41

Odp: groch ktoś uprawia

Krzysiek żeby groch na sucho dla ludzi produkować to też nie prosta sprawa. Zwierzyna zje co dasz a człęki marudzą. Ja przegapiłem jeden oprysk na robala i miałem podziurawione 1/3 towaru. Później zostaje co z tym zrobić, bo przebierać ten dobry ten zły przecież nie będziesz. Dalej to faktycznie masz rację, ze nie bardzo jest już co zasiać na pieniądz. Siać coś co pozostawi tylko płodozmian, to można ugorem zostawić jak robić tylko dla satysfakcji. Hodować opłaca się mało, a mięso będziemy za niedługo jedli tylko z za granicy.
Wracając do tego o czym mówiłem z jakością grochu dla ludzi. MarekPe bodajże pisał o tym jak jego znajomy, który sieje groch nie od dziś nie dawał rady z jakimś szkodnikiem. Najlepiej niech sam się wypowie, bo najlepiej zna temat. Świat należy do odważnych i trzeba próbować różnych rzeczy, żeby było za co żyć. Najgorzej jak nie ma z czego dołożyć.
Jeśli chodzi o wyleganie, może warto spróbować posiać w jakiejś mieszance. U nas sieją gorczycę z wyką i nawet nie pryskają, bo tak zszyje, że nie ma chwastów. Bodajże od jednoliściennych tylko. Płodozmian po byku i łatwo się kosi.
Ciekawy temat odgrzałeś, bo sam mam ze 2ha co muszę zmianowanie mieć żeby się w programie zgadzało, a z burakiem nie chcę wchodzić bo góry i przy mokrej jesieni mógłby być problem z wykopaniem.

42

Odp: groch ktoś uprawia

moze osoi pomyśl coraz wiecej rolników to oprawia. Ktos z naszego forum miał na próbe zasiac kawalek, tylko nie pamietam kto

Rolnik z powołania:-)

43

Odp: groch ktoś uprawia

Rzepak i tylko rzepak na plodozmian najlepszy, Też się dlugo przed tym bronilem a teraz załuje że nie zaczołem predzej, jest w mare prosty w uprawie i dochodowy nawet przy cenie 1500, na III i IV klasie spokojnie 3 nawet do 4 ton można wyciagnać. No i wiadomo póżniej pszenica jaka jest.

mdw

44

Odp: groch ktoś uprawia

łubin żółty słodki odmiany taper. U nas towar dość poszukiwany bo dla świnek super sprawa. 45%białka, alkaloidów śladowe ilości, smaczek elegancki. Białka przyswajalnego ma lekko niżej 40%, ale i tak koszt śruty sojowej a koszt łubinu to dla hodowców jest różnica.
Prosta uprawa, przy standardowym nawożeniu + jeden oprysk na chwasta + 1-2 na antraknozę plon min 2t. Warunkiem też jest że ta odmiana lubi gleby średnie i o średniej żyzności. Na plaży nie urośnie na glinie tyż... Odpowiednia jest 5klasa lekko piaszczysta.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

45

Odp: groch ktoś uprawia

Grzegorz89 napisał/a:

MarekPe bodajże pisał o tym jak jego znajomy, który sieje groch nie od dziś nie dawał rady z jakimś szkodnikiem. Najlepiej niech sam się wypowie, bo najlepiej zna temat.

Tutaj załatwiła go Alternarioza, bo była mokra wiosna i początek lata no i leżał jak powałowany. Nakosił 2 zestawy, ale kurzyło się, jakby się paliło. Problem jest z dziką zwierzyną która dziesiątkuje uprawę, jak również okoliczna ludzkość która nie mniejsze szkody czyni.
Co roku ćwiczymy z sąsiadem 30 arów soi. W tym roku zgruberowana została na pniu. Dopiero jedna z pięciu prób nam się powiodła ale w tym roku znowu próba 40a.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

46

Odp: groch ktoś uprawia

Napisz proszę Marek coś więcej na temat soi. Co nie wychodziło, a jak wyszło to jaki plon realnie może dać? Można liczyć na tą tonę z hektara?

47

Odp: groch ktoś uprawia

yakosław  mówisz rzepak i rzepak ...   a ja mówię nie bardzo nie bardzo ...   u nas albo nikt siać nie umie albo  ziemia rzepaku nie lubi ...  bo go nakosić to trzeba w niego włożyć więcej niż się wyjmie wiec interaz bezcelowy  do tego cena 1500 ??  masz taką ? jak na żniwa była po 1100-1300 ? jak był po 2 tys to się opłacało   i to bardzo  można było spokojnie sobie z niego życ ... teraz nie bardzo .. bo robic za  1500zł zysku z ha to ja wolę  posiać coś na poplon wziąc dopłatę i iśc do roboty ...

był u mnie gość z łowicza  Grzesiek ....  ma 1300ha  i sobie pracuje jest przedstawicielem w  Sycowie  ot tak mu się podoba  Spoko gość ...
od kilku lat sieje u siebie  właśnie grykę   i mówi że nic bardziej dochodowego niż to nie jest  jaka jest prawda ?  nie wiem bo nie siałem i nie wiem jak sie to sieje

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

48

Odp: groch ktoś uprawia

jakie masz plony tego rzepaku ze tak narzekasz? ja mam ok 3t więcej jak 4 na moich ziemiach nie da sie wyciągnąć, a i tak sieje i bede siał

Rolnik z powołania:-)

49

Odp: groch ktoś uprawia

Grzegorz89 napisał/a:

Napisz proszę Marek coś więcej na temat soi. Co nie wychodziło, a jak wyszło to jaki plon realnie może dać? Można liczyć na tą tonę z hektara?

