Temat: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Więc jak w temacie. Mam problem na jednym nieoranym od 9lat. Zasiało się tam od cholery stokłosy żytniej. Problem polega na tym że dojrzewa ona około 3tyg szybciej niż zboże i wysypuje się cała na pole. Po tygodniu od uprawek pożniwnych robi się zielono. Zauważyłem że ze startego korzenia nie wyrasta, więc rundup się nie nada. Chemiczne niszczenie w zbożu nie wychodzi żadnym środkiem.
Ma być tam zasiane żyto i nie wiem jak ugryźć temat. czy opóźnić czas siewu do 1-5 październik, a między czasie agregat talerzowy co tydzień w celu niszczenia kiełków, czy może przełamać się i koło 10 września zaorać na 20-25cm. oczywiście przed pługiem też ze 2 razy talerzowy. Orka miała by na celu całe siemię posłać pod ziemię.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

2

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

nie orać, niszczyć ile się da mechanicznie. Rozważ, czy nie posiać czegoś dwuliściennego i w tym graminicydem dobić. Albo dwuliścienne lub qq wiosną, i ile się da mechanicznie, ewentualnie glifosat dodatkowo jeśli są jakieś wieloletnie.

3

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

gdyby to moje było to bym strączkiem obsiał i chociaż w dopłatach lekko mi się zwróciła walka z chamem, a tak właściciel zagrabi prawie dwa razy wyższe dopłaty moim kosztem. Ziemia jest słaba więc w temacie jest żyto. Można by na wiosnę dać atlantis 12 OD ale w życie ma max 0,45l/ha na ha a stokłosę bierze dopiero od 0.9l/ha.
Do uprawek bez pługa pozostaje mi na ten rok tylko agregat talerzowy i gruber na gęsinie. Gruber na wąskim dłucie odłożony w czasie z powodu remontu bizona.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

4

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Dasz 0,45l i będzie po problemie....

5

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

To zrób poplon gorczycowy na zielony gnój i na wiosnę zrób ładny owies albo jarą pszenicę.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

6

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Owies nie bo owsika tam też od groma. Pszenica uda się na max 2/3 pola.
Krzysiek a to z doświadczenia to 0,45

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

7

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Sam mam dużo dzierżaw bez dopłat a mimo to sieję dwuliścienne różnej maści na płodozmian. W jednym roku sprawa perzu i innych jednoliściennych załatwiona. Wiadomo, że nie do końca, ale w dużej mierze tak. Moim zdaniem Marek dobrze podpowiada.

8

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

rzepakiem ją...

9 Ostatnio edytowany przez bamreras (2015-06-28 17:41:11)

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Rozumiem tylko taki rzepak za mocno w penetruje moją kieszeń, a środki na przyszły rok mam mocno okrojone... Jak się wsio uda to rzepak pójdzie na przyszłą jesień.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

10

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

napweno pomoze https://pl.wikipedia.org/wiki/Agent_Orange

11

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

agent orange może nie ale puma może zadziała w końcu polska to nie kambodża .

12

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Panowie dobrze kojarzę że ta trawka występująca w życie i pszenżycie to stokłosa miękka??
Da się to jakoś zwalczyć jak bym zasiał żyto albo jeszcze przed zasiewami??  Dostałem propozycję dzierżawy  w prostej linii 2 km ode mnie jest tam tego pełno.

https://images83.fotosik.pl/748/8218f9b0821ae7camed.jpg

https://images81.fotosik.pl/749/72ba3201c71dd97bmed.jpg

https://images83.fotosik.pl/748/e2a31d3ccb0a1c73med.jpg

13

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Te shche źdżbła? Mi to wygląda na stokłose żytnią. Nie mniej jednak noeważne która ze stokłos, pozbyć się jej można przez intensywną  płyktą uprawę, a nankonoec pług. Tym sposobem zm3czyłem 90% srokłosy żytniej u siebie.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

14

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Żytnią jak miałem to kłos był dorodniejsze ale może po prostu lepiej o nią dbałem 😂 ;-) u siebie zwalczałem siejąc kukurydzę ale  tam to nie możliwe przez sąsiedztwo lasu. Myślałem właśnie nad podwójnym kultywatorowaniem potem odpryskiem rundupem (perz chyba też tam jest) i głęboka orka. Ale czy to wystarczy bo środków wg wyszukiwarki minrol jest niewiele.

15

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Reglone załatwi.

16

Odp: Chwasty jednoliścienne - walka z nimi

Ja latam z apyrosem.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....