1

Temat: co uprawiać żeby zarobić?

tak jak w temacie opłacalność zbóż kukurydzy jest jaka jest. szukam alternatywy

Rolnik z powołania:-)

2 Ostatnio edytowany przez scoda19 (2016-12-01 20:24:15)

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

Może konopie.Dopłata i włókno sprzedaż.

3

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

ta indyjskie. jak sie nie powiedzie to kilka kat na przemyslenia błedów

Rolnik z powołania:-)

4

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

nigdy nie mialem tak zeby wszystko wyszło dobrze, jak nie ma ceny to coś sie nie urodzi, z roku na rok inaczej, jedyne na czym do tej pory sie nie zawiodłem to rzepak.

mdw

5

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

Na dobrych glebach w okolicach Ciechanowa najlepszy wynik finansowy w tym roku dały buraki cukrowe. Plony u większości 70-80 t/ha no i dopłata cukrowa 2 tyś zł/ha

6

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

owocny sex żeby dużo dzieci było z 500+ smile A tak na serio to dobrze można było wyjść na lnie, małe nakłady, cena 1,90zł/kg w tamtym roku była, w tym nie orientowałem się jeszcze, plon do 2,5t/ha i dodatkowa dopłata.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

7 Ostatnio edytowany przez sarast (2016-12-01 21:08:48)

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

ja uważam że jednak kukurydza ale trzeba ją sobie samemu wysuszyć tanio , tu myślę o suszarni + piec na miał węglowy  . to tylko ma sens  bo cena suchej kuku jest  bardziej stabilna  . trzeba i tak myśleć o suszarni jak się ma trochę więcej ha bo pogoda w żniwa nie rozpieszcza, ja i większość moich kolegów w żniwa z miernikami wilgotności pod kombajnami staliśmy bo mokre. a ci co mają suszarnie jechali i zboża nie zmarnowali. a i do rzepaku jak znalazł.     ps.    ziemniaki skrobiowe jak nie daleko do odbioru na czysto i po 6000 zł z ha zostaje.  wielkopolska i leszno tak się bawią każdy po pare ha robi i sobie chwalą.

Leszek   dla kolegów'

8

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

saraset  tylko że do Niechlowa krochmalnia ni ma szans się dostać ot taki mały problem

9

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

U nas właśnie w tym roku chwalą sobie właśnie skrobiówki. 40 ton wyciągali i po 200 zł za tonę.
Sarast opalać miałem to tanie paliwo ale znowu piec drogi żeby to miało ręce i nogi

E 516 na części
Telefon 695 076 269

10

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

a czy juz sprzedali te ziemniaki?? znam ten biznes bo sadziłem i od tych 8000tys przychodu  trzeba odjąc koszty

11

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

kukurydza ma sens  w mokrej mało opłacalne jest suszenie małą suszarnią w tym roku plon średni 11-12 ton problemu z 30% nie było a po 400zł firmy podpisywały umowy w czerwcu a ludzie są pazerni i tylko kto rozsądnie myśli to podpisał 12x400=4800+ vat=5184 brutto z hektara lepszy zysk niż z pszenicy i mniejszy nakład

12

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

Konopie to głównie dochód z nasion, a włókno mniej najmniej paździoro. MOżna sprzedać wszystko oprócz korzeni jednak full ręcznej roboty, bo nie ma maszyn.

13

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

Maszyny są ostatnio na CTR oglądałem tylko pewnie opłacalne przy dużym areale.

14

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

Jeśli chcieć zbierać na same nasiona  to maszyny będą. Jednak sprawa wygląda inaczej, jak chcemy odzyskać liście, i plewy. Z tego jest dobry dodatkowy dochód. Dodatkowo przy jednoetapowym zbiorze trzeba od razu dosuszać, czyli mieć suszarnię lub suszyć u kogoś. Przy dwuetapowym jest więcej roboty, ale i pieniądze lepsze. Zbierają kombajnami, ale leci wszystko i trzeba suszyć, a liść i plewa jest słabej jakości, bo mocno zmielone jak zielone przeszło przez kombajn i słabo to wypada. Dodatkowo odmiany, które są niskie i nadają się na kombajny plonują gorzej. W tym roku ponad tonę nasion z hektara było śmiało, jednak pogoda nie pozwoliła na zbiór wszystkiego. Za to na odmianach niższych było niekiedy połowę.