Raz  trzy lata temu z 30 arów wyszło 800 kg, więc można powiedzieć, że ok a tak to po 100-200 W ubiegłym roku mieliśmy Annuszkę ale sucha wiosna spowodowała nierówne i późne wschody, a przez to zachwaszczenie było duże i oprysk Sencorem powstrzymał i uszkodził młodsze rośliny. Poza tym sarny jak się dowiedzą o soi to nie odpuszczą, na trzy druty trzeba było grodzić.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

50

Odp: groch ktoś uprawia

U mnie jak na słabszych ziemiach od IVb do 6 to łubin, kukurydza na ziarno, pszenżyto ozime i jęczmień jary, taki płodozmian wystarczy. Z kukurydzy masy zostaje w polu.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

51

Odp: groch ktoś uprawia

W wątku o dopłatach dłużej raczej o strączkowych nie powinniśmy rozmawiać.
Groch + łubin + bobik w odpowiednich proporcjach i można zbilansować aminokwasy, tak powyżej 50 kg tuczniki można by karmić i mieć zadowalające efekty. Każdym z tych strąków oddzielnie, jako jedynym dodatkiem białkowym, szału nie będzie, zwłaszcza w liniach mięsnych a tylko za takie można dostać przyzwoitą cenę.

52

Odp: groch ktoś uprawia

Androl brachu masz poniekąd rację. Poniekąd pisze bo możesz zejść jeszcze niżej. Od 25kg dajesz powoli łubin, zamieniając przy tym soję. Przy 40kg wkraczasz z grochem następnie bobik. Jak to dobrze zbilansujesz łącznie ze zbożem, możesz praktycznie zrezygnować z aminokwasów syntetycznych (to jest z premiksów). jedynie uzupełniasz paszę mieszanką witaminowo mineralną (MM).
Jak dobrze policzysz można zejść z kosztem wytwożenia paszy dla tucznika 50-110kg na około 800zł/tonę (przy dzisiejszych cenach).
Ja na dziś jako żródło białka stosuję głównie łubin, śrutę rzepakową i sojową, a dla prosiąt dodatkowo kukurydza...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

53

Odp: groch ktoś uprawia

Bamreras liczyłeś ile średnio idzie paszy dla jednego tucznika od urodzenia do sprzedaży. Kiedyś u nas też było sporo zawsze mnie ciekawiło, ale nie liczyłem dokładnie.

54

Odp: groch ktoś uprawia

Zależy od apetytu smile Średnio gotowej paszy w przedziale 280-320kg od0 do 110kg na czysto. Głównie zależy od genetyki\ i podatności na choroby.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

55

Odp: groch ktoś uprawia

To już z doliczeniem karmienia maciory?

56

Odp: groch ktoś uprawia

Czytaj uważnie. Pasza na jednego tucznika. Coty chcesxz doliczać? Maxciora rocznie zje 1100-1500kg paszy. Ile na 1 tucznika, wszystko zależy od od chowanych prosiát.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

57

Odp: groch ktoś uprawia

Panowie miał ktoś groszek w tym roku ?? nie na zielono tylko ten na sucho co się kombajnem kosi ... postanowiłem się odważyć i zasiac 2 ha  może ktoś podpowie co ile czego i kiedy się daje ??

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

58

Odp: groch ktoś uprawia

Groszek do grochówki?
Jak tak. To jak się kiedyś przymierzałem i rozmawiałem z potencjalnym odbiorcą dowiedziałem się że strączkowe na cele spożywcze muszą być idealne.
A to czy będą w dużej mierze zależy od pogody.
Pan powiedział że mimo że ich zakład ma 400ha różnych upraw to nawet nie myślą o sianiu tego, wolą kupować o chłopów.

59

Odp: groch ktoś uprawia

tak ten do grochówki ... kolega sieje i nie narzeka ...  sieją różne inne odmiany  takie jak marchwia koper    w sumie to te 3 rośliny  co mnie interesują  bo można to kombajnem wykosić a to duży plus ...    a po za tym pierw trzeba spróbować by się przekonać ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

60

Odp: groch ktoś uprawia

wojtas napisał/a:

Panowie miał ktoś groszek w tym roku ?? nie na zielono tylko ten na sucho co się kombajnem kosi ... postanowiłem się odważyć i zasiac 2 ha  może ktoś podpowie co ile czego i kiedy się daje ??

Taki groszek ma chyba kolega z forum https://www.youtube.com/watch?v=gkwy9191eH4
Ja tez bede prubował w tym roku bo zielony kiepsko mi wychodzi. Robi sie normalnie tak jak zielony PK jak na zboża N 30kg na start i tyle na chwasta to albo stomp albo afalon + command. Na robaka jak kwitnie i zawiązuje straki trzeba pryskać i na grzyby. zbiór bez desykacji

Rolnik z powołania:-)