Temat: Gruber vs talerzówka

Mam pytanko tego typu czy coś takiego http://allegro.pl/agregat-scierniskowy- … 82224.html jest alternatywą dla talerzówki co jest lepsze, wady zalety?

2

Odp: Gruber vs talerzówka

u nas chłopaki pokupowali grubery, a teraz większość w krzakach stoi, bo stwierdzili że talerzówka lepsza.  Żeby był efekt trzeba utrzymać prędkość pracy 8-11km\h. Z talerzówką nie trzeba tak poganiać. Osobiście i tak wole gruber, bo pole jest mniej narażone na zbyt szybkie zaperzenie. Jak byś się decydował na gruber to poszukaj lepiej coś na nonstopach, bo kołki cie wykończą.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

3

Odp: Gruber vs talerzówka

Talerzówka nie wymiesza Ci  tak wszystkich resztek pożniwnych i nie uprawi jak gruber.
bamreras  chyba wiadomo, że na zakamienione pole bierze się sprężyny, a jeśli kamieni niema tak jak u mnie  to spokojnie wystarczą kołkowe, przez ostatni sezon tylko jeden trzeba było wymienic.No i prędkośc jest ważna w gruberze, trzeba szybko.

GG:760504

4

Odp: Gruber vs talerzówka

Gdzieś w necie zamieszczony był pokaz na którym ursus ciągnął ścierniskowca a później bronę talerzową, oczywiście ta sama szerokość robocza warunki,zwięzłość gleby,i głębokość pracy,kierowca oczywiście jechał na tych samych obrotach i tym samym biegiem. Efekt był taki że przy bronie ciągnik spalił mniej paliwa opór ziemi stawiała mniejszy a prędkość robocza była wieksza niż w przypadku grubera ,gdzyż ten stawiał większy opór i bardziej trzymało ciągnik,co za tym idzie obliczyli że prędkość jest mniejsza bo ciągnik cały czas się "kopie" zacina w ziemie.
Moim zdaniem talerzówka równie dobrze wymiesza resztki zaezy od jej masy nacisku w kg na jeden talerz czy ten talerz będzie uzębiony czy cały gładki.Poza tym to nie jestem przekonania że gruberem się "uprawia" bo jak wjeżdżasz na pole ze ścierniem to po to aby przemieszać górną warstwę ziemi z resztkami pożniwnymi,zniszczyć metodą mechaniczną chwasty,i zamknąć parowanie wody. A później dopiero orka czyli główna uprawka i przygotowanie gleby do siewu.moim zdaniem nie opłacalne jest uprawa 3metrowym gruberem pod siew gdy możesz sobie robić 5 metrami. a no chybażę sieje ktoś w mulcz.

5

Odp: Gruber vs talerzówka

Grzegorz nie zgodzę się z Tobą, kupując używaną talerzówkę i licząc ile kasy trzeba dać za talerze to okazuje się że jest ona bardzo droga w gruberze będzie znacznie taniej. budowa prostsza. Mam gruber i i ciąganą talerzówkę w której wymieniłem talerze.
gruber się wbija w ziemię a talerzówka ledwie żłobi rowki jak ustawi się ją za ostro to można połamać talerze, za szybko to rzuca na boki za wolno nie będzie równo. Gruber zostawia dobrze wymieszane resztki, ja pracuję gruberem na ściernisku na 5-10 cm, gdy chcę po nim siać uprawiam na 20 albo ciut lepiej podnoszę wał i talerze aby ładnie zarównał i pole elegancko przygotowane, talerzówką tego nie zrobię. no zależy jaką bo moja to stara unia która jest już rozdygotana. Co do uprawy po orce to gdy nie jest za głęboko to gruber się ładnie sprawdzi jedyny problem to jak będzie za głeboko to powyciąga darń, a tak to nie ma problemu. Kołki ścinane też dają radę wymieniłem 3 w 3 lata jak go mam, kamieni wiele nie ma ale taniej i łatwiej jest wymienić bezpiecznik niż talerz za 70 zł.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

6

Odp: Gruber vs talerzówka

No racja  gruber nie ma zadania uprawic tylko to co własnie piszesz, znalazłbys ten link z tym porównaniem.No mogłem się mylic bo porównuję grubera do zwykłej zawieszanej talerzówki (takiej jaką mam).A ojej pracy pozytywnie wypowiedziec się raczej nie da w porównaniu do grubera.A ty  piszesz o porządnej bronie talerzowej, taką i ja jestem zainteresowany.

