1

Temat: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Panowie jako że ładowarka opuściła warsztat i cały tydzień byłem bezrobotny to trzeba się za coś wziąć . Poważnie myślę nad prasowaniem kiszonki z kukurydzy ,dlaczego ? Otóż postawienie silosów aby pomieścić kiszonkę z 20ha to 100 tyś mało dodatkowo trzeba mieć na to sporo miejsca już na zawsze . Pryzmy tanie ale jakość kiszonki szczególnie na skosach marna i są niestety straty , na tyle duże że bez problemu  na tym co roku bym uchował i sprzedał dwa byki rocznie .  Maszyna do tego typu kosztuje około miliona zł :crez: czyli trzeba coś zrobić np.to http://www.farmtech.com.au/Products/tab … fault.aspx   W związku z tym szukam prasy rolującej walcowej 120x120 najlepiej z wiązaniem siatką , ale najważniejszym kryterium pozostaje cena . Więc jeśli by ktoś wiedział o jakiejś taniej nawet nie kompletnej zdezelowanej  (brak podbieracza) prasie i podajniku do siatki to był bym wdzięczny :dance:  A może ktoś widział takie albo podobne ustrojstwo do robienia kiszonek ? lub skarmiał belowaną kukurydzę albo wysłodki ?

2

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

a nie lepiej w rękaw coś zmajstrować

3

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

to nie prościej w rękaw napchać

4

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Bela wygodniejsza w późniejszym używaniu.
Tak myślę a  mo0że wymyślić prasę prostopadłościenną, która pasowałaby Ci do owijarki? Belki dzieliłyby się do skarmiania, lepiej jak z rękawa, a zakisić powinna się dobrze.

5

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Rękaw dobry i prosty ale nie ubije tak jak prasa i z wybieraniem nie jest tak wygodnie , a trzeba pamiętać że kiszonkę zrobię w załóżmy 7dni a wybierać ją trzeba przez cały rok . Owijanie belek nie będzie w pojedynkę tylko na mojej szeregowej . Myślałem początkowo zrobić na zasadzie prasy wielkogabarytowej bo było by to połączenie prasy i rękawa ,ale jednak wybieranie było by takie jak z rękawa gdyż nie sposób związać bele sznurkiem aby trzymała kształt . Więc pozostaje użyć prasy walcowej trochę ją zmodyfikować dokładając to i owo , dzięki temu będą belki owijane na szeregowej a w razie potrzeby krótkiej serii np. wysłodki owinąć te kilkanaście bel na zwykłej owijarce .

6 Ostatnio edytowany przez scoda19 (2015-12-07 12:01:04)

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Prasą w tym roku robił Wylengowski Waldek ale on to raczej na sprzedaż a jak wyszło nie wiem.

7

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Nie Waldek tylko Artur , ale on jeździł prasą po pryzmie kukurydzy . Wyszło pięknie około 1200szt z 40ha.

8

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Znajomy co robi usługi koszenia qq to też paru krowiorzom nabijał w rękaw, ukisiło się pięknie i nie było problema ze słabym ugnieceniem. Byłoby kupę prościej

E 516 na części
Telefon 695 076 269

9

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Wiesz jeszcze wszystko nie jest do końca przesądzone ........ Prasa silosująca jest szybsza , prosta i mniej ludzi potrzeba przy napychaniu ale te wybieranie całoroczne jest bardziej uciążliwe .......... chyba że zrobi się jakąś maszynę wink

10

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

A jaka jest najmniejsza średnica rękawa? Bo jakby była dość mała to po odcięciu kawałka normalnie dałoby się zabierać jak belkę po prasie. Tylko na pewno śmieciłoby się wszędzie.....

11

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

2 metry chyba najmniej

E 516 na części
Telefon 695 076 269

12

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

O to dokładnie ci chodzi?
https://www.youtube.com/watch?v=_WMB3C_-zxA

E 516 na części
Telefon 695 076 269

13

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Tak  takie, tylko w moim zamyśle owijanie odbywało by sie na mojej szeregowej i tu pojawia się ale ............. rozwiązanie takie jak a filmie to zbyt duży koszt folii a  z kolei noszenie na owijarkę szeregową to strach że boki będą się wysypywać . Nawet kolega z forum Marczi 80 załatwił mi możliwość obejrzenia na żywo w pewnej firmie ale temat sobie odpuszczę i raczej będę skłaniał się ku prasie silosującej ........  i jak znajdę gdzieś u rolnika do obejrzenia takie ustrojstwo to ruszę z robotą .

14

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Jako ze to mój pierwszy post witam wszystkich użytkowników tego forum.Chciałbym zapytać czy koszenie jednożedówka i jednoczesne prasowanie tego prasoowijarką mialo by sens ?        Chodzi mi o takie coś https://youtu.be/nqQk8peAJSY

15

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Dawidzie zapraszam do odpowiedniego działu aby się szerzej przedstawić .A co do tego to świetna rzecz tylko .......... pod warunkiem że będziesz to robił na sprzedaż bo wtedy koszt folii i siatki będzie wliczony w kulkę kiszonki a jeśli dla siebie to to może tak do 2-3ha jakoś by to przełknął . Ja zastanawiałem się nad podobnym i niestety robienie po około 50 bel z ha przy areale 20ha to jakieś 15tyś rocznie na folię i siatkę ..........

16

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

to wychodzi jakies 15zł/balot wiec ile kosztawałaby taka kiszonka? przecierz to jeszcze koszty paliwa, nawozu itd

Rolnik z powołania:-)

17

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Koszty sporo przeszacowane, bo u mnie usługowo sąsiad bierze 20 zł za sprasowanie owinięcie i poukładanie

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

18

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Marku to ile bel robi z rolki folii ? Folia to 270 siatka reż kosztuje ok. 2zł na bele na ale skoro masz fajnego sąsiada to korzystaj ile się da. A kiszonka za belkę w tym roku schodzi po 200 więc zarobek jest spory.

19

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Jeśli próbował ktoś z forumowiczów takim sposobem  prasować to jak wychodzą takie bele ,dobrze się zakiszają ? folia się nie dziurawi jak balot spadnie na ziemie ? Wiem że dość drogo by to wyszło, ale najęcie sieczkarni z odwózką to też drogi koszt .A tak można by samemu skosić i sprasować , a pożniej powozić .

20

Odp: Prasowanie kiszonki z kukurydzy

Jeśli sieczkarnia + odwózka
ładowarka na pryzmie wychodzi 800zł to takim sposobem na pewno taniej nie zrobisz

E 516 na części
Telefon 695 076 269