1

Temat: Kotły CO

Musze kupic piec, to ten co mam porzepalił sie. całe szczęscie ze na koniec sezonu dlatego nie musze sie spieszyc.
W piecu pale przewaznie zrąbkami, ale tez drewnem i sporadycznie węglem, dlatego musi być dość duzy i wygodny w załadunku. znajomy kupił kilka miesiecy cos takiego http://www.moderator.com.pl/pl/koty-uni … ica-sensor 25 kW ale nie ma go długo wiec trudno o opinie. co wy mi polecacie?

Rolnik z powołania:-)

2

Odp: Kotły CO

w tych wszystkich piecach jedna rzecz jest najgorsza, a mianowicie płomienie nie mają długiego obiegu po piecu i kanałach i bardzo często w rurę wylotową docierają jeszcze płomienie bądź bardzo gorące spaliny co jest ewidentną strata ciepła i kasy. Kilka lat temu tez stanąłem przed wyborem pieca i ostatecznie zdecydowałem się na postawienie pieca samemu. Na zamówienie zrobiłem całe palenisko i podkowę, całość zabudowana cegłą. Kanały wylotowe na całej długości w płaszczu wodny i cały ogień i gorące spaliny ogrzewają wodę w palenisku i kanałach. Przy starym piecu rura łącząca piec z kominem zawsze była tak gorąca że nie mogłem jej dotknąć, a teraz na niej kładę buty do suszenia. Drzwiczki wsadowe mam zrobione tak że otwiera się cały przód pieca i mogę włożyć kołki drewna średnicy dużego wiadra i długiego na 2. Palę tym co wrzucę czyli najczęściej drewnem bo mam go pod dostatkiem z wycinki przy miedzach i rzece, a w bardzo mroźne dni i na noc węgiel. Ja z tak zrobionego pieca jestem bardzo zadowolony.
Dobry piec to taki który "wyrzuca" ciepłe spaliny, a nie gorące a co gorsza ogień. Aby to spełniał musi mieć długie kanały z płaszczem wodnym.
Ot takie moje doświadczenia z piecami smile

gg 5118068

3

Odp: Kotły CO

Ja mam taki http://www.piecolandia.pl/kociol-zebiec … -p-33.html i jest OK.
Ogrzewa ok 200 metrów kw. Ma jeszcze zapas mocy.
Opał jaki zżarł tej zimy to niecałe 2 tony węgla i 10 metrów mokrego drewna brzozowego i 3 suchego bukowego.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

4

Odp: Kotły CO

Wybacz marek, ale dla mnie odpada, bo taki piec zle sie ładuje ja szukam takiego co można z góry ładowac. Po wizycie w sklepie doszedł kolejny problem jaką moc? mam mały domek ok 100m w planie jest zagospodarowanie poddasza czyli dojdzie drugie tyle w sklepie mówili ze 15kw powino wystarczyc max 20kw. jak bedzie za duzy to nie bedzie do końca spalał opału i ogólnie bedzie lipa. Mniejszy piec to mniej miejsca na opał czyli czestrze podkładanie.

Rolnik z powołania:-)

5

Odp: Kotły CO

Ten kocioł moderator ma szwagier pali nim owsem i jest zadowolony.
JA mam http://www.kotlyco.pl/inside.php?pg=566 … d3e6d1c092
Ma 17 kW i małą komorę. Więc w mrozy jest tylko opcja palenia węglem. Mialem nie palę bo nie dziadek ( palacz) nie chce. Przez zimę spaliłem około 2t owsa i 1,5t węgla troszkę drewna na rozpałkę. Mi się wydaje że lepiej za mały niż za duży ( moc ) a najlepiej w sam raz.  Ja mam około 200m2 na scianach 12cm styropianu. Faktem jest ze w domu mam "zimno" max 21 stopni tzw zimny wychów jak miałem 24 dzieciaki ciagle chodziły z gilem pod nosem teraz spokój, zazwyczaj 20 stopni.
Taka jeszcze uwaga. Mam piec w piwnicy ale przy wyciąganiu CO na poddasze  ( na wykończeniu adaptacja ) pomyślałem i zrobiłem podejścia tak by szybko i bez roboty podpiąć się z piecem z budynku gospodarczego obok. Kierowałem się tym że piwnica jest za ciasna a dym leci do góry. Jako że za 2 lata będę miał do cięcia gałęzie z 3ha porzeczek muszę mieś dużo miejsca na zrąbki.  Piec pójdzie do wymiany do tego komin i mozna palic byle czym. Polecam kupić coś z dużą komorą i wynieść się z piecem z domu.

6

Odp: Kotły CO

zrób taki jak ja mam i będziesz palił za darmo,najlepsza to słoma z rzepaku

7

Odp: Kotły CO

A schemat jakiś dasz??? Moderatora mam od kilku lat i pali się w nim wszystko co jest w zasięgu, 9x17 piętrowy dom ogrzałem 2t węgla plus dwa jesiony co rosły przy domu i śmieciły w rynny jeszcze nie do końca spalone ,a w domu jeszcze mam stare okna i jest nie ocieplony .Jednak jest jedno ale drzwiczki są otwierane do góry i są dość ciężkie w unoszeniu oraz to że komin musi mieć dużą średnicę aby był dobry ciąg spalin .