GG:760504

7

Odp: Gruber vs talerzówka

talerzówka potrzebuje optymalnej wilgotności, jak za sucha ziemia to nie wejdzie . A gruber w każdych warunkach sobie poradzi........... gruber lepiej wymiesza ściernisko z glebą, to prawda, że talerzówką jest szybciej i taniej ale to nie znaczy, że lepiej. talerzówka jest za to nie zastąpiona przez gruber do niszczenia nieużytków, gdzie są wysokie chwasty

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

8 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2011-03-17 23:09:49)

Odp: Gruber vs talerzówka

Fenol jak ty porównujesz talerzówkę z talerzami za 70 zł do grubera no to Twoje wywody mają potwierdzenie na polu. 
Te talerze za 70 zł to mają 50 cm  ja mam ruską talerz ma 70cm taki talerz zrobi robotę lepszą od grubera.
Zaczep za talerzówką wał doprawiający i dopiero będzie efekt.
A wyobrazicie sobie gruber na polu z którego nic nie zostało zebrane bo lipcowa ulewa wbiła cały łan w ziemię?( nie zyczę nikomu ale wszystko może się zdarzyć)  Mozna sobie tego grubera w d... wsadzić.
Wiadomo cena zakupu maszyny to inna sprawa. Mnie 3m ruska talerzówka z remontem kosztowała 5500zł talerze posłużą mi z 10 lat łożyska zobaczymy...
koszty eksploatacji  musiałby ktoś porównać ktoś kto ma ja nie mam grubera.
Sąsiad miał talerzówkę sprzedał, kupił grubera sprzedał i teraz ciąga 4m talerzówkę john deera. nie wnikam czemu, a ma chłop 130ha

A co do  wilgotnosci na mojej glinie jak będzie sucho to można tylko glebę uprawiac wiertaką udarową i dynamitem

9

Odp: Gruber vs talerzówka

u mnie tam talerzówka dobrze robi a mam burego kbt i nie narzekam... sieję też po niej... pole jest ładnie uprawione... a na glinie jak sucho to ciężko wogóle czymś uprawić...

10

Odp: Gruber vs talerzówka

A powiedzcie jakie talerze w talerzówkach lepsze czy wszystkie ząbkowane czy rząd takich rząd gładkich i układy X czy V bo ze słyszenia to jedni chwalą jedno inni drugie

11

Odp: Gruber vs talerzówka

poszukam tego linka jak znajdę to od razu wstawię.Myślę że talerze ząbkowane lepiej wchodzą, tną nawet duże ilości słomy,ale gładkie lepiej kryją. A tak jak w tytule to jest i z nami sprzymierzeńcy talerzówek VS gruberów. smile a ja teraz składałem na MR żeby kupić agregat talerzowy z hydropakiem agromasza, talerze uzębione wał ugniatająco doprawiający, każdy talerz na osobnej sprężynie to i kamieni nie będzie się bało.No i 2w1 bo talerzówka do ściernia i można od razu poplony siać z siewnikiem, i jako agregat uprawowy do siewu.

12 Ostatnio edytowany przez witek 93 (2011-03-18 11:45:46)

Odp: Gruber vs talerzówka

Andrew89 napisał/a:

talerzówka potrzebuje optymalnej wilgotności, jak za sucha ziemia to nie wejdzie . A gruber w każdych warunkach sobie poradzi........... gruber lepiej wymiesza ściernisko z glebą, to prawda, że talerzówką jest szybciej i taniej ale to nie znaczy, że lepiej. talerzówka jest za to nie zastąpiona przez gruber do niszczenia nieużytków, gdzie są wysokie chwasty

Podzielam twoje zdanie.Jeszcze jak robiłem na ściernisku i było trochę twardo wogóle wejśc nie chciała, jak bym nieustawił niechciała się wrzynac i chodziła na boki jak chciała.Pole najpiękniej nie wyglądało.

Fenol prawie razem posty napisaliśmy

GG:760504

Odp: Gruber vs talerzówka

ldragon najlepsze moim zdaniem są mieszane talerze i w układzie X nie ściąga, V zawieszana troche ściąga wzależności jak mocno się ją ustawi.