15

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

Len. Rozmawiałem z gościem ( kupowałem od niego czyszczalnie ) i mówił że do tego roku na lnie zarabiał a w tym roku coś się ***.... I jeszcze słomę usiał pociąć.... poszarpać...... i h... go strzeli jak mimo to nawijała mu się na wszytko co się kręci, koła, wały, pazury....
Ziemniaki. Przede wszystkim trzeba sprzedać. Sąsiad sadzi co roku 40-50ha nawet zamieniamy się ziemią. 30t (x 0,6zł) idzie na koszty a  w tym roku zebrał 70-80t ( w zeszłym max 40 na koszty brakło)
Co się będzie opłacać? Nie wiem bo z kim nie gadam to coś każdy kombinuje. Wszyscy się pchają w jakieś dziwadztwa. A kto to zje?

16

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

Pewnie dużo lnu w tym roku było, bo ludzie u nas tym rzepaki przesiewali i duża podaż nasion jest.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

17 Ostatnio edytowany przez sarast (2016-12-02 00:09:36)

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

jack napisał/a:

a czy juz sprzedali te ziemniaki?? znam ten biznes bo sadziłem i od tych 8000tys przychodu  trzeba odjąc koszty

piłem wczoraj po szkoleniu z chłopakami z wielkopolski mieli z soba kwity z krochmalni , tak sprzedali mieli do 60 t bez podlewania   z ha i skrobie po 28  i małe zanieczyszczenia  i  mówili ze Niechlów  i Stawy nie robią problemów z umowami   ode mnie daleko choć dopłacają do transportu , robiłem kiedyś  po 10ha jadalnego pod frytkę ,ale to była harówa i firma padła nie do końca się rozliczyła kombajny 2 rzędowe z DDR poszły na złom . ale do skrobi bym wrócił ,  u nas piece miałowe do suszenia kuku to   samoróby  duzo by pisać z ruchomymi rusztami  z wymiennikami , dawno temu len rwałem ziarno odbierałem , rosiłem , wiązałem w snopki i odwoziłem do zakładów lniarskich ale to jeszcze w 1987, nie chcę juz na niego patrzeć. dziś widzę u sąsiada jak się lexiony na nim męczą.

Leszek   dla kolegów'

18

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

Len na ziarno miałem i nawija jak się kosi już dojrzałe. To trzeba kosić jak jest jeszcze zielony, a później dosuszać. Wtedy nic nie zawija.
W tej chwili opłacalność na wróciła na len na włókno. Kiedyś siemie pokrywało koszty produkcji a włókno było dla siebie. W tej chwili nie da rady, ale włókno mimo wszystko jest po 5-6zł i pakuła po 2zł. Także coś zostanie tylko do obróbki przy turbinie trzeba min 9osób. U nas właśnie przepada wszystko na najęciu ludzi, bo koszty ludzie robię i opłacalność mocno spada. KIedyś to się ostało po 2tygodnie prawie co dzień non stop...

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

Produkcja zwierzęca i tyle. Myślę nad jakimś gniotownikiem do kukurydzy mokrej. W okolicy za 250 tona w tym roku to jest sens uprawiać samemu i martwić się o pogodę i dziki? Jak ziarna zabraknie to dowiozą z Ukrainy albo zza oceanu przypłynie. Sam już uprawiałem sporo rzeczy: warzywka, ziemniaki, selera na kontraktacje do suszarni i jak jednego roku się zarobiło to drugiego w plecy. W tym roku gdyby nie byki to ziemniaki by na polu zostały bo nie miałby kto tego kupić za więcej niż 0,10zł/kg.

20

Odp: co uprawiać żeby zarobić?

jack napisał/a:

a czy juz sprzedali te ziemniaki?? znam ten biznes bo sadziłem i od tych 8000tys przychodu  trzeba odjąc koszty

Sprzedali sprzedali, tylko czekają na nadwyżkę. Pamiętam też czasy jak dość długo czekali za kasą ale ostatnio odpukać dość to idzie

E 516 na części
Telefon 695 076 269