1

Temat: Głośna skrzynia

Witam.Chciałbym się zapytać odnośnie hałasującej skrzyni.Na każdym biegu ja słychać.Czy czekać aż coś padnie czy zaglądać i naprawiać?Co jest najczęściej powodem hałasu ze skrzyni?

2 Ostatnio edytowany przez maxi900 (2010-03-28 01:10:23)

Odp: Głośna skrzynia

najczęściej powodem głośnej pracy jest łożyskowanie trybów. Nie ma tam łożysk a są koszyki plastikowe z wałeczkami. Jak masz olej byle jaki, albo hipol bądź inny olej nie będący olejem Hydrauliczno-Przekładniowym (czytaj: Agrol U bądź podobne) to właśnie te koszyki padają , wałki lecą na dół i zaczyna się wycie skrzyni. Remont (poza kupą czasu na dobranie się) nie jest strasznie kosztowny  (w stosunku np do Ursusów) natomiast jak padnięty koszyczek spowoduje awarię trybu to jest bieda... bo trybów już nikt nie robi. Co gorsza w 323 były tryby proste, lewoskośne i prawoskośne (typów skrzyni było kilka) i jedyne co cię czeka to latanie po cmentarzyskach Forszajów i szukanie pary trybów od tego co ci padł (oczywiście wymiana tylko uszkodzonego szybko uszkodzi współpracujący z nim tryb)...... a najlepiej... dzwoń do Grudziądza i pytaj. Na ile będą mogli pomogą przez telefon...

3

Odp: Głośna skrzynia

A na pewno jest to skrzynia? Może np. łożysko w obudowie sprzęgła? Może np. to słynne łożysko w obudowie skrzyni, na którym "wisi" sprzęgło? W skrzyni najczęściej hałasują zużyte koła zębate. Hałasują ich zęby lub bieżnie wewnętrzne, które pracują na zużytych / uszkodzonych łożyskach igiełkowych, czego winowajcą najczęściej jest zły olej.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

4

Odp: Głośna skrzynia

Czyli najlepszą sprawą będzie zdjęcie górnego dekla skrzyni i oblukanie co jest podjechane.
Czy na podstawie wizualnej da sie określić co jest zużyte?

5

Odp: Głośna skrzynia

to jaki najlepiej lac olej do skrzyni by te  dziwne łozyska nie zdychały z tego co zakumałem to   hipol im szkodzi   to co lac ??

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

6

Odp: Głośna skrzynia

@Master, wyje na każdym biegu do przodu i do tyłu ?

@wojtas, w 30x Hipol jest najlepszy ale w 32x skrzynia i hydraulika chodzą na jednym oleju, więc jak wlejesz Hipol to skrzynia będzie zadowolona ale hydraulika już nie za bardzo smile

7

Odp: Głośna skrzynia

od początku kiedy go mam jak mam jakiś ubytek to jedzie na hipolu i żyję   hydrauliką się nie martwię   tylko o skrzynie

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

8

Odp: Głośna skrzynia

Hipol jest olejem przekładniowym, czyli do skrzyni biegów, przedniego/tylnego mostu, zwolnic, itd. Do hydrauliki on jest nie najlepszy, ale jak działa hydraulika to jeździj na hipolu.

9 Ostatnio edytowany przez maxi900 (2010-03-28 22:54:14)

Odp: Głośna skrzynia

Ja mam same złe wspomnienia z Hipolem (oczywiście mówimy o tym zwykłym GL-4). W Mtz'cie remont skrzyni był raz na 3 lata. Potem zalałem Ten 15F (bądź inaczej GL-5), droższy ale 5 lat skrzynia chodzi dobrze. Może w C-330 w skrzyni ten GL-4 się sprawdza ale jak cena części i skomplikowanie skrzyni jest większe wole nie oszczędzać na oleju. Tym bardziej że jak się cudzych przyczep z badziewiem w cylindrze nie podpina i filtry czyści to 10 lat można śmigać na oleju i tylko dolewać. Grudządz z doświadczenia poleca Agrol U. Ten byłby najlepszy, ale i nie jest tani.

10

Odp: Głośna skrzynia

W 32x powinien być olej hydrauliczno-przekładniowy, co do MTZ-a to nie będę się wypowiadać, bo fanatycy by mnie zjedli wink

11

Odp: Głośna skrzynia

Do przodu na każdym wyje,natomiast do tyłu szybko nie jeździłem a jak idzie wolno do tyłu to nie wyje.

12

Odp: Głośna skrzynia

To jak ściągniesz dekiel to sprawdź zębatki z tyłu na środku na górze, jedna jest do jazdy do przodu a druga do jazdy do tyłu, one najwięcej cierpią.

13

Odp: Głośna skrzynia

Napiszę tutaj bo to chyba skrzynia hałasuje.. Mam problem w 303, po założeniu napędu coś strasznie wyje w skrzyni jak by tryb na strasznie wysokich obrotach albo źle zazębiony. Najdziwniejsze jest to że robi się cicho na grupie szosowej, po wyluzowaniu i kręceniu kołami już słychać, na innych biegach też słychać, na wstecznym tylko przy max skręconych kołach tak jak by załączał przód i hałasuje.. Tak więc co to hałasuje i dlaczego przestaje po włączeniu grupy szosowych (na drugiej dźwigni może byc luz) ?

14

Odp: Głośna skrzynia

Szosówka ze zwykłych biegów idzie prosto na atak, a I i II grupa jeszcze wchodzi na ostatni górny wałek i na atak schodzi ostatnią zębatką z tyłu i tam też schodzi dalej napęd na wałek od przedniego napędu. Tak więc jeżeli wyje Ci tylko na I i II grupie, to zacząłbym od sprawdzenia kół na ostatnim górnym wałku i tych niżej z nim połączonych, aż do wałka od przystawki przedniego napędu. To są całkowicie ostatnie koła na wszystkich wałkach.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.