14 Ostatnio edytowany przez Bombay (2011-03-18 14:41:21)

Odp: Gruber vs talerzówka

podpisuje sie pod tym co kolaga yellow.. napisal najlepsze talerzówki to sa ciągane(naukowo mówi sie Przyczepiane) sa ciezsze i lepiej uprawiaja wbijaja sie w ziemie, po drugie talerze w ukladzie X i tylko talerze mieszane, jedne kroja lepiej drugie przewracaja i to sie wyrownuje.
a zawieszane to w dupe mozna wsadzic tym to nic sie nie robi.
jesli chodzi o grubera to wg mnie nim lepiej robic ale tylko raz na kilka lat, zrywa sie wtedy warstwe płużną i poprawia sie stosunki wodno powietrzne.

dwa albo trzy lata temu gdy było tak sucho to niemiec ktory ma pole kolo mnie jak oral pod rzepak to lecial najpierw okolo 150-180 KM claas z gruberem 2-3metrowym , a potem claas ponad 300 konny i 5 skibami.
talerzowka tego by nie zrobili

reasumując i gruber i talerzówka sa maszynami godnymi uwagi ale kazda z nich do pewnych uprawek nadaje sie lepiej a do innych gorzej. jakiej maszyny potrzebuje gospodarz musi sam sobe odpowiedziec do czego bedzie jej uzwyal, jakie ma gleby jaka pogoda jest mniej wiecej na przełomie lat, choc ona sie zmienia jak w kalejdoskopie, jakiej mocy ma traktor i wiele innych m.in jaka kasa dysponuje.....

osobiscie ja mam telzerzowke 4m ciagana. gruber by mi sie przydal zeby to warstwe pluzna zerwac oraz do inych ostatnio pojawiajacych sie sytuacji pogodowych.
pozdrawiam

15

Odp: Gruber vs talerzówka

ja z miłą checia bym połączył grubera z talerzówką   do tego  żeby to jeszcze wszystko było ciągane na kołach  a nie noszone to by był pełen wypas

Mam grubera a jak bym znalazł talerze to bym to zmiksował  big_smile  i by była maszyneria  Jak marzenie

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

16

Odp: Gruber vs talerzówka

Czyli miej więcej takie coś http://allegro.pl/agregat-scierniskowy- … 14449.html też myślałem nad tym tylko drogo wychodzi.

Znawców Fortschritta wielu na forum fachowców na lekarstwo ...

17

Odp: Gruber vs talerzówka

Wojtas w USA taki miks nazywa się disk ripper . To jest stara sprawdzona technologia po zbirze kuku gdzie trzeba posiekać i pogłębić.

18

Odp: Gruber vs talerzówka

My mamy grubera i nigdy w życiu byśmy nie zamienili na talerzówkę . Sucho jak jest to i tak wejdzie a z talerzówką to różnie bywa. Gruber nie ma tak drogich części jak talerzówka. A do tego moim zdaniem lepiej gruber przerzuci resztki pożniwne niż talerzówka.

19

Odp: Gruber vs talerzówka

fakt drogo wychodzi  kupic to w całości ale  forszajową talerzówkę   moge kupic po cenie złomu  mam  grubera 3 m   rama to nie problem  bo takie profile leżą  tylko pospawac  i jakąś oś z kołami i hajda .... tylko pytanie jaka moc to uciągnie  ... i czy   moje złomki sobie by poradziły z 3m szerokości .... bo jak w tym roku zobaczyłem jak takim czymś  po żniwach polatali  to  cud miód  na polu smile  tylko że 4 m ciągali fendtem  200 konnym neutral

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

20

Odp: Gruber vs talerzówka

wojtas napisał/a:

fakt drogo wychodzi  kupic to w całości ale  forszajową talerzówkę   moge kupic po cenie złomu  mam  grubera 3 m   rama to nie problem  bo takie profile leżą  tylko pospawac  i jakąś oś z kołami i hajda .... tylko pytanie jaka moc to uciągnie  ... i czy   moje złomki sobie by poradziły z 3m szerokości .... bo jak w tym roku zobaczyłem jak takim czymś  po żniwach polatali  to  cud miód  na polu smile  tylko że 4 m ciągali fendtem  200 konnym neutral

Do twojego zetora 3 m to w zupełności do 4 m to już te 180 konni musi być , oczywiście chodzi o grubera.