101

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

Co robimy z silnikiem w zimie? hmmm ciekawe pytanie, okrywamy kocykiem? Ja nic nie robię bo co mam robić problem zaczyna sie gdy trzeba zapalić,  ale to juz inny temat

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

102

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

maxi900 napisał/a:

jednak pomysł sławka bardziej popieram.... tylko musi zrobić na wszystkie kanały.

Płomieniówka (200W przy 12V) ciągnie około 17Amper.... a 4 świece żarowe z C-330 dają biorą po 7 A (7x4=28A)...

Czyli więcej biorą i mniej grzeją, nadal nie widzę żadnego sensu wkładania takiego dziadostwa. Gdyby to było skuteczne to byłoby stosowane seryjnie do dziś w silnikach.

103

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

Nie do końca, masz przykład ot tu polskich ciągników typu c385 i pochodne czemu nie montowano w nich przodka, też niby lepsze rozwiązanie a nie było, tak samo jest w tym przypadku, technika idzie w przód.

Fortschritt ZT-303-D------------A w przyszłości Fortschritt ZT-323-A

Sprzedam lampy zespolone diodowe, diody LED.
Bliższe informacje i zdjęcia na tej stronie:http://www.was.eu/index.php3?action=wyroby&kategoria=diodowe&strona=1&sort=&lang=PL

104 Ostatnio edytowany przez maxi900 (2010-01-25 18:50:45)

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

widzisz Dario naczytałem się tych różnych książek o dieslach.. komentarzy na forach i doszedłem do wnioskutakiego:

1. Najlepsze w zimie dla diesla są świece ceramiczne* zamontowane w głowicy. Istnieją one stosunkowo krótko i nie istniały w momencie projektowania większości ciągników które mamy.....
2. ...jeśli już nie mamy świec ceramicznych to trzeba wybrać pomiędzy dwoma gorszymi opcjami (świeca żarowa typu spirala) która daje mniej ciepła i musi być zamontowana w jak najbliżej wlotu do cylindra bądź świece płomieniową która jednak tworzy osad w kolektorze i jest bardziej awaryjna (jej niesprawność a tym samym wyciek ropy do kolektora może być nawet przyczyną awarii silnika).

I teraz trochę o świecy ceramicznej. Jest to super sprawa bo jej opór rośnie wraz z temperaturą. Zimna na początku pobiera ok 15Amper i bardzo szybko się nagrzewa następnie dochodząc do temp krytycznej jej opór zaczyna rosnąć i spadać pobór prądu do ok 6-8Amper i świeca się samoreguluje utrzymując stałą temperaturę. W autach grzeje ona po odpaleniu do ok 70*C temp silnika poprawiając jakość spalania paliwa. Niestety wymaga ona wysokiej jakości spalania i tylko trochę lejący wtryskiwacz może utworzyć nagar który zakończy jej żywot. Co ciekawe to, że pobiera ona prąd, nie oznacza że jest sprawna. Sprawna ceramiczna zawsze rozgrzewa się od końcówki w stronę obudowy - jeśli zacznie się nagrzewać w połowie grotu znaczy że jest uszkodzona.

A co do wyboru płomieniówka/żarowa typu spirala to wiele jest teorii i opinii często zależnych też od stanu silnika (np mój mtz nie pali na płomieniówce a sąsiad w swoim dorobił żarowe i śmiga lekko - a silniki mogą być w całkiem innych stadiach dojeżdżenia)..... wiem też że ważnym dodatkiem w zimie jest grzałka płynu która nie zastąpi żadnej świecy jeśli ma możliwość rozgrzania oleju w misce. Ale wszystko zależy od wersji wyposażeniowej ciągnika, ew od lokalizacji (mieszkaniec suwałk ma gorzej niż mieszkaniec np Wrocławia smile )

105

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

na teraźniejsze mrozy jak  ktoś ma  opalarkę taką na prąd to przedłużacz opalarka w dolot włączasz na maxa  czekasz 2 minuty  wsiadasz i kręcisz za 2 obrotem silnika  chodzi smile  sprawdziło się przy 2 forszajach kolegi 300 i mojej 320   rano było -20 u mnie i niema mocnych smile na taką metodę

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

106

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

sprawdzona metoda i samemu zakładasz opalarkę pasuje jak by była  przystosowana do tego kolektora właczasz  przełocznik na 700 st i po dojsciu do siedziska pali  z pierwszego warunek aby akumolatory przekręciły.

