Temat: [323-A] Przedni napęd -- problemy

Cześć,

Na wstępie przeproszę, że wiem, iż na forum i grupie FB jest już to wałkowane, ale ja nie jestem mechanikiem i muszę zebrać informacje dla osoby, które będzie mi to naprawiała, a wcześniej nie miała styczności z "Forszami".

Czy możecie mnie, bardzo proszę, naprowadzić na opis, co trzeba po kolei sprawdzić, aby usunąć przyczynę niewłączającego się samoczynnie napędu na przód w 323-A? Dodam, iż włączanie z przycisku działa, ale gdzieś mi mignęła sugestia, iż nie powinno się jeździć przy załączonym sztywno napędzie (mam tu na myśli pracę oczywiście w polu, nie jazdę po ulicy) i raczej stosuje się to przy jeździe na wstecznym.

Będę wdzięczny za wszelki linki, albo całościowy opis. Również gdzieś widziałem, jak ktoś po kolei opisywał, co należy sprawdzać i co może być przyczyną niedziałania napędu.

Od kilku lat próbuję doprowadzić ten traktor do ładu, ale niestety ciężko o mechanika znającego te maszyny, a IFA-Serwis już się tym nie zajmuje, poza tym to są "pierdoły" i nikt do takich napraw nie przejedzie kilkuset kilometrów. Udało mi się znaleźć łebskiego gościa, ale nie zna on tych traktorów i muszę go wspomóc jakimiś wskazówkami, opisami itp.

Z góry bardzo dziękuję.

PS
Tak, to ja zakładałem kiedyś tu wątek oraz pisałem "odę do smutku" na grupie FB.

pozdrawiam
patefoniQ

2

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

W przystawce przedniego napędu jest sprzęgło jednostronnego działania, coś jak bendiks w rozruszniku. Opcje są dwie, albo wymaga czyszczenia albo wymiany. Polecam zaopatrzyć się w katalog części, tam są rysunki i można zobaczyć coś zanim się rozbierze.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

3

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

Tablica 3601 str 93 https://agrargeschichte.museum-digital. … urcenr=529

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

4 Ostatnio edytowany przez patefoniq (2024-07-10 11:38:55)

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

MAREKPE napisał/a:

Tablica 3601 str 93 https://agrargeschichte.museum-digital. … urcenr=529

Ogromne podziękowania królu złoty!!

Andrew89 napisał/a:

W przystawce przedniego napędu jest sprzęgło jednostronnego działania, coś jak bendiks w rozruszniku. Opcje są dwie, albo wymaga czyszczenia albo wymiany. Polecam zaopatrzyć się w katalog części, tam są rysunki i można zobaczyć coś zanim się rozbierze.

Dla Ciebie również.

pozdrawiam
patefoniQ

5

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

Patefoniq, lubisz poważne wyzwania. Kupiłeś klamota którego nie znasz {bo jakbyś znał tobyś nie kupił}.
Czytaj to Forum, przyswajaj, po roku będziesz najlepszym mechanikiem teoretycznym w forszaju w swojej okolicy.
Co do przedniego napędu. Tu jest wszystko opisane po parę razy z każdej strony. Między innymi po to Ono jest, wchodzisz, szukasz, czytasz, sam naprawiasz.
Rusz dupę, poszukaj. Na talerzu pod nos - nie ma.

6

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

A jak nie poradzisz to leży u mnie w klamociarni kompletna, sprawna przystawka.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

7

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

sławek 42 napisał/a:

Patefoniq, lubisz poważne wyzwania. Kupiłeś klamota którego nie znasz {bo jakbyś znał tobyś nie kupił}.
Czytaj to Forum, przyswajaj, po roku będziesz najlepszym mechanikiem teoretycznym w forszaju w swojej okolicy.
Co do przedniego napędu. Tu jest wszystko opisane po parę razy z każdej strony. Między innymi po to Ono jest, wchodzisz, szukasz, czytasz, sam naprawiasz.
Rusz dupę, poszukaj. Na talerzu pod nos - nie ma.

Nie wiem, czy czytałeś moje wcześniejsze wpisy. Kupiłem traktor za namową mechanika, który na wszystko się zarzekał, że mi go ogarnie, po czym zostawił mnie ze wszystkim na lodzie.

Wiesz... Ja na co dzień zajmuję się IT w pełnym spektrum. Wspieram firmy, czasem pomagam prywatnym osobom i nie wyobrażam sobie namówić kogoś, kto kompletnie się na tym nie zna, na sprzęt konkretnych producentów, czy jakieś rozwiązanie, które wymagałoby jakichś skilli. I jednocześnie rozumiem, że prawnik, księgowa, logistyk, czy lekarz nie muszą znać się na budowie komputera, czy jądrze systemu operacyjnego, by móc korzystać z ich dobrodziejstw. Ja jestem od tego, by im pomóc. To jest taka sytuacja, że obsługiwać excela to się powinno umieć, ale naprawić BlueScreen-a niekoniecznie. I tak samo uważam z gospodarką. Ja umiem korzystać z traktora, ustawiać pług, agregat siewny, ale nie potrafię naprawić silnika w traktorze. Czy to źle? No nie, mamy XXI wiek.

pozdrawiam
patefoniQ

8

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

MAREKPE napisał/a:

A jak nie poradzisz to leży u mnie w klamociarni kompletna, sprawna przystawka.

Będę miał na uwadze. Nie wiem, jak Ci się odwdzięczę za pomoc. Dziękuję!!

pozdrawiam
patefoniQ

9

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

W zasadzie po to powstało to forum, praktycznie znajdziesz tu wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące klamotów rodem z V.E.B Fortschritt. Ponadto jest tu masa ludzi, którzy mają do nich klamoty lub wiedzą skąd je wziąć.
Życzę powodzenia.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

10 Ostatnio edytowany przez patefoniq (2024-08-03 11:56:00)

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

Cześć,

Otóż w traktorze wymieniony został wysprzęglik oraz pompka wysprzęglika (obie rzeczy nówki ze sklepu) oraz osoba mi to wymieniająca, przy okazji uszczelniła jakoś układ powietrza, tak że zacząłem słyszeć, co jakiś czas spuszczanie nadmiaru (od kiedy mam sprzęt, tego nie było do tej pory). Teraz pytanie. Jakie są szanse, że wymienione naprawy spowodowały, że napęd zaczął działać? Bo zaczął się samoistnie włączać i wyłączać -- poznaję po specyficznym dźwięku, tym samym, który słychać po załączeniu stałego napędu przyciskiem.

pozdrawiam
patefoniQ

11

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

Wszystko możliwe...
Jak miałeś duże nieszczelności to sprężarka nie nabiła powietrza a to jest potrzebne do załączenia napędu.
Jeśli się sam załącza to zacznij od sprawdzenia elektrozaworu. Jest za lewym akumulatorem.
Zawór puszcza powietrze. Albo jest walnięty albo włącznik ale by świeciła kontrolka....  Chyba że też spalona

12

Odp: [323-A] Przedni napęd -- problemy

Wszystko wygląda na przypadek ponieważ przedni napęd powinien się dołączać samoczynnie podczas poślizgu tylnich kół. Ewentualnie długo nie używany zastał się a u Ciebie ożył, nie widzę korelacji ani ze sprzęgłem ani z niskim ciśnieniem w układzie pneumatycznym .

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38