8

Odp: Kotły CO

Ja mam coś takiego jak pokazał Marek firma zębiec 25 kw z sterownikiem jedzie na dole u rodziców i u góry u mnie na poddaszu ok 300 m2 odziwo daje radę pale drzewem mieszanym i zrabki trociny nir zmarzłem tej i ostatniej zimy polecam

9 Ostatnio edytowany przez jamir12 (2014-03-20 23:24:18)

Odp: Kotły CO

Ja zostałem zmuszony do wymiany kotła na początku zimy i wybrałem dla siebie optymalną opcję i kupiłem kocioł firmy KIELAR żeliwny ale powiem szczerze że myślałem nad zębcem bo znam markę od ponad 25 lat bo jakoś tyle u ojca pracuje Zębiec żeliwny i jeszcze długo pochodzi ale żeliwo nie jest odlew tylko spawane a Kielar ma człony odlewane i w kazdym momencie można rozbudowac piec o kolejny człon a spalanie jak u mnie to niecałe 2T węgla i z  5m3 drewna jak do tej pory a dodam że jestem piecuchem i w domu musi byc cieplutko, ja mam 3 człony pieca i mi w zupełności wystarczają ale lepiej brac 4 człony bo ja wkładałem w te mrozy 3 razy dziennie po 3 sipki węgla bo więcej nie wchodzi ale jak ktos ma dostęp do koksu to zasyp co 12-24h w zależności jak kto lubi ciepło a drewno i zrębki też spala olejem, pelletem i gazem też się da w nim palic po zamontowaniu odpowiedniego palnika. Zapomniałem dodac że na kocioł jest 10 lat gwarancji.

Tel.795-243-626
Trudno jest byc ***, ale ktoś to musi robic...
https://web.facebook.com/JanMir-1851091 … page_panel
http://www.janmir.com.pl

10

Odp: Kotły CO

Chciałbym poinformować że ZĘBIEC to już nie to .Firma się rozpadła a pozostała tylko marka .Wiem bo mieszkam niedaleko.Ja osobiście polecił bym DEFRO lub SAS .Ale dobry piec to ten do którego bardzo rzadko się dokłada a dużo ciepła daje

TEN NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW KTO NIC NIE ROBI big_smile

11

Odp: Kotły CO

u nas robia fajne i podobno bardzo dobre ( podobno bo ja osobiście takiego nie mam). Heiztechnik się nazywają.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

12

Odp: Kotły CO

zastanawiam sie tez nad kotłem na owies, ile t owsa trzebaby było na ogrzanie 100m nieocieplanego domu?

Rolnik z powołania:-)

13

Odp: Kotły CO

Jak chcesz palić zbożem i ewentualnie miał+ ekogroszek to kup piec z palnikiem

14

Odp: Kotły CO

na 90% bede palił zrąbkami a o paleniu owsem to chce popytac

Rolnik z powołania:-)

15

Odp: Kotły CO

ile owsa? wiecej niż węgla
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=724&p=2

16

Odp: Kotły CO

Sugestia Krzyśka z wcześniejszego postu dotycząca przeniesienia pieca c.o do jakiegoś budynku gospodarczego w pobliżu domu w przypadku starszych domów jest też dobrym rozwiązaniem. Tak właśnie zrobił jeden ze znajomych i była to w jego przypadku dobra decyzja.

17

Odp: Kotły CO

Dodam że często jest tak że mamy starym domu stary piec CO bez nadmuchu. Po założeniu nowego z wentylatorem okazuje się że nasz komin to sito i jakiś dziwnych zawirowaniach powietrza blokujących ciąg wentylator wdmuchuje dym -czad do domu. Przy starym piecu po prostu nie chciało się palić..... No i pojawia się wydatek wkład lub cały komin. Więc warto pomyśleć o przeprowadzce z piecem tak czy tak. Znajomy się wyrowadził jako komin postawił 6m rury ze złomu i ocieplił. Jak zgnije to wyrzuci. A wymiana wkładu w murowanym kominie....  hmm

18

Odp: Kotły CO

Mój jest 15 m od domu i jest podłączony kitekiem niby calowym co w rurce metalowej odpowiada 3/4 cala i pompka daje radę na drugim zakresie

19

Odp: Kotły CO

Ja miałem dość ciekawą przygodę z piecem około 6 lat tem. Pojechałem szukać piec po sklepach pod koniec lata busem i z kasom mieszkanie 120m2 nieocieplone w tedy. W drugim sklepie kilka małych i jeden byk defro km 27kW tamte za małe chcę 15-17 kW a ten za duży i cena 3000 a ja mam 2000. Do tej pory tego nie rozumi wróciłem z tym 27kW a dałem 2100 zl ile ony kur.. mają marży ??? To była dobra decyzja zapas mocy niesamowity a palę tylko drzewem wrzucam całe plastry. Teraz ocieplilem dom w zimę śpię nie pod a na koldrze i czasem trzeba okno otwierać bo z 60 stopni na piecu wskoczy na 65 i amen sauna. A mina sąsiada przy -25 na dworzu a ja wietrze bo za,gorąco bezcena. U mnir osatniej zimy poszły prawie 3 przyczepy drzewa czubate przed ociepleniem 5 bez problemu szły. Mam dużo lasu więc nie ma problemu.

20

Odp: Kotły CO

rafał uzupełnij dane swoje

mdw