61 Ostatnio edytowany przez maxi900 (2008-11-13 00:05:40)

Odp: Filtry

mam pytanie dotyczące bąka. Do tej pory on u mnie nie chodził, w dodatku ciśnienie było na gorącym silniku dość niskie, więc postanowiłem rozpocząć poprawę ciśnienia od niego. Kupiłem takowy u Pantery kompletny, zamontowałem, odpaliłem ciągnik... i nic.  Odpaliłem jeszcze raz, odkręciłem śrube u góry... patrze a on stoi. Dla pewności spróbowałem go śrubokrętem poruszyć... chodzi bez problemu. Zacząłem kombinować czy przypadkiem wogóle dochodzi do niego olej w wymaganej ilości i pod wymaganym ciśnieniem. Ciśnienie na zimnym było ok 6-6,5 Bar (w orce na gorącym silniku ma tylko 1,3-1,8 Bar ).

Zastanawia mnie ta śruba pozioma pod bąkiem za którą jest sprężyna i kulka chyba. U mnie poprzedni właściciel popodkładał tam podkladek, że ledwo to z powrotem założyłem. Powiedzcie czy regulacja tej śruby ma wpływ na ilość oleju wchodzącego do bąką? Jeśli nie to w jaki sposób można regulować ilość oleju wchodzącego do bąka i do filtra blaszkowego??

62

Odp: Filtry

Daj cobie spokój z tym bąkiem jak na zimnym masz 6 atmosfer to sprężyna i pompa są dobre po prostu czeka cię szlif wału i przy okazji sprawdz tulejki na rozrządzie i na klawiaturze.

63

Odp: Filtry

albo poczekaj jeszcze na rady piotra K a w międzyczesie poszukaj dobrze na forum może jeszcze coś znajdziesz

64

Odp: Filtry

Maxi, gdzieś już o tym pisałem, mam wrażenie, że się powtarzam. Szkoda, że nie kupiłeś filtra bocznikowego (bąka) razem z podstawą, czyli filtrem głównym i zaworem ciśnieniowym pompy oleju silnikowego.
Na zimnym oleju bąk chodził nie będzie, bo mu się nie chcę.
Na rozgrzanym chodziłby gdyby mógł, ale nie może, więc nie chodzi. Czyli, cały czas stoi. Też bym tak chciał !

65

Odp: Filtry

sławek co jak co  ale uwielbiam czytac twoje posty big_smile  duzo sie mozna dowiedzec i przy okazji posmiac:D

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

66

Odp: Filtry

Dzięki Wojtas !

67

Odp: Filtry

maxi900 napisał/a:

Ciśnienie na zimnym było ok 6-6,5 Bar (w orce na gorącym silniku ma tylko 1,3-1,8 Bar ).

Zastanawia mnie ta śruba pozioma pod bąkiem za którą jest sprężyna i kulka chyba. U mnie poprzedni właściciel popodkładał tam podkladek, że ledwo to z powrotem założyłem. Powiedzcie czy regulacja tej śruby ma wpływ na ilość oleju wchodzącego do bąką? Jeśli nie to w jaki sposób można regulować ilość oleju wchodzącego do bąka i do filtra blaszkowego??

Ta sprężyna z kulką, to jest zawór kulkowy,który reguluje ilość oleju jaki idzie do układu smarowania silnika i do wirówki z pompy olejowej. Twój poprzednik powkładał tam tyle podkładek, bo silnik był już zajechany i nie miał ciśnienia. Zablokował tym praktycznie ten zawór, przez co pewnie prawie całe ciśnienie oleju, jakie wytworzyła pompa olejowa, szło do układu smarowania i żaden nadmiar oleju nie wracał już do miski olejowej tym zaworem, o czym świadczy te 6,5 na początku i 1,3 po dobrym rozgrzaniu silnika. Na początku wirówka się nie kręci bo olej być może jest za gęsty, a później też się nie kręci, bo już ciśnienie jest za słabe - dokładnie tak, jak to fajnie opisał Sławek;-). Tak czy inaczej teraz czeka Cię remont silnika. Wał, korbowody, panewki, na pewno też rozrząd, pompa oleju, filtr oleju i cała reszta, która wyjdzie w trakcie, czyli generalnie wszystko. Może uda się uratować tuleje i tłoki.

tomek1974 napisał/a:

Daj cobie spokój z tym bąkiem jak na zimnym masz 6 atmosfer to sprężyna i pompa są dobre po prostu czeka cię szlif wału i przy okazji sprawdz tulejki na rozrządzie i na klawiaturze.

