Temat: Analiza gleby

Dostałem analizę gleby.
Generalnie mam jeszcze za niskie pH.  sad Zastanawia mnie poziom P i K. Na polach gdzie dałem 300 -400 kg amofoski poziom PK jest niski.  P 6-7 mg/100g gleby K 7-11mg/100g hmm.
Gleby lekkie i średnie.  No i kiedy porównuje to z działką która nie dostała PK dopiero dostanie to mi sie coś nie zgadza bo na tej działce  P 6mg  K 10 mg. Wszystkie działki są po zbożach. Czyzby amofoska jeszcze nie zadziałała czy po prostu mam bidę w glebie ? Ma ktoś jakieś doświadczenie? Na pewno big_smile

2

Odp: Analiza gleby

A kiedy dałeś amofoskę ??

3

Odp: Analiza gleby

Poziom zawartości makroelementów w glebie odbudowuje się baaaardzo powoli. Ja do tworzenia bilansu nawozowego używam NawSald'a i on wylicza dawki (w przypadku poziomu b. niskiego, niskiego i średniego) trochę zawyżone aby podnieść na przyszłość poziom zawartości PKMg. Robiąc badania co trzy lata widzę, że zasobność się powoli odbudowuje, ale to jest przeskok np z poziomu średniego na wysoki przez 6 lat.

4

Odp: Analiza gleby

Amofoska szła pod agregat uprawowo-siewny. Tera patrzę że na jednej działcemiałem 3 analizy ( 5ha). Na tej działce mam 3 ha żyta i 2 ha porzeczek. I taka historia.
W sierpniu skosiłem owies z całości 5ha. Początek września orka całe 5 ha. Potem koło 15 IX amofoska na całość 400kg i siew żyta na 3 ha. W październiku sadzenie porzeczek i po nim super dawka amofoski w pasach o szerokości 50cm  powierzchnia 0,27ha dawka 250kg no i
P 4,4  K 11,6 czyli tak jakbym nie dał tej amofoski po raz drugi.

5

Odp: Analiza gleby

rudemenes napisał/a:

Poziom zawartości makroelementów w glebie odbudowuje się baaaardzo powoli. Ja do tworzenia bilansu nawozowego używam NawSald'a i on wylicza dawki (w przypadku poziomu b. niskiego, niskiego i średniego) trochę zawyżone aby podnieść na przyszłość poziom zawartości PKMg. Robiąc badania co trzy lata widzę, że zasobność się powoli odbudowuje, ale to jest przeskok np z poziomu średniego na wysoki przez 6 lat.

A  ile kosztuje? i czy jest na chomiku? big_smile

6

Odp: Analiza gleby

No ale jak jest słabe ph to P i K sie nie przyjmuje.

mdw

7

Odp: Analiza gleby

Ja kupiłem w IUNG Puławy. Koszt 300 zł netto. W sieci jest gdzieś demo...

8

Odp: Analiza gleby

yokoslaw napisał/a:

No ale jak jest słabe ph to P i K sie nie przyjmuje.

Człowiek uczy się całe życie i głupim umiera szczególnie jak skończy ogólniak big_smile
To gdzie ten nawóz? Przecież widziałem big_smile kulki na polu, wrony je wyniosły? :hmmm:
Czyżby rozpadająca się kulka była mieszanina bardziej złożonych związków które w glebie muszą przejść do związków przyswajalnych dla roślin i widzialnych dla laboratorium?
Minęło 6mcy od wysiania do pobrania prób. długo się rozkłada. To pod jare nie ma sensu takiego siać. Czy temperatura to przyspieszy?

9 Ostatnio edytowany przez yokoslaw (2013-03-20 22:19:06)

Odp: Analiza gleby

Jak już ktoś napisał w innym wątku wapno czyni cuda, poprawia przysfajalność składników w glebie. Można zamiast nawóz typu amofoska zastosować obornik kurzy, tez czyni cuda, ale przy amofosce przy słabej zawartości P i K zalecana dawka to chyba 500 kg/ha o ile pamiętam. Też przerabiam teraz co ty, czyli podnoszenie jakości gleby, duzo robi też odpowiedni płodozmian.

mdw

10

Odp: Analiza gleby

No zapowiada się super płodozmian. Żyto żyto owies Żyto żyto Owies albo owies  Żyto owies żyto.... Z pszenicą tam nie wchodzę. Może dam radę namówić sąsiada na zasadzenie tam ziemniaków ( zamieniamy sie polami )

11

Odp: Analiza gleby

Krzysiek moim zdaniem nie zawsze można tymi próbami się sugerować. Dla przykładu sieję buraki i pod nie walę po ok 500kg nawozów (teraz nawet więcej) wieloskładnikowych. Po zbiorze pszenica dawka nawozów NPK 200kg, próba na wiosnę zawartość w przedziale MAŁO. Najlepsze stanowisko z jakiego wyszła mi próba to zacieniony i zaperzony kawałek ziemi za tunelem foliowym z którego udarłem ziemi  bo zapomniałem jednej działki. Zawartość wszystkiego wysoka. Gdzie tu sens? Pola pod które na wywoziłem po 20 ton na ha wapna z cukrowni, po trzech latach lekko kwaśne. Z reguły się mniej więcej pokrywa, z realiami. Ale dla ciekawości jeszcze opowiem pewną historię...... W zeszłym roku przyjechał do mnie sołtys mówi żebym wziął sobie opakować na ziemię i mogę robić próby glebowe. Wziąłem 4 pudełka tyle można było max. Kazał równo z brzegiem nałożyć ziemi żeby mieli z czego zrobić. Zrobiłem jak mówił zawiozłem do sołtysa kawałek schedy, uchachany że za 4 próby nie będę musiał płacić do zrównoważonego. przychodzi czas kiedy trzeba robić próby na resztę kawałków, przyjeżdza pan po próbki mówię mu że są u nich jeszcze moje 4 próby. Mówi mi że nie wyrobią się i nie zrobią, muszę płacić a że odsypią mi ziemi od tych darmowych. Ok, przychodzą próby te płacone, później te od sołtysa. Jak myślisz były takie same? wink

12

Odp: Analiza gleby

A pH też się różniło?

