1 Ostatnio edytowany przez witek 93 (2011-06-14 11:09:00)

Temat: ZT-300 Wspomaganie słabo działa

Otóż problem tkwi w tym że w ciągniku który jest użytkowany w gospodarstwie od 4 lat, (wiec nie zadługo,niebył też katowany w polu bo wersja transportowa)wspomaganie kierownicy działa bardzo licho, od samego początku użytkowania.Trzeba naprawdę bardzo mocno złapac kierownice i kręcic momentami wręcz na hama.Nie idzie nim wogóle manewrowac z tą usterką.
Układ nie ma orbitrolu, z kierownicy idzie wałek poprzez całą długośc ramy do tego serwa z przodu (co jest dla mnie bardzo prymitywnym rozwiązaniem).Po 4 latach mam już naprawde dośc.Dodam że w między czasie pojawił się wyciek z serwa a dokładnie w miejscu w którym  wchodzi do niego wałek od kierownicy.Po wyjęciu serwa i wymianie uszczelniacza lub samego oringa(niepamientam właśnie co dakładnie wtedy wymieniłem) przestało cieknąc ,wspomaganie nadal słabo działało.
Dobrałem się też do czwórnika z zaworem który znajduje się na przewodach zasilających serwo.Zawór wyglądał ok nie dokładałem żdnych podkładek któreby spowodowały jego otwarcie pod wyższym ciśnieniem.Natomiast wymieniłem grubego oringa w tym czwórniku który rozdzielał komory obu dróg ciśnienia ponieważ myślałem że ciśnienie z jednego przewodu dostawało się do drugiego i na odwrót jednak nic to nie pomogło.
Pojawił sie niestety następny wyciek z serwa w miejscu gdzie wychodzi z niego wałek z frezami i wciśnięty jest na niego ten płaskownik z drązkami kierowniczymi ale to dopiero będe robił.
Pompa wspomagania, no akurat nie przypuszczam żeby była padnięta.
Dodam że gdy dodaję gazu też nic się nie zmienia, no może troszeczke.

Zrobiłem jeszcze eksperyment, podlewarowałem przód, odpaliłem no i kręci się znacznie lżej no ale to jeszcze nie to, no bo przecierz powinno się już wtedy całkiem leciutko kręcic,momentami kręciło się trochę lżej a trochę ciężej.Według mnie to wspomaganie powinno działac jak w kombajnie tzn. spokojnie jedną ręką kierowac.
No naprawdę mówie wam nie idzie już nim kierowac a roboty jak zawsze DUŻO się zanosi.

Co radzicie zrobic/sprawdzic/rozebrac/wyczyścic.Gdzie zajrzec?
Byłbym też wdzięczny gdyby właściciele 303/300 się wypowiedzieli czy ich sprzęty się lekko kierują czy może jak "sześcdziesiątka" na zaoranym polu.

Pozdro i czekam co powiecie.

GG:760504

2

Odp: ZT-300 Wspomaganie słabo działa

Z twojego opisu wnioskuję że umarł serwomechanizm na dobre i nie wiem jak inni ale ja radzę kupic orbitrol i siłownik z jakiegoś wózka widłowego bo wychodzi w miarę tanio i są już dobrane parametry założyc i będziesz zadowolony a z drugiej strony to się dziwię że tak długo się męczysz, musisz miec sporo siły i zawzięcia do tej maszyny.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

3

Odp: ZT-300 Wspomaganie słabo działa

No właśnie lubię pracowac tym ciągnikiem.

Powiedz dokładniej co rozumiesz przez "umarł",(tak konkretnie)nad tym właśnie nie myślałem,może go całkiem rozbebeszyc i sie wszystkiego dowiem?
Powiem ci szczerze,że nie jestem fanem przeróbek,chcę żeby wszystko w oryginale zostało.
Tak właśnie lubię, wszystko w oryginale powinno chdzic jak zegarek.
  Mam pytanie, czy w nowszych ciągnikach (323 303)to orbitrol sterował też takim serwem czy już normalnie siłownikiem?Nigdy nie miałem okazji obejrzec w realu.

Zrobie może jeszcze tak.Podlewaruje przód i powypinam do tego drążki kierownicze od serwa.Wnioskuje,że jeśli nic się nie zmieni to serwo do roboty, a jeśli zacznie lekko chodzic to znaczyc będzie że to zwrotnice półosi stawiają taki duży opór, choc w to drugie wątpie.

GG:760504

4

Odp: ZT-300 Wspomaganie słabo działa

Jeśli lubisz oryginał to pisz do PiotraK bo pewnie jedynie On będzie miał do tego części a znajdziesz go u góry strony w zakładce SERWIS ale przeróbka pewnie wyjdzie taniej i będzie łatwiejsza w późniejszym serwisowaniu.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

5

Odp: ZT-300 Wspomaganie słabo działa

W takim razie odezwę się do niego.

GG:760504

6

Odp: ZT-300 Wspomaganie słabo działa

Te z serwomechanizmem tak mają walczyłem z tym 6 lat , zaczął bym od zmierzenia ciśnienia pompy , potem sprawdziłbym krzyżaki od kierownicy są chyba 3  jesli mają luz to blokują i nie da się kręcić. Mam serwomechanizm jakby co to mogę odsprzedać.

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

7

Odp: ZT-300 Wspomaganie słabo działa

Krzyrzaki są ok, nie mają luzów, są sztywne.Sprawdze jeszcze łożyska w kolumnie kierowniczej.Bo coś mi chyba kiedyś skrzypiało tam.

Piotrfire a co tam u ciebie się działo, też ciężko było kręcic?
Powiedz coś więcej.
A grzebac będę i tak dopiero w weekend.

GG:760504

Odp: ZT-300 Wspomaganie słabo działa

Witek, jamir dobrze radzi. Jak lubisz wszystko w pryginale, tym gorzej dla Ciebie. Ta maszyna po prostu MUSI być poprawiana, bo inaczej się pop rostu zaj..iesz. Też to miałem i wywaliłem na zbity pysk.

9

Odp: ZT-300 Wspomaganie słabo działa

Piotrfire a co tam u ciebie się działo, też ciężko było kręcic?

Po całodziennej pracy na drugi dzień miałem zakwasy. Obstawiam pompe ale na cuda nie licz to stare rozwiązanie i paluszkiem nigdy nie będzie się kręcić , pomyśl o przeróbce.

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty