101

Odp: wspomaganie kierownicy

@sławek42, w 303 nie ma wspomagania hamulców, a sprzęgło ma tylko wspomaganie pneumatyczne. Hamulce bez serwa są wystarczające, zresztą to jest twarda maszyna wink

102

Odp: wspomaganie kierownicy

Mam pytanie a mianowicie czy w zaworku nr 37 powinna być sprężynka przytrzymująca kulkę czy też nie bo u mnie jej nie ma.

103

Odp: wspomaganie kierownicy

Raczej tak bo z tego co widzę to jest zaworek bezpieczeństwa ale gdyby nie działał to nie miałbyś wspomagania pedałów bo ciśnienie szło by prosto na filter.U mnie tego zaworka nie ma .

104

Odp: wspomaganie kierownicy

Witam w Nowym Roku
Na jakie ciśnienie powinien być ustawiony zawór przelewowy i szokowy w orbitrolu w 323A ?

105

Odp: wspomaganie kierownicy

sławek nie ten dział

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

106

Odp: wspomaganie kierownicy

Przepraszam za pomyłkę ale pytanie pozostaje smile

107

Odp: wspomaganie kierownicy

gdzieś  to było już opisane  ale gdzie to niestety nie pomoge

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

108

Odp: wspomaganie kierownicy

Witam. Ostatnio wymieniłem orbitrol w swoim 323 i nareszczcie wspomaganie działa jak trzeba, ale pękła mi chłodnica oleju po ok 2 h pracy silnika ( pospawałem ) po kolejnej godzinie wyrwało gwint z pompy wspomagania. Czy ten zawór między rurką przelewową z orbitrola a rurką którą pompa zasysa olej jest kompletny ? Czy  będę musiał wstawić dodatkowy zawór i gdzie najlepiej ?
  http://www.fothost.pl/show.php/2825170_IMG1754.JPG.html
  http://www.fothost.pl/show.php/2825171_IMG1762.JPG.html

109

Odp: wspomaganie kierownicy

W niektórych 323 były zamontowane te zawory, w innych nie. W moim akurat go nie ma i nie widzę potrzeby aby był. Olej z orbitrola ma iść powrotem do zbiornika i ze zbiornika pompa wspomagania zasysa olej. Nie wstawiaj żadnego zaworu, nie jest do niczego potrzebny.

110

Odp: wspomaganie kierownicy

Już próbowałem i jak odwróciłem ten zawór tak żeby olej miał swobodny przepływ to nie miałem wspomagania sprzęgła sad

111

Odp: wspomaganie kierownicy

Musi coś ci blokować przepływ za chłodnicą najlepiej zainwestuj w zegar i zobacz jakie masz ciśnienia albo podłącz się na krótko czyli podłącz się zaraz za orbitrolem do odpływy omijając chłodnice a później podłącz się za chłodnicą prosto do zbiornika i też sprawdź czy wspomaganie sprzęgła i hamulca nie blokuje oleju.

112

Odp: wspomaganie kierownicy

A jakie powinno tam być ciśnienie ?
Zapomniałem napisać że jak przepływ na tym zaworze jest zamknięty to wspomaganie sprzęgła działa

113

Odp: wspomaganie kierownicy

Pompa daje 120 na skręconych kołach na luzie chyba 50.Pamiętam że chłodnica podnosiła ciśnienie ale ile podnoszą wspomagania pedałów już nie pamiętam.Kombinuj odłączaj po kolej elementy aż znajdziesz problem u kolegi był problem z chłodnicą za mocno ona podnosiła ciśnienie chyba była zamulona bo jak ją przemywał rozpuszczalnikiem to trochę się polepszyło.

114

Odp: wspomaganie kierownicy

Jak może chłodnice rozrywać, jak do niej olej idzie już powrotny ?
Coś masz źle podłączone, w chłodnicy ciśnienie to bliżej zera niż 120 atmosfer.

115

Odp: wspomaganie kierownicy

Jeżeli się niemylę to olej idzie z orbitrola przez chłodnice do wspomagania sprzęgła więc raczej powinno być tam ciśnienie aby wspomaganie sprzęgła działało. Chyba że się mylę.

116 Ostatnio edytowany przez Dario (2010-02-08 22:17:23)

Odp: wspomaganie kierownicy

Nie mam 323, ale w 303 chłodnica raczej taka sama i ciśnienia 120 bar to raczej może nie przeżyć.

W 10 poście tego wątku masz rysunek, w 13 jego opis, trochę niewyraźny ale lepszy niż nic, zobacz czy masz to podobnie połączone.

117

Odp: wspomaganie kierownicy

Czy ma ktoś pojęcie jaką wydajność oleju ma orbitrol w forszaju bo mi się wydaje że 100ccm a co do ciśnienia pompy to w tym co kupiłem jest napisane na pompie 140 mpa .

118

Odp: wspomaganie kierownicy

po pierwsze nie Ciśnienie tutaj ma znaczenie ( każdy orbitrol ma przelew) ale przepływ Q w Litrach na minute. Jak pompa ma zbyt małą wydajność to po prostu orbitrol będzie wolniej pracować (wrażenie jakby przy szybkim kręceniu kierownica stawiała opór). Dla orbitrola 100 (setki) spokojnie starcza pompa o Q=16dm^3(L) na minute, bo taka pompa i orbitrol jest w standardzie w forszaju...

119

Odp: wspomaganie kierownicy

Rozmawiałem z gościem (mechanikiem )i mówił że forszaj może mieć orbitrol 160 ccm bo jakom ma pompę to taki sam przepływ powinien mieć orbitrol.

120 Ostatnio edytowany przez maxi900 (2010-05-20 07:59:09)

Odp: wspomaganie kierownicy

Masz tutaj linka: http://www.sklep-grene.pl/product_info. … s_id/10688

Objętość orbitrola: 125 cm^3/obrót
Zalecany przepływ pompy:12,5L/min

Pompa wspomagania standardardowa w forszaju ma 16L/min. Wspomagania sprzęgłą i hamulca nie wliczaj bo , mówiąc językiem elektrycznym, są połączone szeregowo (pod przelew orbitrola) i nie pomniejszają wydajności pompy...