1 Ostatnio edytowany przez tomek1974 (2010-06-16 21:06:33)

Temat: Panele i kolektory słoneczne

Jestem w trakcie robienia domowym sposobem takiego wynalazku i myślę że te panele w naszym klimacie to kiepski pomysł bo mierzyłem temperaturę wewnątrz i jak słońce świeci to jest 75stopni a jak zajdzie za chmurę to spada do 30stopni.Jak zacząłem to i skończę ale jestem sceptyczny dobrze że koszty nie przekroczą 300zł bo dawać za kupne 2tyś. to lekka przesada teraz mam pytanie do posiadaczy paneli czy to się opłaca bo przecież sam prąd czyli pompa ,sterownik no i u mnie dochodzi wentylator będzie trzeba z 60W przecież jak by do bojlera włożył grzałkę od akwarium to też by ta wodę zrobił letnią.

2

Odp: Panele i kolektory słoneczne

opłaca się!  to energia za darmo fakt pompka zasówa ale to nie musi być kolos, Tomek wiem że mądry z Ciebie człowiek ale może  zapomniałeś iż w układzie ma być jak najmniej wody aby jak najszybciej odebrała ciepło. zwróć uwagę że ciepło możesz zmagazynować w bojlerze. nawet jak miałbyś ją podgrzać to i tak nie zaczynasz już od niższej temperatury. możesz też zainwestować w urządzenie kontrolujące i załączające pompkę tylko po przekroczeniu iluś tam stopni- takie coś widziałem na allegro. nie wiem czy czytałeś o kolektorach słonecznych na elektroda.pl tam masz temat wyczerpany do cna. kuzyn zbudował takie coś z rurek miedzianych  i po 15 spuścił z niego ukrop.

a teraz pokaż na jaki patent wymyśliłeś.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

3

Odp: Panele i kolektory słoneczne

A nie myślałeś zamiast tego opalanie pieca olejem przepracowanym wystarczy bańka z olejem kawałek rurki korytko w piecu no i wentylator od syrenki nie dosc że prostrze w wykonaniu to i koszty mniejsze.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

4

Odp: Panele i kolektory słoneczne

no tyak tylko ze olej się skonczy  no chyba że masz hektolitry w domu ...

a słonce jeszcze troche czasu poświeci smile)  i mysle że to jest super pomysł smile  koleś po 2 stronie wioski ma takie kolektory  i mówi ze jest to super sprawa  gdzeje wode tylko tym   mówi że bojler włącza tylko wtedy gdy bon stop leje i nie ma wogóle słońca

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

5

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Wstawie fotki jak skończę czyli za kilka dni .To będzie całkiem inne rozwiązanie i nie wiem do końca czy będzie działać.

6

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Super sprawa. Na biwaki itp., są dostępne takie fajne prysznice solarne. Woda z nich czasem nawet potrafi poparzyć. Używałem ich już kilkanaście lat temu i już od wtedy takie coś na dachu chodzi mi po głowie. Żeby jeszcze tylko doba miała tak z 10 godzin więcej.... wink

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

7

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Dzisiaj słyszałem w telewizorni, że jest taki projekt unijny na te solary z dopłatą 45% do kredytu. Mają służyć do podgrzewania CWU w domach prywatnych i wspólnotach mieszkaniowych, gdzie nie korzysta się z CWU pochodzącej z sieci ciepłowniczej. No i musi to być realizowane w kredycie, bo takie są zasady refundacji. Poza tym koszt tego wyceniony jest całościowo na 10 000, z czego 4 500 pokrywa UE.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

8

Odp: Panele i kolektory słoneczne

No to może będzie ciekawie wink
Do własnych testów najlepiej jest wykorzystać czarny gumowy wąż ogrodowy, zwinięty w spiralę. Robi się to szybko i tanio, a efekt jest całkiem niezły.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

