Temat: Hamulec Skrzyni Biegów

Otóż moja poczciwina (1971 che che starszy od właściciela) nie ma już oryginalnego mechanizmu pneumatycznego przy sprzęgle. Ostatnio przeprowadziłem remont skrzyni. Przy nowej, hamulec skrzyni jest nieco inny. Nie ma wyprowadzonej rureczki do węża powietrznego tylko jest dźwigienka z kawałkiem pręcika który był przyczepiony nie wiem do czego bo teraz jest upalony palnikiem. Hamulec ten polega na tym, że jak tę dźwigienkę pociągniesz, to ona przekręca taki gwintowany wałek który przesuwając się do środka, dociska "szczękę" hamulcową do wałka w skrzyni. Możnaby tę dźwigienkę przypiąć do pedału od sprzęgła za pomocą sprężyny, lecz to problemu nie rozwiązuje do końca bo hamulec działałby przy działającym ULS a nie o to chodzi. Wymyśliłem więc, że siłą sprawczą całego układu mógłby być jakiś elektromagnes który działałby tylko przy wyłączonym ULS. Wszystko załatwiałyby odpowiednie wyłączniki: przy dźwigience od włączania ULS, drugi przy sprzęgle no i jeszcze jeden - gdybym chciał całe ustrojstwo wyłączyć. W związku z tym proszę was o opinie i przemyślenia. A może ktoś już robił coś takiego? Uff czy to może ma jakiś sens?:crez:

2

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

witam. panowie mam takie pytanie  czy ktoś z was próbował naprawić hamulec skrzyni w 323 bo mam wrażenie że u mnie nie hamuje bo jak jest olej zimny to jeszcze w miarę  a jak gorący to są zgrzyty ,czy można wymienić tą szczękę bez zdejmowania pokrywy skrzyni ?

3

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

widzę że w tym temacie (cisza w eterze) to chyba wszyscy mają ten sam problem ? ale chyba ktoś miał kości od skrzyni na stole . każda podpowiedz mile widziana   pozdrawiam.

4

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

Odkręcasz pokrywkę od tego hamulca z boku skrzyni i wszystko masz na wierzchu - karta 3303 z katalogu. Razem ze szczęką musisz również wymienić o-ring uszczelniający tłoczek hamulca.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

5

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

ok. dzięki  bałem się że jak odkręcę  tą pokrywkę to coś wypadnie do środka.

6

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

I jak kolego hamulec już wymieniony?, skrzynia lepiej chodzi, bo ja też się zastanawiam nad wymianą tego

7

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

hamulec jeszcze nie robiłem bo chcę zrobić od razu wspomaganie sprzęgła w pszennie dostałem uszczelniacze ale nie maja sprężyny a jak niema części to lepiej nie rozkręcać.

8

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

ta duża sprężyna we wspomaganiu to pasuje od c-360 od docisku sprzęgła ( trochę mocniejsza ale u mnie chodzi). Wchodzi we frez w tłoczysku troszkę ciasno ale puki co u mnie działa.  tą mała też dopasowałem w agromie ale nie pamiętam od czego...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

9

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

Jano323, zadzwoń albo napisz, a sprężynę będziesz miał na drugi, góra trzeci, dzień. Ze sprężynami i trzpieniami od tych wspomagań też nie ma żadnego problemu.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

10

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

Witam,mam takie pytanie bo już się pogubiłem,czy 303 ma hamulec skrzyni ,a jak ma to gdzie bo zrobiłem całe sprzęgło,wyregulowałem i jest coś nie tak ,biegi wchodzą z lekkim zgrzytem ,pół dnia regulowałem i już mi ręce opadają ,co jest nie tak?

11

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

Wciśnij sprzęgło i poczekaj chwilkę a na pewno bieg wejdzie bez zgrzytu, to nie jest osobówka że robisz wszystko na raz i szybko, skrzynia we forszu wymaga finezji od operatora.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

12

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

dla tego ja już nikogo nie wpuszczam do kabiny, chyba że na błotnik, rok temu gość wyłamał mi lewar  no bagatela prawie 3 stówy .

