1

Temat: Proso

jak w temacie

Rolnik z powołania:-)

2

Odp: Proso

Kiedyś siałem i nawet się opłacało ale teraz nie mam cierpliwości na czyszczenie dosuszanie itp , no i miejsca żeby go wysypać. Nie wiem jak z opłacalnością na dzień dzisiejszy ale słoma z prosa jest lux dla bydła żrą że ho ho.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

3

Odp: Proso

Ciężko się to ''łyko'' kosi? Jaka realnie wydajność była, jak posiane w terminie normalnym?

4

Odp: Proso

Kosiłem kilka razy na usłudze. to ciężko szło, ale nie było desykowane więc jak by trawę kosił. Ale moja 12 doczyszczała to ładnie.

5

Odp: Proso

a jakie dopłaty będą?

6

Odp: Proso

chyba nic więcej niż za uprawę np owsa...

7

Odp: Proso

Tak urosło proso siane po jęczmieniu
https://www.youtube.com/watch?v=JqcMfqpWk30
Temat prosa podpatrzyłem u wujaszka który sieje proso na ziarno po zebraniu żyta na kiszonkę. Kosi to na początku września. W zeszłym roku po jęczmieniu ozimym zasiał proso i skosił je na kiszonkę w połowie września ( ponoć bardzo dobra kiszonka wyszła ), przed skoszeniem wiechy zaczynały robić się żółte. Tym sposobem w tym roku zasiałem proso i udało się zebrać. Co do koszenia to jeżeli łodygi są suche to kosi się bez problemu.

8

Odp: Proso

To jaka wydajność? Bo na filmie wygląda obiecująco...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

9 Ostatnio edytowany przez sławek77 (2014-10-15 08:15:20)

Odp: Proso

2 tony na pewno dało

10

Odp: Proso

Krzysiu co chcesz wiedzieć?

11

Odp: Proso

Wczoraj w nocy było -1. W ogródku warzywa zmarzły a Proso nie szok!

12

Odp: Proso

Stachu powiedz jak długo to siejesz i najważniejsze z perspektwy czasu jaka jest opłacalność?
Gdzie sprzedajesz?

13

Odp: Proso

Sieję to już ok 10lat. Cztery lata Ojciec a sześć Ja. Tylko na ziarno a w moim regionie wszyscy co ode mnie kupują to sieją po życie na kiszonkę dla bydła bo nakład mały a przy normalnym roku masy sporo. Ja sieję 35kg/ha i zbieram od 2 do 3,5 tony z ha. Sieję tego od 3 do 5ha i wszystko sprzedaję miejscowym na materiał siewny. Zawsze po 1zł/kg ale od dwóch lat 1,40zł/kg. Śmieję się do żony, że od marca do końca maja hurtownicy przyjeżdżają i na waciki będzie. Teraz na mojej krwawicy sporo konkurencji się wylęgło. Sporo ludzi się zabiera i szybko kończy bo mają małą fantazję odnośnie zbioru i nawożenia. Jedyny minus jest taki, że kombajn w pi... dostaję i na suszarni musi być dosuszone.

14

Odp: Proso

wpadł mi do głowy pomysł zeby po groszku  (za jakies 1,5tyg  zejdzie z pola) zasiac proso, czy nie za dobre stanowisko, moze sie to udac?  napiszcie mi czym to sie pryska itd

Rolnik z powołania:-)

15

Odp: Proso

Ja w porzeczkach pryskam rundupem i dziadostwa jest coraz więcej!!!
Jezeli chodzi o dwuliścienne to pryskaj czym masz nic tego nie bierze..

16

Odp: Proso

O ile pamiętam to chwastoksem. Poczytaj sporo jest informacji. sam miałem próbować ale zrezygnowałem.

17

Odp: Proso

mi sie bardziej rozchodzi czy zdązyłbym to zebrac i ile tego na ha sie sieje

Rolnik z powołania:-)

18 Ostatnio edytowany przez sarast (2015-07-10 21:12:23)

Odp: Proso

mam jeszcze 10 ton tego specjału  sieje po 30 kg na ha .   przyjedz tanio oddam . oprysków nie robię. na koniec glifosat i po kłopocie.

Leszek   dla kolegów'

19

Odp: Proso

a zdązy mi urosnąć?

Rolnik z powołania:-)

20

Odp: Proso

Jeśli chodzi o pryskanie to jestem po kontroli z instytutu nasiennictwa i żaden środek nie jest dopuszczony do ochrony prosa przed chwastem ale 1/3 stężenia chwastoxu można stosować na własną odpowiedzialność plus desykanty, które też są zakazane podobnie jak zaprawa nasienna. Najlepsze jest słabe stanowisko i mechaniczna walka z chwastem.