21

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

dzięki panowie za poradę teraz mam jakieś ogólne pojęcie

jestem z dolnośląskiego niedaleko wrocka

22

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

teraz ja proszę o poradę, mam pierwszy raz pszenżyto, przed nim miałem żyto ozime. na jesieni dałem 250 kg/ha lubofos przed siewem, teraz na wiosnę planuje dać jakiś azotowy teraz pytanie 1 - dawka saletra czy saletrzak, 2- dawka saletrzak czy mocznik i ilość,. w pierwszej planuje dać 200 kg/ha, a w drugiej 150 kg/ha.
prócz tego na pewno muszę zrobić oprysk na chwasty tylko kiedy ?, co dalej nie wiem myślę o dolistnym dokarmianiu P i K, czy dobrze kombinuje ?.

23

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Saletra szybciej dziala , ale jak planujesz mocznik to daj najpierw mocznik, nie boi sie tak zimna i dłużej troche sie rozkłada, a odżywki jak najbardziej ale na opryski jeszcze można zaczekać.

mdw

24

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Fosfor i potas dolistnie moim zdaniem jest pomyłką i stratą pieniędzy. Jak stosować to tylko przy ostrych niedoborach widocznych na roślinach.

25

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Yoko nie zgodzę się z Tobą co do systemu nawożenia , jest całkiem odwrotnie , najpierw saletra potem mocznik.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

26

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Pamiętam jak w szkole zawsze uczyli żeby nie siać mocznika w ziemię o temp poniżej 8 stopni

E 516 na części
Telefon 695 076 269

27

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Ja też nie stosuję mocznika, ogólnie teraz to tylko dolistnie. Z powodu, że na ruszenie potrzeba szybko działającego  nawozu. Mocznik potrzebuje ciepła żeby stał się przyswajalny dla roślin a niskich temperaturach  tylko się utlenia a nie działa. Kiedyś też dużo myślałem o nim, dużo czytałem i na końcu nie stosuję go w ogóle na pierwszą dawkę. Za duże zmiany temperatur są wczesną wiosną.

28

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Poczytałem trochę i z kilku źródeł, wychodzi że na pierwszą dawkę najlepiej saletrę,  dam dawkę 200 kg/ha i styknie, na drugą dawkę dam mocznik.

29

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

No ja w tym roku dałem na start na zimowe po 300 kg sulfanu
http://zzrol.info/?14,yarabela-sulfan-24
Rok temu też go stosowałem i byłem zadowolony

E 516 na części
Telefon 695 076 269

30

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Laszek trochę za dużo tej siarki bo to dawka na plon powyżej 10 t, ta niewykorzystana zakwasza glebę.

31

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Laszek napisał/a:

No ja w tym roku dałem na start na zimowe po 300 kg sulfanu
http://zzrol.info/?14,yarabela-sulfan-24
Rok temu też go stosowałem i byłem zadowolony

Po ile ten sulfan?

Rolnik z powołania:-)

32 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2014-02-28 19:00:19)

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

45kg tlenku siarki a siarki trzeba jakieś 20kg

Pod względem wymagań w stosunku do siarki rośliny uprawne można podzielić na trzy grupy:

    najwięcej siarki potrzebują rośliny krzyżowe: rzepak, kapusta, gorczyca, rzodkiew i rzepa oraz liliowate: cebula i czosnek. Pobierają one do 40 kg S (100 kg SO3) z plonem z hektara, a przy bardzo obfitym plonie nawet do 80 kg S z hektara. Rośliny te reagują też najbardziej efektywnie na nawożenie siarką;
    duże zapotrzebowanie na siarkę (20-40 kg S/ha, czyli 50 – 100 kg SO3 z 1 ha) wykazują rośliny motylkowate, głównie lucerna i koniczyna, a także buraki i kukurydza. Niedobór siarki w podłożu ogranicza symbiozę motylkowatych z bakteriami wiążącymi azot. Reakcja tych roślin na nawożenie siarką jest mniejsza, ale wyraźnie poprawia się jakość biologiczna plonu, głownie jakość białka;
    najmniejsze wymagania względem siarki wykazują trawy, w tym zboża oraz ziemniak. Pobierają z plonem z hektara 15-30 kg S. Z reguły słabiej reagują na nawożenie siarką, nawet na glebach ubogich w ten składnik. Jednak w warunkach intensywnego nawożenia azotem rośliny te lepiej plonują przy dodatkowym, niskim nawożeniu siarką.

http://nawozy.eu/doradztwo/vademecum-na … iarka.html
Ja podałem swojej pszenicy około 60-70 kg SO4
Androl
Oprócz siarki w tym nawozie wapno i troszkę magnezu więc jest neutralny. ja oprucz polifoski + dałem kizeryt i wapno granulowane więc o zakwaszaniu nie ma mowy.
A zapotrzebowanie jest w brew pozorom duże. No jak się mieszka koło dużego komina to sobie mozna darować...

Laszek po ile to ?

33

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Pytanie nie do mnie,ale skoro znam odpowiedź,to odpowiem.Za sulfan(całosamochodowy),zamówiony na początku grudnia w Ampolu,zapłaciłem 1053 PLN brutto.Natomiast yarabela extran(27%N) w Baczynie,z płatnością na sierpień kosztowała 1100 PLN.

34

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

ostatnio właśnie przyszła faktura, no więc 1250 z terminem na koniec sierpnia

E 516 na części
Telefon 695 076 269

35

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

właśnie zamówiłem rsm-s 26%n i 3% s, cena 790 netto tona

36

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

cena atrakcyjna.trzeba będzie powoli przechodzic na płynne nawozy.

37

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

jeżeli pszenżyto słabo przezimowało, nie jest za gęste, to prócz saletry ( 200 kg/ha), warto dodać jakąś odżywkę ?, która pomoże w rozkrzewianiu.

38

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Kriss musisz wiedzieć czego oczekujesz po kazdej uprawie. Czego oczekujesz i czego możesz oczekiwać od pola na którym to rośnie.  Ja pszenżyta nigdy nie siałem ale sieje pszenice i żyto.
Jak by mi pszenica słabo przezimowała to 200kg saletry dla mnie bylo by za mało przy zakładanym plonie powyżej 6t. Wiec ile ty chcesz zebrać?

A co do słabego rozkrzwienia. 
Ile masz pędów na metrze?
A ile powinno być na polu jakie posiadasz?

JA a pszenice które wyglądają średnio pożółknięte itd dalem 80kg N w czystym.
Osobiscie nie stosowałem ale jak chcesz dokrzewić na siłę to daj jakiś CCC i już kosztuje grosze. Gdzieś na forum pewnie w wątku o pszenicy było to wałkowane.

39

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Do cc siarczan magnezu ale to  jeszcze z tydzień trzeba zaczekać

mdw

40

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

rewelacji nie oczekuje około 5 t/ha, już mnie zadowoli smile.