1

Temat: Orkisz

Pisac wszystko o tej roślinie   specyfika uprawy , naworzenie,  ochrona , itp

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

2

Odp: Orkisz

Specyfika uprawy:
Posiać możliwie w terminie jak dla żyta
Wiosną przebronować jak się kiedyś pszenicę bronowało - spytać ojca a najlepiej dziadka, kto ma, to dziadek wie kiedy i jak fachowo to zrobić
Uważać z nawożeniem azotowym bo wylegnie
W razie konieczności prysnąć na chwasty dwuliścienne, ale w zasadzie rośnie wysoko i się nie boi, - w ekologii zwalczanie mechaniczne chwastów - są takie specjalne pazury do tego, jak ktoś się uprze to pojadę do znajomego i zrobię fotki
Kosić na klepisku ściśniętym do minimum, na średnim wietrze i otwartym sicie żaluzjowym
Jak da 1,5 -2 tony / ha w plewie - nie kląć - tak ma być.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

3

Odp: Orkisz

Gdzie sprzedać od tego zacznę bo cały rok jeść to nie zniosę nawet nie wiem czy dobre :nie_wiem:

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

4

Odp: Orkisz

A to już wymaga sporej kreatywności. Jest co raz gorzej ale da się. Można zmielić na mąkę i szukać odbiorców w piekarniach, sprzedawać na festynach i jarmarkach itp, itd.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

5

Odp: Orkisz

u nas młyn bierze to w nieograniczonych ilościach. myślę że nadal brać będą. cena za zeszły rok to o ile dobrze pamiętam coś 1000-1200zł/tonę.
rekordzista z hektara zbiera podobno 3,5tony w plewie. gość wysiewa to dopiero pod koniec października. tyle się na młynie dowiedziałem. jaka faktycznie prawda nikt nie powie...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

6

Odp: Orkisz

Witam.
Widzę, że Orkisz zainteresował trochę Nasze grono, to dobrze.
Mam bukownik i potrzebowałbym sita do przepuszczenia orkiszu. A założone są do koniczyny.
Może ktoś ma lub słyszał gdzie można kupić. Będę wdzięczny. Model BK 1100.
Chyba że jest inny sposób obłuskania.
Pozdrawiam.

7

Odp: Orkisz

Witam.
Możesz kolego podać telefon do tego młyna.
Będę wdzięczny.
Pozdrawiam.

8 Ostatnio edytowany przez bamreras (2011-07-28 08:18:07)

Odp: Orkisz

a po co Ci orkisz puszczać przez bukownik??? Łuski chcesz się pozbyć? go się siejae razem z nią. a na młyn też razem z łuską.  namiar na młyn na szybko wygooglowałem i proszę:
Młyn Skarszewy
Gdańskie Młyny i Spichlerze
Dr CORDESMEYER Sp. z o.o.
ul. Młyńska 5
83-250 Skarszewy
Tel. (058) 588-24-02, 588-24-39
Fax (058) 588-24-02
skarszewy@gdanskiemlyny.pl
www.gdanskiemlyny.pl

troszkę daleko od Ciebie, ale przy dużych ilościach to może i się opłaci....

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

9

Odp: Orkisz

bamreras napisał/a:

a po co Ci orkisz puszczać przez bukownik??? Łuski chcesz się pozbyć? go się siejae razem z nią. a na młyn też razem z łuską.

Kolego miałeś kiedykolwiek do czynienia z orkiszem czy tak sobie palnąłeś taką głupotę, że orkisz mieli się razem z plewą.
Cały zysk w tym interesie polega na jak najtańszym wytworzeniu mąki z pełnego przemiału Typ 1850 lub 2000. Jeśli oddasz plon z hektara za te 1500 czy 2000 to po co twa męka skoro w tych samych kosztach wyprodukujesz 3,5 - 4 tony pszenicy i nie szukasz zbytu, transportu itp. Jak by to miało sens i wymiar ekonomiczny to miałbym orkisz już 7 lat, a tak to tylko w ramach rekreacji i żeby nie wypaść z wprawy ćwiczymy z sąsiadem 20arów.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

10

Odp: Orkisz

MAREKPE dzwoń pod nr który podałem i się dowiesz, czy warto się męczyć i łuskać orkisz. sam się zdziwiłem jak zobaczyłem że plewy skupują. A czy go obłuskasz czy nie cena taka sama ( słowa kierownika tego młyna). Widocznie mają na młynie wystarczający sprzęt żeby przed przemiałem pozbyć go łuski.
co do mojego kontaktu z orkiszem to go nie sieje, ale znajomy się bawi z nim kilka lat. Dużo czytałem, rozmawiałem na temat tej roślinki bo mnie zainteresowała po rozmowie z kierownikiem młyna. cena wychodziła wówczas 2xcena pszenicy (za niełuskany orkisz).

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

11

Odp: Orkisz

A jak kosi się ten Cały Orkisz  ??? na jakich obrotach jak trzeba ustawić sita klepisko itp . Jestem bardzo tego ciekaw

GG 16238418

12

Odp: Orkisz

Klepisko podciągasz prawie na max, obroty jak w pszenicy ok 1000-1100, wiatr średni i żaluzja całkiem na ostro. Ogień na kotły i w step.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

13

Odp: Orkisz

Witam.
Czy ktoś ma bukownik z sitami o średnicy 4mm. Potrzebuję przepuścić orkisz.
Jeżeli ktoś chce nasiona do siewu to jeszcze mam.
Pozdrawiam.