107 Ostatnio edytowany przez Dario (2010-01-25 20:33:43)

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

DamianBorek napisał/a:

Nie do końca, masz przykład ot tu polskich ciągników typu c385 i pochodne czemu nie montowano w nich przodka, też niby lepsze rozwiązanie a nie było, tak samo jest w tym przypadku, technika idzie w przód.

Jak to nie wsadzali ?? Było coś takiego jak 385A i miało napęd 4x4, praktycznie każdy większy ciągnik był w opcji 4x4. Nie było w każdym ze względu na cenę, nie wspominając o trwałości. To najczęściej było ale nie do końca chciało działać, ot taka przypadłość Zetora i Ursusa. Drugi bardzo ważny powód, pewnie nawet najważniejszy, w socjalizmie zawsze był kryzys i kłopot z materiałami, nie było gumy na większe opony, nie było stali na przednie mosty, był burdel i bieda, a materiały były dla armii. Czołgi były ważniejsze od ciągników.

@maxi900, z silnikiem IFY jest taki kłopot, że komora spalania jest wydrążona w tłoku, założenie świecy jest dosyć trudne, tam nie ma gdzie jej wstawić. Jedyne rozwiązanie to świeca płomieniowa, która jest prosta i skuteczna lub spirale przy wlocie powietrza, które nie dość że ograniczają przepływ powietrza to jeszcze potrzebują dużo prądu i niewiele są w stanie nagrzać. W tym silniku każdy cylinder ma pojemność 1,64 litra. Nie wiem jakie obroty ma silnik gdy go rozrusznik kręci, nie mam takich danych, ale jeśli rozrusznik jest w stanie zakręcić silnik do 200 obr/min to każdy cylinder w 1 sekundę zasysa około 2,73 litra powietrza. Jaka spiralka jest w stanie zagrzać taką ilość powietrza ?
Najlepsze co się dało to konstruktorzy już zamontowali.

108

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

@Dario - wg mnie słowo przodek miało znaczyć świeca przed kolektorem .. w tym znaczeniu płomieniówka... tak to jest jak się jednoznacznych słów nie używa wink

109

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

Przodek i płomieniówka ?? Dziwne skojarzenia big_smile

110

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

Początek lat dziewięćdziesiątych, okolice Sławna - szukam traktora już tydzień. Z żoną, Fiatem 125. Byłe PGRy, RSP, prywatni właściciele, gospodarstwo Caritas !? W końcu trafiam na wspaniałego, życzliwego człowieka Romana Chruszcza, imienia Jego żony nie pamiętam, ale mam zapisane Ich dane nawet wiem gdzie ! Cały dzień jeździł z nami szukając tego traktora - gratisowo. Wieczorem, zaprosił nas na obiadokolację. Pamiętam, żołądki drobiowe były. Duże gospodarstwo, dwa Bizony pod wiatą, maszyny - a traktorów nie widzę ?! Gdzie traktory pytam, a On zaprasza mnie do domu ?! Na parterze, lub w wysokiej piwnicy, stały trzy. Osiemdziesiątka z przodem, osiemdziesiątka bez przodu, i czterdziestka. Wszystkie w jednakowych barwach, żółtych. Na zewnątrz było około - 10, odpalił mi po kolei wszystkie trzy, po jednym obrocie wału. Do czego zmierzam. Nie ma lepszej metody jak, TRZY RAZY TAK. Masz ciepły garaż ? Masz sprawny sprzęt ? Masz zatankowany zimowy olej napędowy ?
To zacznę od siebie. Nie mam ciepłego garażu, nie mam żadnego garażu. Nie mam sprawnego sprzętu. Nie mam zatankowanego zimowego oleju napędowego.
Do kogo mam mieć pretensje, że pół dnia odpalałem busa ?
Ps.
Może ktoś z Szanownych Kolegów wie, o którym Romanie mówię. Pozdrowienia od Sławka z Agnieszką. A żoną Romana była Marzena, przypomniało mi się.