13

Odp: Analiza gleby

Wiesz co powiem Ci dokładnie wieczorem. Jedną analizę znalazłem a drugą gdzieś wcięło. Przyjdzie żonka z pracy to mi znajdzie. Wieczorem dam znać.

14

Odp: Analiza gleby

rudemenes napisał/a:

Ja kupiłem w IUNG Puławy. Koszt 300 zł netto. W sieci jest gdzieś demo...

naw sald to taka płatna wersja plano rs, który jest za fri. testowałem i jeden i drugi i wyniki te same...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

15

Odp: Analiza gleby

Nawożenie nie jest istotnym czynnikiem  w jalowieniu gleb - ale eksploatacja  gleby  zasób w organizmy żywe i mikroelementy oraz wlaściwa agrotechnika - myślę żę Bombay  coś dopowie  o ile pamięć mnie nie myli jest On chemikiem  rolnikiem i pracuje  na uczelni  w tym kierunku.

16

Odp: Analiza gleby

odebrałem dziś analizy gleb, które to wziąłem w zeszłym roku w dzierżawę. Co się okazało. kawałek który to był 2lata po oborniku i 3lata po wapnie (około 2t/ha jakiego to nie wiem) jest zakwaszony - ph poniżej 5,1, zasobność w PKMg bardzo niska. Toż to szok. Chce sypnąć teraz na wiosnę po tonie wapna granulowanego 60CaO / 30MgO, a superfosfatu i soli potasowej ile PlanoRS wyliczy. Z kolei kawałek, który jest conajmiej 15lat po merglu, a obornika to widział tyle co nic ma odczyn zasadowy, a zasobność na poziomie średnim.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

17

Odp: Analiza gleby

No cuda! Jak taki numer był tylko u  mnie to bym się drapał czy nie pomyliłem próbek ....

18

Odp: Analiza gleby

robiłem kiedyś na chemia rolnej analizę gleby pod kątem zawartości Ca i czegoś tam jeszcze ... jak się człowiek machnął to cuda wychodziły ......... kto wie ... możne jak się człowiek śpieszy to się diabeł cieszy a rolnik ma po dupie i się drapie po głowie big_smile

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

19

Odp: Analiza gleby

Witam Panów smile

Po pierwsze z tego co Krzysiek napisałeś robiłeś próbki po zastosowaniu amofoski. to jest radykalny błąd, bo próbki do oceny ph i zaw. makro i mikro robi sie po zejsciu rośliny, z nieruszonej struktury gleby. Nie mozna sprawdzic czy nawóz po zastosdowaniu podniesie poziom skłądnika, bo musi miec czas na wejście w kompleks sorpcyjny gleby i zmianę formy.

Oczywiście moga byc jakies bedy przy wykonywaniu analiz, ale nie aż takie, jest dopuszczlany jakiś procent pomyłki.

Tak jak Rudemenes zauważył, poziom składników możemy zwiększyc ale to są lata, to co stosujemy w nawozach NPK to praktycznie na potzreby roślin, nikt nie ma kasy na to aby przenawozić NPK i czekac na poprawe włąsciwosci gleby, zeby roslny pobrały i zostało jeszcze, to przeciez ekonomia.

Jedynym wytłumaczeniem jest to, co znajduje sie pod warstwą orną, czyli profil glebowy.
W tamtym roku gdy zakładałem doświadczenie do doktoratu, szukałem pola w gospodarstwie z jak najniższym pH i mała zaw. składników. Zeby nie było daleko od domu pomyślałem, mamy pastwisko już kilkanascie lat w tym samym miejscu (0,5 ha), nie pamietam kiedy było tam wapnowane, tylko nawozy azotowe, nie było potrzeby aby pakowac bo mielismy jeszcze łąke i dla 3 sztuk bydła nam starczało.
porobiłem próby i szok pH 7,0.
Pytam skad takie pH skoro nie wiem kiedy było wapnowane i był tylko azot który też redukuje poziom Ca, okazało sie ze pod warstwą orną jest poziom zbudowany z glin i wapń nie jest wymywany.

Do badań wybrałem pole które wydzierżawiliśmy, miało ph 4,5 !! i niską zaw. wszystkich skłądników, po zastosowaniu wapna i popiółów (wiosna)i potem npk, to na jesieni jak ropbiłem próby ph wzrosło do 5,2 a zawartość przyswajalnych skłądników fosfor średnio. magnez wysoko, a potas bardzo wysoko ale z tego względu że potasu zastosowałem 5 razy więcej niz w zaleceniach, ponieważ tyle potasu było w popiele i musiałem wyrównac aby potem mieć takie same warunki wzrostu na wszytkich poletkach.

20

Odp: Analiza gleby

Krzysiek, obiecałem że wrzucę analizy do porównania, ale nie mogę jednej znaleźć. Jak znajdę to wrzucę na pewno. Bombay powiedz coś więcej o tych popiołach i skąd je dostałeś.?