1

Temat: Orka po kukurydzy

Witajcie
Jak w temacie, czym orzecie po kukurydzy na ziarno? Zakładam że resztki rozdrobnione, i co dalej? Mieszanie talerzówką i odłożona orka, czy od razu pług?
Pytam bo po bezpośredniej orce na polu po uprawie zostaje masa korzeni, które nieco utrudniają siew ozimego. U was lepiej? Jakich pługów używacie, jaka głębokość i prędkość orki?

2

Odp: Orka po kukurydzy

Wysoka rama ,przedpużki albo scinacze i 10 km/h .

3

Odp: Orka po kukurydzy

http://i65.tinypic.com/33vofte.jpg

Ja takim, kverneland na rurce i po moich modyfikacjach. Właśnie dziś dostałem pochwałę że pięknie zaorałem. Podstawa to dobre wymieszanie z ziemią, wtedy i taki pług jak mój spokojnie daje radę. Prędkość, 4 I 1700 obrotów.

4

Odp: Orka po kukurydzy

Ja podobnym systemem co kvernelandy, tzn Ventzki MTD, orzę na ok 25cm, grupa I4/II3 i resztek nie ma, tylko wyoruje się masa korzeni. U Ciebie wszystko jest przykryte? Siejesz po kuku ozime?

5

Odp: Orka po kukurydzy

Po dwukrotnym przejeździe gruberm na wąskim dłucie wszystko było zerwane i przykryło się idealnie.

6

Odp: Orka po kukurydzy

Czyli najpierw gruber a potem orka? Na ile cm gruber? Ile czasu po nim orka?

7

Odp: Orka po kukurydzy

Zależy jak resztki rozdrobnione. Jak dobra przystawka to i sam plug wystarczy. W tym roku mi nie szło jak nigdy. Jak masz możliwość to skorzystaj z mulczera. Od razu omacnice zatrzymasz. No i po mulczerze to i gruber załatwi sprawę bez pługa.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

8

Odp: Orka po kukurydzy

Pierwszy raz gruberowałem po koszeniu, było sucho i średnio to wyszło. drugi raz pojechałem po niezłym deszczu i wtedy z mokrą ziemią mieszało się dobrze. Szło tak do 15 cm na 4 II nawet czasami do 2000 tyś. obrotów, gruber skakał aż wał pękł pod koniec wink (ale to inna bajka o której pisałem)

9

Odp: Orka po kukurydzy

Zawsze używam mulczera, bo mam przystawkę bez docinacza. Po nim na polu zostaje sieczka, ale korzenie na raz się wyorują, widać trzeba zrywać je przed orką. Na YT widzę jak orzą i nie ma nic korzeni, ale ciekawe jak po agregacie siewnym

10 Ostatnio edytowany przez Laszek (2018-11-14 23:07:48)

Odp: Orka po kukurydzy

A diabli z tym jak trochę korzeni powyciąga... najważniejsze żeby się nie pchało a to że na wierzchu coś tam będzie to srał to pies

E 516 na części
Telefon 695 076 269

11

Odp: Orka po kukurydzy

Ja mam lemkena z przedpuzkami no i tez w tym roku szalu nie bylo. Bardzo duzo bylo lisci i momentami lubilo sie zapchac. Myslalem zeby mulczera kupic na mlotkach widzialem pole po nim to luks tylko ciezko cos kupic malo tych mulczerow a jak sa to cena kosmos

12

Odp: Orka po kukurydzy

androl napisał/a:

http://i65.tinypic.com/33vofte.jpg

Ja takim, kverneland na rurce i po moich modyfikacjach. Właśnie dziś dostałem pochwałę że pięknie zaorałem. Podstawa to dobre wymieszanie z ziemią, wtedy i taki pług jak mój spokojnie daje radę. Prędkość, 4 I 1700 obrotów.

Wieża dorobiona zeby zmiescic 5 skibe? Nie buja forsza  przy podnoszeniu?

Kompletny noob w temacie Fortschitt

13

Odp: Orka po kukurydzy

Laszek napisał/a:

A diabli z tym jak trochę korzeni powyciąga... najważniejsze żeby się nie pchało a to że na wierzchu coś tam będzie to srał to pies

smile :beer:

14

Odp: Orka po kukurydzy

ja zawsze najpierw talerzówka później orka czasami nawet w ten sam dzień. pług to akpil mix40 na wieżchu praktycznie nic nie było, ale nie siałem ozimin ze wzgledu na dziki

Rolnik z powołania:-)

15

Odp: Orka po kukurydzy

Ruska talerzówka bez wałów i b-200 i bez mulczera i sieczkarni na kombajnie i jest ok, od wielu lat,

Leszek   dla kolegów'

16

Odp: Orka po kukurydzy

Krzysiek napisał/a:
Laszek napisał/a:

A diabli z tym jak trochę korzeni powyciąga... najważniejsze żeby się nie pchało a to że na wierzchu coś tam będzie to srał to pies

smile :beer:

No właśnie, może teraz kiedyś będę wybierał się na Człuchów to bym wpadł z załącznikiem... brata bym wziął na kierowcę

E 516 na części
Telefon 695 076 269

17

Odp: Orka po kukurydzy

szs napisał/a:
androl napisał/a:

http://i65.tinypic.com/33vofte.jpg

Ja takim, kverneland na rurce i po moich modyfikacjach. Właśnie dziś dostałem pochwałę że pięknie zaorałem. Podstawa to dobre wymieszanie z ziemią, wtedy i taki pług jak mój spokojnie daje radę. Prędkość, 4 I 1700 obrotów.

Wieża dorobiona zeby zmiescic 5 skibe? Nie buja forsza  przy podnoszeniu?

5 skiba to już 12 lat temu dołożona gdy kupiłem 303. Wieżyczka dorobiona ze względu na 323, jest szerszy i pierwsza skiba szła zbyt duża na max złożeniu. Ogólnie ta oryginalna wieżyczka jest za bardzo cofnięta w pług , teraz jest lux, chociaż dla wielu pewnie nie twarzowo wink Taki pług nie bujnie forszem.

18

Odp: Orka po kukurydzy

Laszek napisał/a:
Krzysiek napisał/a:
Laszek napisał/a:

A diabli z tym jak trochę korzeni powyciąga... najważniejsze żeby się nie pchało a to że na wierzchu coś tam będzie to srał to pies

smile :beer:

No właśnie, może teraz kiedyś będę wybierał się na Człuchów to bym wpadł z załącznikiem... brata bym wziął na kierowcę

Wal śmiało. U mnie zazwyczaj na noc drzwi zamknięte ale klucz w drzwiach z zewnątrz.... big_smile

19

Odp: Orka po kukurydzy

Nie no jak co to w nocy nie będę wizytował

E 516 na części
Telefon 695 076 269

20

Odp: Orka po kukurydzy

Laszek napisał/a:

A diabli z tym jak trochę korzeni powyciąga... najważniejsze żeby się nie pchało a to że na wierzchu coś tam będzie to srał to pies

Potem te korzenie zapychają nawet talerzowe redlice siewnika, jak jesień bardziej wilgotna i nie oblecą z ziemi.