Te silniki nie mają tulejek na rozrządzie i klawiaturze.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

68 Ostatnio edytowany przez tomek1974 (2008-11-15 10:24:31)

Odp: Filtry

Tego nie wiedziałem.Zaraz zobacze w katalogu bo niedługo to samo mnie czeka.Sprawdziłem w katalogu i niema żadnych tulejek na klawiaturze to jeszcze zrozumiem ale na wałku rozrzadu więc mam pytanie co zrobić jak na wałku są poważne luzy?

69

Odp: Filtry

Tu akurat na wałku nie zdarzają się poważne luzy. Osobiście nie pamiętam ani jednej takiej sytuacji. No ale jeżeli już by się to zdarzyło, to niestety trzeba by wymienić cały blok. Ale spokojnie, to się tu nie zdarza.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

70

Odp: Filtry

Dzięki za odpowiedz bo naprawdę to mnie zdziwiło.

71

Odp: Filtry

oj to chyba i mnie czeka remont silnika bo z olejem dzieje sie podobnie jak u Maxiego

72

Odp: Filtry

A czytaliście mój przypadek z ciśnieniem opisany na pierwszej stronie tego wątku? Polecam cofnąć się o kilka stron

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

73

Odp: Filtry

Tak panie Adminie czytałem smile  Tyle że właśnie kupiłem nowy bąk, filtr ten FILTRONa też jest nowy, i nic to nie dało. Liczyłem że może to wina tej sprężyny na tej śrubie. Chyba że może te kanały są zabite bo poprzedni właściciel do lubiących Forszaja nie należał i bąk to jak pierwszy raz rozebrałem to miał błota ponad połowę zawartości... ledwo to doskrobałem... Twierdził przy sprzedaży że szlif wału był 2 lata temu więc chcę najpierw inne czynności porobić zanim oddam go rzeczywiście do szlifu....

74

Odp: Filtry

U mnie filtr Filtrona złożył się po trzydziestu minutach pracy na wolnych obrotach. Kupiłem ciągnik ze zgniecionym filtrem, już u mnie zgniotły się trzy. Dopiero filtry od PiotraK dożywają w całości do wymiany. Polecam.

75

Odp: Filtry

Troche to dziwne szlif 2 lata temu a ciśnienia niema,coś mi tu nie pasuje.

76

Odp: Filtry

Sprawa wygląda tak... poprzedni właściciel mówił że kupił nowy wał ponad 2 lata temu, zrobił szlif panewek i montaż (tzn ktoś zewnętrzny mu to robił). Stary wał dostałem w grudniu jak go kupiłem... w skrzyni zapakowany zasmarowany, jakby wczoraj wyjęty. Razem z tym dał nam tuleje, pierścienie, pompe wody, tarcze sprzęgła i kilka innych detali wymienionych..

Silnik chodził byle jak i było sporo wycieków (wyglądał prawie na trupa). Wykręciliśmy pompę paliwową do regeneracji bo rope sadziło do miski. Podczas wykręcania wtrysków przy wyjmowaniu pierwszego od kabiny wylało się sporo ropy. Po zdjęciu pokrywek głowicy okazało się że szpilka trzymająca klawiaturę była wyłamana. Poza tym wszystko było dokręcane dosłownie "palcami"... wszystko luźne. Zrobilśmy wymiane wtrysków i pompę zregenerowaliśmy, nowe filtry, wymiana przewodów wodnych i przepłukanie układu... ustawiliśmy też zapłon dzięki super opisowi Sławka. Natomiast cały czas był ten problem z ciśnieniem - na zimnym koło 6... a na gorącym między 1 a 2. W połowie wakacji wypluło uszczelke pod głowicą, wymieniliśmy na nowe (przy okazji okazało się że nie ma wewnątrz rantu na tulejach co dobrze prognozowało) ... się okazało że głowica była bardzo słabo dokręcona i miała prawo uszczelka pójść....

