21

Odp: Fotowoltanika

Trzymam kciuki że uda ci ją postawić mi się nie udało ,narosło tyle problemów że odpuścił na razie co udało mi się robić to fundament, zgromadzić  rury na maszt i zrobiłem wiatrak ale muszę go przerobić bo poszedłem w złym kierunku.

22

Odp: Fotowoltanika

MAREKPE napisał/a:

Widziałem jak elektryk ciągnął druta do zasilania tego wymiennika 5x4 mm kw. według zaleceń producenta. Po coś taki zalecają.

Na takim to ja mam całe gospodarstwo podpięte wink

Janusz M6040 napisał/a:

Duże przekroje kabli daje się tam gdzie urządzenia są wrażliwe na spadki napięcia.

W tym przypadku nie chodzi o spadki napięcia a o to że pompa ciepła powietrzna ma niską sprawność gdy spada temperatura na zewnątrz. Gdy różnica wynosi tak do 10 stopni między wewnątrz a na zewnątrz to jej sprawność wynosi ok 5 czyli na każdą zużytą kWh energii elektrycznej wytworzy 5 kWh cieplnej. Gdy temperatura na zewnątrz spadnie do 10-15 stopni poniżej zera a w domu grzejemy na 20 sprawność zbliża się do jedynki czyli nie uzyskujemy dodatkowego ciepła dlatego też producenci przewidują na takie sytuacje wyłączenie przez sterownik pompy co by się nie zużywała a załączenie wbudowanych grzałek. Zważywszy na moc grzałek 15-30 kW to kabelek też musi być konkretny.
Pompy ciepła gruntowe nie mają znacznego spadku sprawności zimą bo pod ziemią temperatura jest względnie stała a też grzałki miewają tak na wszelki wypadek np awarii.

23

Odp: Fotowoltanika

Tan gdzie robię to na jednej oborze też jest instalacja 49,85 kW, wczoraj zrobiła 160 kW

E 516 na części
Telefon 695 076 269

24 Ostatnio edytowany przez androl (2021-03-12 22:21:28)

Odp: Fotowoltanika

Pożar paneli dziś w sąsiedniej wiosce https://www.facebook.com/OSP-Sarnowa-Gó … 3157997050

25

Odp: Fotowoltanika

Dobrze może wyszło, że przez brak miejsca na dachu będę miał na ziemi.

26

Odp: Fotowoltanika

Są zabezpieczenia w razie pożaru, bądź już garstka strażaków mają specjalistyczną pianę... Lecz tak czy siak też chyba bym swoje zabrał z dachu na pole wink

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

27

Odp: Fotowoltanika

Grzegorz89 napisał/a:

Dobrze może wyszło, że przez brak miejsca na dachu będę miał na ziemi.

Masz już u siebie pracującą instalację?

E 516 na części
Telefon 695 076 269

28

Odp: Fotowoltanika

Już pracuje, ale muszę gałęzie orzecha podciać, bo mi sporo zasłania. Wydajność w pełnym słońcu co dziwne koło 80%.

29

Odp: Fotowoltanika

W naszym położeniu geograficznym niewiele będziesz miał dni w roku w których będą produkować z mocą nominalną.

30

Odp: Fotowoltanika

Wiem o tym tylko dziwię się trochę, bo zaraz po uruchomieniu przy wcale nie tak mocnym słońcu waliło 100%.

31

Odp: Fotowoltanika

Właśnie przy mocnym słońcu redukują produkcję żeby się nie przegrzać. Ponoć kwiecień i maj są najlepsze gdy jest słonecznie.

32 Ostatnio edytowany przez sfera (2021-06-12 03:15:18)

Odp: Fotowoltanika

androl napisał/a:

Właśnie przy mocnym słońcu redukują produkcję żeby się nie przegrzać. Ponoć kwiecień i maj są najlepsze gdy jest słonecznie.

W pełnym słońcu panele zamontowane na dachu przegrzewają się dlatego spada ich sprawność sprawdz zakres temperatury pracy panela.Nic same nie regulują wyższa temperatura mniejsza sprawność.

33

Odp: Fotowoltanika

sfera napisał/a:
androl napisał/a:

Właśnie przy mocnym słońcu redukują produkcję żeby się nie przegrzać. Ponoć kwiecień i maj są najlepsze gdy jest słonecznie.

W pełnym słońcu panele zamontowane na dachu przegrzewają się dlatego spada ich sprawność sprawdz zakres temperatury pracy panela.Nic same nie regulują wyższa temperatura mniejsza sprawność.

Ująłeś to fachowo. Osobiście ja na razie czekam i obserwuję, póki co opłaty za prąd nie są dla mnie bolesne.

34

Odp: Fotowoltanika

Co Forum to Forum smile Nie miałem czasu poczytać o tym. Dzięki Panowie.

35

Odp: Fotowoltanika

Mam 18 paneli i na razie kręcą ostro

36

Odp: Fotowoltanika

Ile za Kilowat płaciliście ?   bo u nas są rozbieżności  straszne od 4.5tys do 7 ??  co te za 7 mają  co te tańsze  nie posiadają ??

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

37

Odp: Fotowoltanika

Droższe posiadają wygadanych przedstawicieli i montażystów.  U sąsiada zakładali gdzie i drogo policzyli i słabo wykonali. Poziomnicy widać że nie używali i na peszlu  oszczędzali.

Chyba że  podają w ofercie jakieś niestandardowe rozwiązanie.
Takie inwertery jak mi się  podobają kosztują trzy razy tyle co zwykłe. O mocy 10kW to od 15tyś zł. A na tym lista dodatkowych wydatków  może się  nie skończyć. Ten inwerter ma możliwości pracy również gdy w sieci nie ma zasilania (nawet bez zamontowanych akumulatorów).  By tak podłączyć trzeba wydzielić dodatkowy obwód tylko pod zasilanie awaryjne lub dokupić  licznik monitorujący sieć i styczniki przerzucające zasilanie a to już kolejny koszt od tysiąca w górę. (Licznik trzeba też dołożyć  gdy chce się  zwiększyć moc dając dwa lub więcej inwerterów lub też inwertery są  z różnych  źródeł  np turbiną i solary). Grzałki do wody czy akumulatory to też dodatkowe koszty.

Jak zwykła "bez fajerwerków" instalacją to bym wziął tą ekipę co już gdzieś  niedaleko montowała i się przyznaje gdzie.

38

Odp: Fotowoltanika

Ja płaciłem 4,5/KW uwineli się bardzo szybko , mam z firmą ciagły kontakt tak więc nie narzekam. Miałem brać  od Taurona ale jakoś oferowane przez nich polskie panele jakoś mnie nie przekonały.

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

39

Odp: Fotowoltanika

A mojemu wujaszkowi wcisnęli 2.3 kw za 16 koła... Jak się przyznał że podpisał umowę to myślałem,  że wyjdę z siebie.

Siły na zamiary zmierz....

40

Odp: Fotowoltanika

Za 6.12 i Huawei zapłaciłem 26500.
Po odliczeniu ulgi wyszło nie całe 20