81 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2020-12-05 07:14:01)

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Może biorą wcześniej bo mają zbyt na ekologiczny i twój jeszcze do wiosny sprzedadzą.
Sprzedawałem kiedyś seradelę i w ogłoszeniu zaznaczyłem wyraźnie że nie stosowałem oprysków. Przyjechał jeden klient wziął "ćwiartkę" 
w kółko dopytując o ochronę. Po tygodniu wrócił zabrał wszystko co zostało mówiąc że jego się nie udała i nie zebrał a planuje więcej zasiać. Tak coś kręcił że po kilku dniach postanowiłem sprawdzić jego numer telefonu w internecie i wyskoczyło gospodarstwo ekologiczne  a i ogłoszenie się znalazło z moją seradelą już z certyfikatem ekologicznym. I ceną 16 zł zamiast 8. Tak się robi produkty eko.

W tym roku mógłbym mu sprzedać owies ekologiczny wink
Oprysku nie robiłem bo miał być na zielonkę. Saletry tylko trochę a przez to że w maju siany wygląda jakby w ogóle nawozu nie widział. Odrobina rdestu plamistego i komosy  tak 5 % tylko dodaje autentyczności wink

Prawdziwie ekologiczne gospodarstwo z 10 km w prostej linii ode mnie. Kosiłem tam jako kombajnista 3 lata temu kawałek żyta. Pole coś ok 4-4.5 ha nakosiłem prawie dwa zbiorniki bizona żyta (z całości). 
Szef był zadowolony kombajn się nie spocił,mimo że z sieczkarnią chodził. Dwójka pełen przyśpieszacz i do przodu wink

82

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

ja miałem taki przypadek jak sprzedawałem pszenice, gość pytał czy pryskane itd, wziął próbkę. Później okazało sie ze pszenica poszła do Niemiec jako ekologiczna. Tylko to była normalna konwencjonalna. ale w Niemczech ekologiczna może mieć jakieś pozostałości po opryskach a w Polsce żadnych

Rolnik z powołania:-)

83

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Do ekologi jak i handlu to trzeba mieć łeb na karku i tupet. Tak jak ten handlarz ode mnie, mięso z maciory sprzedawał jako wieprzowe i wołowe.

84

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Co do grochu i jego wylegania.
Sąsiad sieje kilkanascie ha rocznie i z tego co mówi widać ogromne różnice między odmianami.  Jedną tnie 2ha na godzinę  drugą 5 ha na dzień... a ta sama działka.

85

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Do grochu  żeby się go lepiej kosiło można robić wsiewkę  np  owsa . Jego kombajn wywieje a jednak  utrzyma groch nad ziemią

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

86

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

kusi mnie dalej ekologa. Gryka po 5 zł owies 1600. do tego jeszcze dynia na pestki. To kontraktuje przetwórnią niedaleko mnie.
sam owies to na 3 kl powinien spokojne dac 2t więc mamy 3200 do tego dopłaty do ekologi 1200 mamy 4400. myślę że paliwa więcej niż za 1000 nie spali. 3,4 koła na czysto z 1 ha czy to mało?

Rolnik z powołania:-)

87

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Hmm w ekologi można zbierać  tyle co przy klasycznej uprawie może nie każdego gatunku ale te które nie wymagają ochrony przed robalem i grzybem tak.
Dziś 3-4 na czysto jest warte tyle co kiedyś 1,5....
Jak masz zbyt na ekologię to próbuj.
Podpowiem bo może nie wiesz jest taki nawozów ASL jak dobrze pamiętam ma chyba 9%N i jest ekologiczny.

88 Ostatnio edytowany przez yokoslaw (2022-03-31 21:57:35)

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Ponoć Asl bardzo zakwasza  ziemie

mdw

89

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Duuuzo siarki. Ale wapno też ekologiczne...

90

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

są inne alternatywy https://www.youtube.com/watch?v=lq6LCdwx_MQ
w tym roku będę robił doświadczenia

Rolnik z powołania:-)

91

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Z tym asl to też jakoś trudno to dostać ostatnio. Nigdzie ogłoszeń nie widzę.

92

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Bo to azot.... W tym roku ... Szkoda gadać

93

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Pytałem ze 3tygodnie temu o podkład po pieczarkach 1800zł za wannę, a miało być jeszcze drożej. Wszystko oszalało.

94

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

dlaczego nikt nic chce testować wsiewek?

Rolnik z powołania:-)

95

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

dobrze byłoby  mieć  też hodowlę bo zawsze gnój a jak nie masz to możesz zakupić tylko z gospodarstwa Eko. ostatnio byłem na dużym zakładzie pieczarkowym niedaleko Piotrka,  jak sięgnąć wzrokiem wszędzie stogi słomy

E 516 na części
Telefon 695 076 269

96

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

z hodowla jest problem, bo ani miejsca , ani czasu. Choć przyznam że marzą mi się kózki

Rolnik z powołania:-)

97

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Pajej napisał/a:

dlaczego nikt nic chce testować wsiewek?

Testowało się w latach 90-tych mieszanki zbożowo strączkowe. Teoretycznie przy hodowli miało to sens, po kilku latach jednak najwytrwalsi zrezygnowali.

98

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

ja mam plan na wsiewkę https://www.youtube.com/watch?v=0-tBPAdFbbs

Rolnik z powołania:-)

99

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Mam pszenicę po nostrzyku 2 letnim.  Nostrzyk był wielki.
Na chwilę obecną nie widzę różnicy pomiędzy tą która rośnie obok i przedplonem  była gorczyca.

100

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

tylko azot z gleby uwalnia sie stopniowo więc puki co to nie jest wiarygodne, zobaczymy co bedzie dalej

Rolnik z powołania:-)