81

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Ja bym sprawdził prowadnice zaworów, bo u mnie w traktorze z jednego zaworu wydechu to normalnie się sączy taka mała stróżka i jak poluzował się kolektor, to po dniu pracy z prasą, aż do miski była czarna ścieżka.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

82

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Hmm.... z tymi prowadnicami zaworów to może być to. Też kiedyś o tym myślałem. A czy tam są jakieś uszczelniacze które by uszczelniały trzonki zaworów??
I pojawił się drugi problem. Dziś trochę grzebaliśmy z ojcem przy silniku i pękł kolektor ssący, a właściwie jedno ucho do którego przykręca się filtr powietrza.
Można gdzieś dostać taki nowy czy pozostaje szukanie zakładu który zespawa jakimś magicznym przyrządem aluminiowy stop z którego wykonany jest kolektor?

83

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Ten kolektor  to raczej pospawać bym  radził  nowy może u Piotra K ale cena może być niezła  ? Na złomie też wątpię czy dostanie .

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

84

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

doktor_ok napisał/a:

Hmm.... z tymi prowadnicami zaworów to może być to. Też kiedyś o tym myślałem. A czy tam są jakieś uszczelniacze które by uszczelniały trzonki zaworów??

Niestety to się wymienia.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

85

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

A ma ktoś jakąś instrukcję do tego silnika w wersji elektronicznej? Byłoby to mi bardzo pomocne, bo chyba muszę go porozkręcać i zbadać te zawory.

86

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Tam prowadnice zaworów nie mają żadnych uszczelnień i jak tu jest problem, to trzeba je wymienić.
Głowica jest dzielone i w kupie trzymają ją zawory. Jak je rozepniesz, to rozdzielisz głowice i wszystko będziesz miał jak na dłoni. Pamiętaj tylko, że tych głowic się nie planuje tak jak zwykłe głowice, tylko trzeba je wytaczać. Poza tym przy wymianie o-ringów uszczelniających, załóż te wysokotemperaturowe. Jak chcesz odpowiednie strony z katalogu, to daj znać - prześlę Ci je na maila.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

87

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

To ja poproszę te strony, a nawet jakby nie było problemu to nawet cały katalog.
Mój e-mail "mserwan@interia.pl".
A jeszcze pytanie, jakie powinny być luzy na zaworach?

88

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

A odnośnie głowicy  i jej wytaczania, to też mieliśmy z tym problem jakieś 2 lata temu, bo zaczęły puszczać kompresję. Najpierw na jednym cylindrze a potem na drugim. Po zdjęciu głowicy byliśmy zdziwieni że tam nie ma uszczelek pod głowicą, ale poprzedni właściciel po konsultacjach uświadomił nam że te silniki nie mają uszczelek.
Ale mój ojciec wymyślił coś co okazało się strzałem w 10. Bez żadnego wytaczania uszczelniliśmy połączenie głowicy z cylindrem. Zrobiliśmy uszczelki z aluminiowych tacek do grilla. Cyrklem narysowałem 2 koła o średnicy 120 i 140mm i powolutku trzeba było to wyciąć nożyczkami i tak powstała jedna a potem druga uszczelka pod głowicę smile. Grubość tych aluminiowych tacek z tego co pamiętam to coś poniżej 0,1mm, więc to bardzo cieniutki materiał. Silnik już pracuje na takim rozwiązaniu 2 lata i wszystko gra. Jest sucho. Cały koszt tej naprawy nie przekroczył 10 zł.

89

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

To się udało tylko dlatego, że nieszczelności, wypalenie czy deformacje tej głowicy były niewielkie. Gdyby to była poważniejsza sprawa, to nie byłoby szans na taką grillową przeróbkę smile
Stronkę zaraz Ci podeślę.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Witam, też posiadam sama z takim silnikiem, skrzynia biegów, redukcyjna, most z blokadą od stara 660. Mam go 3 rok wyjeździł wiele wiele godzin jak do tej pory niezawodny. Jeśli chodzi o silę uciągu to ciągnik taki jak wladymirec nie uciągnie tego, co jak na sama zaskoczyło już nie jednego rolnika. Ciągnik miał tej zimy przejść remont, jeśli chodzi o układ jezdny i silnik to tylko uszczelnienia i sprawy kosmetyczne, za to blacharka i kilka innych detali pokazują już że spędził wiele godzin w górskim lesie. Niestety jesienią gdy miałem zrobić remont garażu zabrakło czasu i dlatego pozostał biedny pod chmurka i musi czekać na nadejście wiosny.
Teraz moje pytanie o możliwość "zaopatrzenia" się w katalog i inne materiały odnośnie silnika, ponieważ nie posiadam kompletnie nic.
Drugie to czy te silniki miały rozruszniki 12v czy 24v.
Z czasem więcej pytań na pewno będzie, mam nadzieje ze będę mógł odwdzięczyć się wam za to myślę ze szeroka wiedza na temat mechaniki ogólnej, i wszelkiej obróbki metali.
Później wrzucę fotki silnika dla ścisłości aby ustalić co to za model, i tego rozrusznika .(oczywiście zrobione teraz w warunkach zimowych)
Znalazłem jakieś stare, zrobione chyba w dniu zakupu
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4dd … 23f4f.html
Jeszcze zapomnialem o tym ze z tabliczki znamionowej da sie odczytac tylko to co jest na niej wybite, także jak dla mnie tylko model coś mówi
2VD14.5/12-1SRL
I jeszcze to "co" te silniki miały w celu ułatwienia rozruchu zimą, pytam z ciekawości bo nie miałem narazie potrzeby odpalać poniżej -5

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7bf … af020.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/477 … 51867.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ba7 … bc34d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d2d … 61c93.html

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Czyżby wolny weekend na forum?:)

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Pytanie odnośnie rozrusznika rozwiązane. Jest o r7a już leży wymyty i rozebrany czeka na regeneracje.