przejdę do sedna... nie mam pewności czy ten wał był wymieniany 2,3 czy 10 lat temu. Widać natomiast że coś było z ciśnieniem w tym ciągniku (podkładki na zaworze przy filtrach) i wnioskuje (to tylko moje podejrzenia) że poprzednik wymienił wał i niewiele to dało... Dlatego zanim oddam wał do szlifu chce wszystkie inne ewentualności sprawdzić (lub chociaż spróbować przestawić) by mieć pewność że to ten wał (pompe olejową też myśle wymienić z czasem)....

... traktor był bardzo zaniedbany (pełno błota w bąku i wymienniku ciepła pod silnikiem). Prawdopodobnie uratowaliśmy mu z ojcem życie i chociaż już sporo pracy i kasy na to poszło... to wiem że jeszcze droga daleka...

77

Odp: Filtry

Powiem Ci co ja bym zrobił.Po pierwsze to wał,odkręcić trzeba miske i mocowanie wału na panewce głównej,przejedz palcem po wale i jak wyczujesz wgłębienia to wał podjechany a jak widać gołym okiem wyżłobienia to od razu szlif i panewki też sprawdz czy nie są wytarte albo porysowane.Pompa też mi się nie podoba dałbym ją od razu do regeneracji albo nową bo używana może być taka sama.Jak wcześniej było pisane na rozrządzie nie ma tulejek ale na wszelki wypadek sprawdz bo jak jest duży luz to ciśnienia nigdy nie będzie.Na klawiaturze jak jest luz to młotki trzeba wymienić.Po tych zabiegach jak nie będzie ciśnienia to go sprzedaj.

78

Odp: Filtry

tomek1974 napisał/a:

.....po tych zabiegach jak nie będzie ciśnienia to go sprzedaj.

Tak szybko się nie poddam tongue Wszystko przecież można naprawić smile  Jeśli uważasz inaczej spytaj PiotraK smile

79

Odp: Filtry

Chodziło mi o cirpliwość bo nie każdy ją ma.Z tym że większość rzeczy idzie naprawić to się zgodze kfestia tylko kasy i czy się opłaca pewne rzeczy naprawiać,nie mówie teraz o twoim silniku.

80 Ostatnio edytowany przez maxi900 (2008-11-17 22:54:08)

Odp: Filtry

Dobra powiem szczerze.. 323a z '87 kosztował mnie poniżej 8 tyś tongue Wiedziałem że jest tam mnóstwo do zrobienia (mam starego mechanika zatrudnionego na gospodarstwie który pomaga maszyny naprawiać). Włożyłem w niego zaraz po zakupie ok 4 tys .... efekt? Zero przecieków, pali na dotyk, skrzynia chodzi cicho, wspomaganie kierownicy chodzi jak z bajki, elektrykę calutką zrobiłem ze sporymi dodatkami(w sumie elektryka jest odnowiona i poprawiona, radyjko czujniki ... lux), hamulce są w trakcie naprawy, jedynie rozdzielacz troche wyje po rozgrzaniu ale też nie jest to problem skoro dobrze podnosi. Zostały dwie rzeczy: słabe ciśnienie w silniku... i zrobienie sprzęgła które huczy na jałowym i żółw pod obciążeniem się rozłącza. W sprzęgle wiadomo że łożysko i prawdopodobnie tarcza pójdzie do wymiany.... zostanie tylko silnik.. chyba nie warto go sprzedawać skoro tak wiele udało się zrobić smile Jakie jest teraz twoje zdanie tomku smile