13 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2011-09-28 10:57:34)

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

slaw1 napisał/a:

Witam,mam takie pytanie bo już się pogubiłem,czy 303 ma hamulec skrzyni ,a jak ma to gdzie bo zrobiłem całe sprzęgło,wyregulowałem i jest coś nie tak ,biegi wchodzą z lekkim zgrzytem ,pół dnia regulowałem i już mi ręce opadają ,co jest nie tak?

ZT 300/303 podobnie jak ZT 320/323/325 itd. również ma hamulec skrzyni biegów, z tym jednak, że jest on tu uruchamiany pneumatycznie, a nie hydrauliczne ale dolegliwości mają podobne. Problemy z zasilaniem (tu powietrze), zużyte uszczelnienie tłoczka hamulca i zużyta szczęka hamulca. Widać to wszystko ładnie na kartach 3303 i 4107 z katalogu ZT 300/303.

Skrzynia tu również nie jest synchronizowana i do prawidłowego wysprzęglania nieraz trzeba wykonywać również podwójne wysprzęglanie i tak jak pisze jamir podchodzić do tego trzeba z finezją wink , inaczej mówiąc trzeba się tu wprawić. Poza tym podczas jazdy powinno zmieniać się tylko same biegi, a grupy biegów zmieniać powinno się na postoju, nawet przy wyłączonym silniku - tak podaje instrukcja.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

14

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

Wsteczny a do przodu też ? ;D
już widzę jak by to pięknie było przy gnieceniu pryzmy tongue

15

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

ja u siebie do hamulca nie zaglądałem  ale zajrze bo za długo musze czekać na cichą zmianą biegów 1234. 
Piotrze piszesz  że  przy zmianie grup trzeba  zatrzymać.....  to ciekawe... Jak zasuwam  kultywatorem 4-II i wpadam w glinę muszę zredukować to ciągnik nawet nie zdąży się zatrzymać ( he he 6 ton masy ) a zmieniam na 4-I przełożenie wchodzi jak ta lala wystarczy pchnąć dźwignie sama leci tam gdzie ma a gdybym chciał zrobić  3-II to nie dość że by za zgrzytało to by za wolno było..... Wsteczny też wskakuje jak ta lala.
A kiedyś miałem problem z miseczkami co trzymają lewarki skrzynia się blokowała nie można było zmienić biegu.
Zeszlifowałem powierzchnie pomiędzy nimi a następnie podłożyłem pod dolna miseczkę podkładkę regulacyjna i jest miodzio ....

16

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

Musisz dokładnie to opisać

17 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2011-09-29 00:51:46)

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

Scorpion, no ale żeby włączyć wsteczny, to nie trzeba przełączać grupy. Wsteczne są bezpośrednio w grupach.


Krzysiek, ale ja nie napisałem, że przy zmianie grup trzeba zatrzymać traktor, tylko napisałem, że tak jest napisane w instrukcji. Poza tym doskonale wiemy, że teoria z praktyką nie zawsze idą w parze, no ale skoro tak to zostało opisane, to chyba jest coś na rzeczy. Zresztą i tak uważam, że przy przejściu z 4-II na 4-I tak naprawdę niewiele zyskujesz – patrz wykres prędkości jazdy na poszczególnych biegach i grupach. 3-II na pewno byłoby lepsze, no ale skoro miałoby zgrzytać, to faktycznie lepiej tak nie robić. Ponadto uważam, że akurat do tego celu lepiej byłoby użyć żółwia, tym bardziej, że wówczas nawet sprzęgła byś nie musiał dotykać i żadna zmiana biegów czy grup w to nie byłaby zaangażowana. A poza tym, to w temacie techniki jazdy Fortschritt’em niewiele więcej powiem, bo nie posiadam i nie używam, więc specjalista w tym temacie ze mnie żaden wink

Jeśli chodzi o te miseczki, to na tym właśnie polega podstawowa i z reguły pierwsza regeneracja mechanizmu zmiany biegów wykonywana w warunkach powiedzmy domowych. Jak mechanizm ten nie jest mocno zniszczony, to z reguły to znacznie pomaga.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

18

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

Problem w tym że żółw to temat tabu, u mnie pod obciążeniem nie działa jak i u wielu.

19

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

Temat tabu to pedofilia w kościele i jego finanse, a żółwika trzeba wziąć za pyszczek i doprowadzić go do porządku wink

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

20

Odp: Hamulec Skrzyni Biegów

żółwik warczy na mnie jak chcę go użyć...