9

Odp: Panele i kolektory słoneczne

No więc tak fotek nie będzie bo wyszło mi gorzej niż planowałem i efekt grzewczy też marny ale mogę opowiedzieć mój pomysł .Na dachu zamontowałem panel 2x3m o grubości 15cm zbudowany z desek obłożonych folią na górze biała na dole czarna 4 warstwy dla izolacji pod dachem zamontowałem nagrzewnice od samochodu i tak panel połączyłem rurami aluminiowymi 10cm średnicy z nagrzewnicą a wentylator zasysa gorące powietrze z panela na nagrzewnice gdzie tą nagrzewnicę podłączyłem pod pompkę a ona pcha wodę na bojler ale niestety to nie działa więc będę musiał zmienić ową nagrzewnice na chłodnice powinno być lepiej jak dojdę do zadowalających wyników to się pochwale bo na razie jest źle jak te próby nie zdadzą egzaminu to wtedy zrobię wężownice z wodą i zamontuje ją w tym panelu na dachu.

10

Odp: Panele i kolektory słoneczne

http://img714.imageshack.us/img714/6026/img4793l.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

http://img710.imageshack.us/img710/6619/img4794xa.th.jpg

To instalacja solarna jaką mam u siebie od 3 lat sprawdza się bardzo dobrze bojler na 500 litrów .W zimie przy 15sto stopniowym mrozie nagrzała wodę do 22 stopni,ze studni woda ma 5-6 stopni dalej grzeje piec CO .Przy markowych instalacjach wystarczy że jest jasno i woda się grzeje kilkanaście stopni ale to i tak dużo .Przy 8 osobach w domu ciepła woda w okresie kwiecień koniec pażdziernika a czasami nawet listopad jest tylko ze słońca pomijając okres deszczowy.Moja instalacja jest całkowicie automatyczna ma ustawioną blokadę aby w chwili gdy woda w bojlerze osiągnie temperaturę 85 stopni wyłącz pompę,gdy temperatura wody spadnie poniżej 85 stopni pompa zostaje włączona aby dogrzać wodę.
Kilka słów o kosztach 3 lata temu moja instalacja kosztowała 16cie tysięcy złotych plus montaż ,jest to instalacja firmy weissman i szacuje zwrot kosztów po około 4-5 latach.
Lecz wygody z darmowej wody o każdej porze dnia nie da się przeliczyć na kasę,bo gdy wracam z pola po całym dniu odkręcam kran i gorąca woda leci a sąsiad zaczyna dopiero palić w piecu.
Więc polecam z całego serca.

11

Odp: Panele i kolektory słoneczne

To jest to! Żadne domowe wynalazki nie dadzą takiego efektu i wydajności. Pomimo dość wysokich kosztów warto w to inwestować.

R E S P E C T ! ! !

<a href="http://forum.atnel.pl" >ATNEL tech-forum</a>

12

Odp: Panele i kolektory słoneczne

@tomek1974, pomysł żeby słońce nagrzewało powietrze i to dopiero wodę, nie za bardzo się sprawdzi. Za mała wydajność tego będzie. Powietrze możesz grzać ale dla suszarni zboża/siana.
Ja mam zamontowane używane, zakupione w Germanów na ebay-u na razie 3 sztuki, a będą jeszcze 2 dołożone do tego bojler 500 litrów, oczywiście pompa i sterowanie też jest. Przy słonecznej pogodzie i domownikach w pracy słoneczko potrafi zagrzać cały bojler do ok. 45°C, a to w zupełności wystarcza. Gorzej jest jak wszyscy są w domu, wtedy 3 panele nie dają rady, jak dołożę te dodatkowe 2 to powinno styknąć.
Słoneczko to niezła moc i do tego za darmo smile

13

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Już wiem że nie zdaje egzaminu ale musiałem sprawdzić a co do kupna nowych to mnie nie stać wole kupić coś co bardziej mi jest potrzebne.

14 Ostatnio edytowany przez draqon22 (2010-06-20 00:30:22)

Odp: Panele i kolektory słoneczne

arkusz blachy  miedzianej  ,  rurki  miedziane ok.  25  m ,  duża  lutownica,   2  kg  dobrej  cyny,  kwas  solny,  czarna  farba ,  styropian  5  cm  grubości 3  m  kwadratowe.  Stare  duże  okno  (  okna  z  szybą  podwójną )!  Wszystko  poskładać  do  kupy  , podłączyć  do  boilera  ,  ustawić  w  kierunku  słońca  i  cieszyć  się "darmowym" ciepłem  z   prysznica  smile

15

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Może zamiast tej miedzi wypróbować skraplacz z lodówki (ten kaloryferek co jest z tyłu) z dużej zamrażalki chyba byłby nawet lepszy. Co do lutowania to cyna nie jest najlepsza, seryjnie produkowane kolektory jak nagrzeją wodę w bojlerze, braknie prądu lub zepsuje się pompa muszą wytrzymać ok. 250÷270°C, a przy takiej temperaturze to cyna mięknie.