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Nikt nie pomoże?

95

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Poczekaj na PiotraK.

96 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2013-02-21 01:54:27)

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Trochę mnie tu nie było, ale już jestem i nadrabiam zaległości...

konradprzecznica napisał/a:

...
Teraz moje pytanie o możliwość "zaopatrzenia" się w katalog i inne materiały odnośnie silnika, ponieważ nie posiadam kompletnie nic.
Drugie to czy te silniki miały rozruszniki 12v czy 24v.
Z czasem więcej pytań na pewno będzie, mam nadzieje ze będę mógł odwdzięczyć się wam za to myślę ze szeroka wiedza na temat mechaniki ogólnej, i wszelkiej obróbki metali.
Później wrzucę fotki silnika dla ścisłości aby ustalić co to za model, i tego rozrusznika .(oczywiście zrobione teraz w warunkach zimowych)
Znalazłem jakieś stare, zrobione chyba w dniu zakupu
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4dd … 23f4f.html
Jeszcze zapomnialem o tym ze z tabliczki znamionowej da sie odczytac tylko to co jest na niej wybite, także jak dla mnie tylko model coś mówi
2VD14.5/12-1SRL
I jeszcze to "co" te silniki miały w celu ułatwienia rozruchu zimą, pytam z ciekawości bo nie miałem narazie potrzeby odpalać poniżej -5

Mam katalog, instrukcję obsługi i instrukcję naprawy. Katalog i instrukcja obsługi są w języku polskim i te mam w wersji elektronicznej, a instrukcję naprawy mam w języku niemieckim i tylko mam wersję papierową. Jest to dość gruba pozycja i jej ksero czy jej zdigitalizowanie niestety ale trochę będzie kosztowało.

Co do oznaczeń, to w tym przypadku jest to tak:
2 - 2 cylindry
V - czterosuw
D - Diesel
14,4 - 14,5cm skok tłoka
12 - 12cm średnica tłoka
S - cylindry w pozycji pionowej
R - cylindry w układzie rzędowym
L - chłodzenie powietrzem

W celu ułatwienia rozruchu zimą, niektóre wersje tych silników miały specjalny mechanizm, który po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, odpowiednio zwiększał dawkę rozruchową. Zdarzały się też podgrzewacze paliwa, a w przypadku problemów, to najlepiej jest podgrzać olej albo cały silnik.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

97

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

ten pier**l co na pompie wtryskowej jest do zwiększenia dawki w zupełności wystarcza do odpalenia zimą. Mój empor stoi teraz cały czas na płycie obornikowej, bez szyb biedny, najpierw muszę go odśnieżyć w środku następnie musi przekręcić jeden raz silnik, potem wciskam ten dinks na pompie i druga próba i silnik gada

E 516 na części
Telefon 695 076 269

98

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Ja daje troszke gazu ręcznego, podpompuje paliwko pompką ręczną, wciskam dawke i nawet w 15-20 stopni mrozu kopara odpala....

Posiadam części do sieczkarni, kombajnów i traktorów Fortschritt, silników IFA 6 i 4- cyl. Kom- 505857445
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=1726

99

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Nie wiem jaką mam wersję tego silnika, ale w głowicy były wkręcone świece żarowe. Takie stare które było ciężko odkręcić. Ale jak już je odkręciłem, wziąłem do sklepu motoryzacyjnego i facet ze sklepu dobrał świece żarowe od jakiegoś mercedesa, nie pamiętam dokładnie jakiego. Najważniejsze że zgadzał się gwint i mniej więcej długość. Ważna też sprawa że nowe świece są na 12V, więc zrobiłem odczep z szeregowo połączonych akumulatorów na dodatkowy przycisk i potem do równolegle połączonych świec żarowych. Od tego momentu odpalanie nie stanowi żadnego problemu nawet w mrozy. Podgrzeje około pół minuty a potem włączam rozrusznik i silnik odpala. Wcześniej były problemy. A jak długo stoi to warto użyć odprężnika przy odpalaniu. Na początku rozrusznik ma o wiele lżej. Dodam że dźwignie odprężnika mam zblokowane ze sobą i do nich dołączone takie cięgno własnej konstrukcji które zakończone jest dźwigienką umieszczoną przy kierownicy. Dzięki temu jak wiem że akumulatory są już trochę rozładowane zimą odpalanie wygląda tak:
1. Wyłączam kompresję (moją magiczną dźwigienką przy kierownicy).
2. Wciskam przycisk świec żarowych od mercedesa na ok. pół minuty.
3. Wciskam przycisk rozrusznika ( cały czas trzymając wciśnięty przycisk świec żarowych).
4. Jak już się silnik przekręci kilka razy puszczam przycisk świec i włączam dźwigienką kompresję w silniku, dodaje gazu i sinik już na chodzie smile

100

Odp: Fortschritt Ifa 2 Vd?

Witam czy dałoby radę dostać instrukcje obsługi silnika 2vd i katalog części, pisałem do Piotrak na priv ale cisza, może ktoś z forumowiczów ma w wersji elektronicznej.