropę w wersji obwoźnej. jak chcesz się w to bawić to lepiej kupić mokrą, wysuszyć i sprzedać suchą. z tum usługowym suszeniem to później trafia się zdziwko że ja wyspał 10 ton A jest tylko 7 suchej... mówię Ci z doświadczenia

E 516 na części
Telefon 695 076 269

5

Odp: Suszarnia

To że mniej   wysypujesz z suszarni  niż do niej wsypiesz to  logiczne smile  chodź faktycznie co niektórzy  tego nie ogarniają smile)
  mam myśl taką bo paru gospodarzy znajomych    jest zainteresowanych czymś takim .  tylko kupowac na spółkę  to   czasami  lepiej nic nie robić ...   a o tym żeby kupić parę ton i to przesuszyć też myślałem ale   do tego waga potrzebna itp a niestety tego nie posiadam ..  a  do najbliższej kawałek drogi więc bezsens ..

Leszku jak to cenowo wychodzi suszenie tego  jak w tym roku ?? przy tych cenach ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

6

Odp: Suszarnia

nob gaz chyba po 2,93 netto jak dobrze pamiętam. nie wiem po ile jest obecnie OO. żeby zbić 1% z tony trzeba 2 litry gazu. jak ma 30% to trzeba 30 litrów x 3zl to masz już 90 zł.  do tego prąd. z tony odejdzie Ci 15 % masy i dodaj jeszcze odpad co przez sito pójdzie.  licz że zostanie Ci 80% wsadu.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

7

Odp: Suszarnia

Nie wiem czy dobrze liczę
12t mokrej po 900 to 10800zł netto
po suszeniu zostanie 10t  po 1400zł  niech będzie to jest 14 tys
koszt wysuszenia suszarni niech będzie 2 tys    to i tak  zostanie 2000zł
na 100t jest 15tys do przodu ...   czy   gdzieś jest błąd ??   5 tys zostawiam jako niewadoma . bo zawsze jest coś ...
ropa jest po 8 zł    więc na tonę  suszenia potrzeba  jakieś 15l  czyli jakieś 120zł  na tonę  z 30 do 15 procent czyli  okolo 1400zł   z pomyłką na wysuszenie suszarni .   czyli bardzo podobnie , 
ale skoro wielkie firmy suszą to chyba się jednak dalej opłaca ??

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

8 Ostatnio edytowany przez Laszek (2022-11-10 08:24:39)

Odp: Suszarnia

liczysz że na tonę wystarczy Ci 15 litrów ropy? czyli 1 litr na 1%? no nie wiem, gazu idzie 2 litry, nie wiem jak z ropą, bo jeśli by też jej szło 2 litry to robisz na zero
doczytałem na stronie pedrotti że zużycie oleju opałowego 1-1,1 litra. w praktyce wyjdzie 1,5 tym bardziej jak sprzęt ma już swoje lata. jeśli ma to być suszarnia obwoźna napędzana z wom  traktora to dolicz koszt paliwa bo ze 6 godzin na zasyp będzie musiał traktor pyrkać

E 516 na części
Telefon 695 076 269

9

Odp: Suszarnia

1 l oleju opałowego odpowiada 1,52 l lpg Jeżeli chodzi o ubytki w czasie suszenia to ponoć 1% z wilgotności to 1,2 kg z wagi.

10

Odp: Suszarnia

Rafał mam do CIebie pytanie. Rozglądam się za suszarnią na własne potrzeby do suszenia różnych wynalazków. W tym roku będę musiał korzystać z usług i najbliżej chętnią są ode mnie 30km także pomyślałem o zakupie. Nasiona będę zbijał z około 20procent do ok 11. I tu pojawia się pytanie, czy suszarnia na gaz da radę żeby suszyć nią z butli lpg 11kg? Nie mysłę o usługach czy suszeniu kukurydzy tylko, żebym nie musiał jeździć. Jeszcze myślałem nad piecem na paliwa stałe, bo drewno mam za darmo, tylko trochę paliwa i roboty.

11

Odp: Suszarnia

no da radę, ale lepiej te duże butle wtedy na 33 kg jak dobrze pamiętam. na paliwo stałe to dobrze jak masz suszarkę w ruchu ciągłym tak samo jak w piecu CO. A w porcjowej jak jest wysuszone to cyk zamykasz zawór i chlodzisz i tyle.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

12

Odp: Suszarnia

No właśnie chcę tylko dla siebie i mysłę o wygodzie. Trzeba mi wykosić 3 hektary jadę koszę suszę i mam coś sprzątniętę. A jak mam jechać z trzema tonami 30km, żeby wysuszyć to szkoda zachodu. Po suszeniu musowo schłodzić zimnym powietrzem?

13

Odp: Suszarnia

jeśli mówimy  o qq to susze tak do 65-66°C i jak osiąga tą temp to palnik się wyłącza i chodzi sam wentylator przez godzinę (mieszanie cały czas też chodzi). tylko susząc qq z butli to będziesz miał robotę je przekładać.  najlepszy byłby duży zbiornik ale musi mieć przegląd ważny z UDT

E 516 na części
Telefon 695 076 269

14

Odp: Suszarnia

Zbiornik to juz i dodatkowy koszt i brak miejscaa sensownego na niego. Zobaczę co wymyślę i dam znać.

15

Odp: Suszarnia

Na jaką roślinę szykujesz to, bo z kontekstu to nie na kukurydzę

Rolnik z powołania:-)

16

Odp: Suszarnia

Potrzebuję do konopi ale mam w planach jeszcze sorgo spróbować. Wszystko trzeba niestety dosuszać. Konopie miałem w zeszłym roku po pokosówce, ale poszły deszcze trochę porosły i wpadły mi na ziemię. Wolę jednak z pnia kosić.

17

Odp: Suszarnia

A ja nie mam pomysłu co siać. Co rusz odpada mi kolejna uprawa przez kontrahentów...

Rolnik z powołania:-)