16 Ostatnio edytowany przez draqon22 (2010-06-23 12:28:49)

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Można  zastąpić  blachę  miedzianą zwykłą  blachą  ocynkowaną  bo  miedzianej  arkusz  kosztuje  400 zł  a  ocynkowanej  to  max  50  zł  a  do  ocynkowanej  też  łatwo  da  się  przylutować  rureczki  miedziane .  Metr  rurki  to  6  zł ,  okno  można  wyczesać  za  darmo. Czyli  koszt  panelu 2x1 m to  max  250  zł.  Cyna  się  topi  przy  200  stopniach  ,  nie  sądzę  żeby  słońce  nagrzało  panel  do  takiej  temperatury  nawet  jak  zabraknie  krążenia .
KW  prądu  kosztuje  już  ponad  60  groni  :uuuu:  ,  czas  poważnie  pomyśleć  nad  budową  takich  paneli  .

17

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Panowie co do tej cyny to macie trochę błędne pojęcie ponieważ to co kupujecie w laskach to jest spoiwo lutownicze i to nie ma nic wspólnego z cyną a to spoiwo można kupic o różnej twardości w zależności jaką ma ilośc dodanych innych metali a powiem wam że ta najbardziej twarda to wytrzyma z 500 stopni ale żeby ją stopic trzeba użyc palnika gazowego i nakładac ją metodą nalewu bo inaczej nie ma szans a blacha ocynkowana nie za bardzo się nadaje na podstawę bo za bardzo odbija promieniowanie i bardziej będzie grzała ale szybę od góry chyba że się ją zastosuje poniżej ale to też jest na krótko bo ocynk będąc we wilgoci szybko zmatowieje wiem coś na ten temat bo jestem dekarzem więc w niektórych kwestiach mogę pomóc jeśli będzie potrzeba osobiście bym zastosował arkusz blachy w kolorze grafit mat może to jest śmieszne ale z własnych obserwacji i oparzeń bardziej się nagrzewa niż czarny.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

18

Odp: Panele i kolektory słoneczne

draqon22 napisał/a:

Można  zastąpić  blachę  miedzianą zwykłą  blachą  ocynkowaną  bo  miedzianej  arkusz  kosztuje  400 zł  a  ocynkowanej  to  max  50  zł  a  do  ocynkowanej  też  łatwo  da  się  przylutować  rureczki  miedziane .  Metr  rurki  to  6  zł ,  okno  można  wyczesać  za  darmo. Czyli  koszt  panelu 2x1 m to  max  250  zł.  Cyna  się  topi  przy  200  stopniach  ,  nie  sądzę  żeby  słońce  nagrzało  panel  do  takiej  temperatury  nawet  jak  zabraknie  krążenia .
KW  prądu  kosztuje  już  ponad  60  groni  :uuuu:  ,  czas  poważnie  pomyśleć  nad  budową  takich  paneli  .

Dragon gdzie Ty kupujesz blachę ocynk za 50zł spytaj może chcą kupic tira tej blachy po 40zł za arkusz obaj na tym zarobimy nieźle bo u mnie koszt takiego arkusza to max 25zł.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

19

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Podałem  cenę  na  oko  wink  .  Dawno  nie  kupowałem  takich  rzeczy  więc  nie  jestem  zorientowany .  Skoro  kosztuje  25  no  to  git.  Panel  będzie  jeszcze  tańszy

20 Ostatnio edytowany przez jamir12 (2010-06-23 15:17:59)

Odp: Panele i kolektory słoneczne

Tylko ona się nie nadaje do budowy panela poczytaj wcześniej opisałem wszystko w miarę dokładnie.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl