1

Temat: Wymiana sprzęgła pompy

Czeka mnie wymiana sprzęgiełka pompy wtryskowej (luz na nitach). Mógłbym prosić o instrukcje i dobre rady jak się do tego zabrać?

Kompletny noob w temacie Fortschitt

2

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

Wyrzuć sprzęgiełko. Jest potrzebne jak garbatemu plecak. Początek wtrysku 17 stopni.

3

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

A czy da się wymienić to sprzęgielko bez cofania polozenia pompy?

Kompletny noob w temacie Fortschitt

4

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

Da się wymienić samo sprzęgiełko (stalowe blachy) bez ruszania pompy. Pompa ma możliwość ruchu przód tył i prawo lewo. Zaznacz punkty przed i złóż wg znaków z nowym sprzęgiełkiem.
Do połączenia pompy na sztywno trzeba zdemontować odśrodkowy regulator pompy (duży okrągły element przed pompą), mieć długie widełki zamiast niego. Wtedy można pozbyć się sprzęgiełka.

5

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

Sławku nie jestem pewien ale koledze chyba chodziło o to sprzęgiełko z blachami na długich widełkach a nie o tą puszkę "przyspieszacz kąta wtrysku" czy jak to się tam fachowo nazywa.

6

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

Może tak być. Da się wymienić sprzęgiełko z przyśpieszaczem czy bez, nie ruszając pompy.

7 Ostatnio edytowany przez szs (2023-03-30 07:17:16)

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

Massey napisał/a:

Sławku nie jestem pewien ale koledze chyba chodziło o to sprzęgiełko z blachami na długich widełkach a nie o tą puszkę "przyspieszacz kąta wtrysku" czy jak to się tam fachowo nazywa.


Dokładnie o to. Przepraszam, nie sprecyzowałem.


Mając na względzie, że wałek wychodzący z rozrządu ma klin i nie zdejmujac widełek z pompy, i idąc za radami Piotra nie da się źle ustawić sprzegiełka przy montażu?

PiotrK napisał/a:

Dla całkowitej już jasności, powiem jeszcze, że gdy patrzy się na silnik, na pompę wtryskową, to gdy śruba 13, którą skręca się sprzęgiełko na wałku napędowym pompy "patrzy" na obserwatora, to pierwszy tłok z lewej, czyli od strony rozrządu, jest w okolicy GMP i na wtrysku. Czwarty wtedy jest na wahaniu. Teraz trzeba przekręcić kieł napędowy pompy wtryskowej tak aby taka specjalna ryska na nim (będzie ona na kle, w miejscu gdzie wchodzi on na wałek od pompy, czyli od strony pompy) ustawiona była ku górze. Jest ona słabo widoczna i czasem jest jeszcze tak zawalona brudem, że trzeba się mocno postarać aby ją dostrzec. Wtedy pompa też ma pierwszą sekcję od lewej akurat na wtrysku. Teraz można spokojnie odpowiednio przykręcić pompę do silnika i skręcić ją ze sprzęgiełkiem. Nie można się pomylić i silnik musi zagadać.

Kwestia taka czy przesunąć całą pompę w prawo żeby zrobić miejsce dla sprzegiełka wysuwającego się z wałka?

Kompletny noob w temacie Fortschitt

8

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

Sory, jestem bliski zamotania się. Z tego co znam PiotraK, nie sposób nie zrozumieć co mówi. Nie mam zamiaru ani Go poprawiać, ani nawet w jakimś stopniu uzupełniać. Mówi co mówi. Dla nas laików w temacie, zostaje robić jak mówi.
Z mojego skromnego doświadczenia. Zmieniłem ostatnio dwie pompy wtryskowe, z h...wej na złomową, bo trzeba było natychmiast w pole jechać. Teraz mam pompę zregenerowaną przez Piotra, wtryski i pompkę zasilającą - do zamontowania. Uwagi. Pompa wtryskowa jak mówiłem może być przemieszczana przód, tył i prawo lewo. Przód tył skutkuje lepszym lub gorszym mocowaniem do napędu (stąd luzy na nitach sprzęgiełka). Prawo lewo skutkuje przyśpieszeniem lub opóźnieniem początku wtrysku. Tyle w temacie, już ani dodam, ani ujmę. Koledzy może mnie poprawią jak w którymś miejscu się mylę.

9 Ostatnio edytowany przez szs (2023-03-31 07:03:44)

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

Odnoszę wrażenie, że chyba niedokładnie wyjaśniłem o co mi chodzi (chyba Sław zaczyna się irytować... wink )
Jako, że nie lubię nakładać sobie niepotrzebnej pracy, chciałem się upewnić, ze nie będę musiał odsuwać pompy (odkręcanie śrub mocowania, przewodów wtryskiwaczy itd.) Iczy po prostu uda się wściubić to sprzęgiełko.

Wiedzy Piotra nie mam zamiaru podważać, chciałem się upewnić czy dobrze zrozumiałem jego przekaz.

Kompletny noob w temacie Fortschitt

10

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

Jaki iryt ? Jestem wynerwiony jak ząb po leczeniu kanałowym.
Nie lubisz nakładać sobie roboty, za to lubisz nakładać ludziom na uszy (oczy). Dobra, każdy lubi co lubi. Nie było tematu.

11 Ostatnio edytowany przez szs (2023-04-02 08:52:16)

Odp: Wymiana sprzęgła pompy

Eeeee, trafił swój na swego...? wink

Edit:
Wymienione. Zgodnie ze wskazówkami Sławka nie trza przesuwać pompy, trzeba jedynie rozkręcić te stalowe krążki od strony pompy i trochę gimnastyki i wlazło na wałek od rozrządu.

Kompletny noob w temacie Fortschitt