111

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

Dzisiaj odpalałem ciapka pół dnia bo muszę jeździć po słomę co dziennie,wszytko sprawdziłem aku. naładowane,silnik nagrzany,paliwo zimowe,świece żarowe działają i co tu może być i w końcu spojrzałem do zbiornika a tam susza ale się wku..łem.

112

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

Mi chodziło o przodek w sensie 4x4 a w sumie masz racje kolego zwracam honor.

Fortschritt ZT-303-D------------A w przyszłości Fortschritt ZT-323-A

Sprzedam lampy zespolone diodowe, diody LED.
Bliższe informacje i zdjęcia na tej stronie:http://www.was.eu/index.php3?action=wyroby&kategoria=diodowe&strona=1&sort=&lang=PL

113

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

no to Tomek    a mówią że talapki tak mało palą big_smile
widocznie rzeczywiście  jak zapomniałeś już kiedy tankowałeś tą bestie  a tu nagle klops big_smile ale nie martw się nie ty jeden masz takie przygody mi tez się to przydarzyło

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

114

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

o dziwo najczęściej ten błąd popełniamy przy ciapku ponieważ jest tak ekonomiczny, poza tym służy jako maszyna pomocnicza więc z reguły lekka przyczepka, coś podciągnąć, coś przestawić itp, i przez to tankuje się go raz na 2-4 tygodni i zdarza się zapomnieć...

115

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

a jak macie zamontowane świece od mf ja mam 303 i ciężko pali rano i jak jest zimny a tam ani świecy ani nic jest jakaś kostka chyba to jest ta świeca ale rurki poodcinane i nie wiem jak je połączyć i do czego mam tez mf255 i nawet w dużym mrozie pali na kopa i tak myślałem żeby wmontować świece od mf do kolektora ssącego w 303 co o tym myślicie i zrobić to na takiej zasadzie jak w mtzecie widzę tu u PiotraK że masz przerobione głowice a jak to zdaje egzamin

Fortschritt zt 423 a razy 2

116

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

michu23 dobrze poszukaj i poczytaj.podłączenie oryginalnej świecy jest dokładnie opisane nawet pięknie u dokumentowane.funkcja 'szukaj 'i wszystko w tym temacie...co do przeróbki na mf tez coś na ten temat jest.a tak w ogóle to Witam smile
i pzdr

http://iv.pl/images/28787378765493351481.gif

117 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2010-01-28 01:36:09)

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

michu23 napisał/a:

...widzę tu u PiotraK że masz przerobione głowice a jak to zdaje egzamin

To nie moje głowice, ja nawet traktora nie mam sad
Dwa lata temu miałem przyjemność regenerować takie głowice i wtedy zrobiłem tą fotkę. Sam chciałbym wiedzieć, jak to zdaje egzamin i m.in. o tym jest tu ta dyskusja.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

118

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

Dzisiaj przetestowałem patent z opalarką. Rewelacja zapomnijcie o świecach włozyłem w kolektor wsiadłem do kabiny i zagadał na dotyk.

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

119

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

No to  pomysł nie tylko u mnie znalazł zastosowanie big_smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

120

Odp: co robicie z silnikiem w czasie zimy

ja mojego forrschrita to zalewam ciepłą wodą idę po następne 2 wiaderka tamtą spuszczam wlewam znowu ciepłą dwa razy świece przygrzeje i chodzi. oczywiście w garażu. ale na następną zimę zalewam płynem i grzałka na 230V