61

Odp: pszczoły

Ja praktycznie wzystko w nocy pryskam a też mam pszczoły i 80ha zboża do pryskania i nie mam problemu z wyrobieniem się.

62

Odp: pszczoły

Pajej też miałem kontrolę celników na paliwo. Gościu mnie *** jak jeszcze była suszarnia na olej opałowy że jeździmy traktorami na tym... przyjechali, sprawdzili, wprost nie powiedzieli że z donosu ale łatwo szło to wywnioskować, na koniec się pośmialiśmy i tyle

E 516 na części
Telefon 695 076 269

63

Odp: pszczoły

Też miałem kontrolę celników, w związku z tym, że kiedyś często jeździłem za granicę na północ. Też był podobno donos.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

64

Odp: pszczoły

Laszek napisał/a:

Pajej też miałem kontrolę celników na paliwo. Gościu mnie *** jak jeszcze była suszarnia na olej opałowy że jeździmy traktorami na tym... przyjechali, sprawdzili, wprost nie powiedzieli że z donosu ale łatwo szło to wywnioskować, na koniec się pośmialiśmy i tyle

ale w zbiornikach była ropa?

65

Odp: pszczoły

No pewnie że była ropa. Oo tylko przy suszarni. Do sprawdzenia mieli fachowy sprzęt - złamany kij od miotły który wsadzali do zbiorników big_smile

E 516 na części
Telefon 695 076 269

66

Odp: pszczoły

Pytałeś się może jakie konsekwencje jakby w zbiornikach było czerwone?

67

Odp: pszczoły

To chyba zbytnio nie zależało im na znalezieniu. Dawniej jak u nas na rejonie szukali kto na herbacie jeździ to zaczynali od pompy wtryskowej i przez śrubę do odpowietrzania spuszczali bądź filtry wykręcali. Ile było o to awantur. Robili tak bo zdarzało się że zbiornik miał dodatkowe przegrody na różne paliwa wink I próby sprawdzali też czy nie było odbarwianie.

68

Odp: pszczoły

Jest sprawa postanowiłem przerobić miodarkę na elektryczną, mam silnik z pralki i zastanawiam się czy dałoby rade go wykorzystać. Chodzi tu o regulacje obrotów jak to zrobić?

Rolnik z powołania:-)

69

Odp: pszczoły

Kiedyś miałem wiertarke do napędu. Zwykły ściemniacz do swiatła sterował obrotami (napięciem), tylko że hałas straszny...

Kompletny noob w temacie Fortschitt

70

Odp: pszczoły

tylko silnik od pralki cichszy i mam go za darmo. ściemniacz jak połączę z nim zda egzamin?

Rolnik z powołania:-)

71

Odp: pszczoły

Zacznij od ustalenia jaki to silnik bo są  i takie które zmieniają obroty w zależności od sposobu połączenia uzwojenia inne sterowane są inverterem jeszcze bywały silniki krokowe a każdy z nich inaczej się steruje

72

Odp: pszczoły

hym... szczerze to pojecia nie mam, a po czym to poznać?

Rolnik z powołania:-)

73

Odp: pszczoły

Ściemniacze nie zda egzaminu, on się nadaje do silników szczotkowych

Kompletny noob w temacie Fortschitt

74

Odp: pszczoły

spisałem oznaczenia z tego silnika
S1/S3-80% 220v 50Hz
2850/310 obr/min
120/55W 16uF 350/500v
BN-75/3016-04
TYP SED-164-2/16 Kl. izol.F
EDA S.A. PONIATOWA
może teraz będzie ktos w stanie mmi poradzic jaki regulator obrotów tu zastosować

Rolnik z powołania:-)

75 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2020-02-23 15:51:33)

Odp: pszczoły

Z tego co widzę to masz klasyczny silnik dwubiegowy. Wygląda on podobnie do mojego:

https://images91.fotosik.pl/321/d5db7b7e51cab635med.jpg

https://images90.fotosik.pl/322/7d691572b0856bf8med.jpg

Pralka z której zdemontowałeś ten silnik nie miała regulacji obrotów wirowania i Silnik nie ma szczotek. Mam rację?
Masz przy tym silniku kondensator? Czy był na obudowie i został z resztą pralki.

Takim silnikiem najtrudniej  sterować bo jest to silnik indukcyjny klatkowy. Jak wygląda tak jak mój to jest to silnik trójfazowy z uzwojeniem w trójkąt zasilany z jednej fazy. Regulację prędkości da się chyba zrobić tylko falownikiem. Falownik też zwykle jest przystosowany do pracy z silnikami do połączenia w trójkąt 3x230. do takiego silnika będzie trzeba lepiej poszukać.

A ile stopni regulacji Ci potrzeba może lepiej zrobić jak w wiertarkach  stołowych kilka kół pasowych alko jedno wielostopniowe i przekładać pasek. Albo zastosować jakiś wariator.

76 Ostatnio edytowany przez Pajej (2020-02-23 16:36:07)

Odp: pszczoły

tak silnik bardzo podobny. Czy pralka miała regulacje obrotów? nie mam pojecia. silnik lezy kilka lat bo tato wyrzucając stara pralke wymontował go z myslą "a nóż kiedys sie przyda"
Kondensator jest
ktos na forum pszczelarskim stwierdził ze z tym regulatorem powinno działać https://allegro.pl/oferta/regulator-obr … gIuEvD_BwE

Rolnik z powołania:-)

77 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2020-02-23 19:22:11)

Odp: pszczoły

Zbudował on już wirówkę z takim silnikiem i regulatorem? Taki regulator na pewno będzie działać gdy silnik jest komutatorowy (z szczotkami)  przy indukcyjnych na tyle ile pamiętam ze szkoły obniżenie napięcia spowoduje wzrost prądu. Odcinanie triakem
jakie prawdopodobnie jest w tym regulatorze z linku stosuje się do  regulacji obciążenia rezystancyjnego (lub wentylatorów które przy rozruchu są praktycznie nie obciążone a opór rośnie wraz ze wzrostem prędkości). Przy silniku indukcyjnym musiało by być chociaż zwrotne sprężenie do sterowania poprzez jakiś impulsator albo prądnicę tachometryczną i do tego układ zmieniający wypełnienie w zależności od obrotów a wątpię żeby sterownik za 30zł takie rozwiązanie miał.
Trzeba by dopytać jakiegoś fachowca od elektroniki czy ma to prawo działać ja takiej wiedzy nie mam.

Masz może drugi silnik od pralki ? Można by za te 30 zł poeksperymentować

78

Odp: pszczoły

jeszcze frania stoi. w razie czego moznaby ja wybebeszyć

Rolnik z powołania:-)

79

Odp: pszczoły

w razie czego poszukam innego silnika wiem ze obr 150-180 na min, tylko jaka moc potrzebna?

Rolnik z powołania:-)

80

Odp: pszczoły

150-180 obrotow/min miodarki? Wg mnie to za mało, 300 conajmniej...
Obecnie przy swojej (kasetowa na 10 ramek) mam teraz silnik 3 fazowy 0,55kw i falownik do sterowania. W zeszlym roku sprzedalem taka konstrukcje: https://magma.sklep.pl/product-pol-1584 … odarka.htm
Do tego był transformator i regulator obrotów.Kupilem to od jakiegoś producenta miodarki, ale i tak okazało się za słabe...

Kompletny noob w temacie Fortschitt