Odp: Wiosna 2013
Oj Krzychu ......
Ty powtarzasz i ja tez powtarzam
Twoim oczkiem w głowie są krówki a moim zboża, Ty liczysz tak a ja odwrotnie.
Zboża żyto...... hmmm
W uprawie są koszty stałe czyli te które musisz ponieś niezależnie od plonu jesli chesz utrzymać pole w dobrej kondycji -uprawa + podatek + krus + ubezpiecznia. Z moich obliczeń wychodzi ze to około 1000zł. No i zakładamy ze chcemy zebrać 3 tony i troche słomy to koszty nawozu NPK materiału siewnego + zaprawa + zabieg na chwasty wyniesie 800zł
razem 1800zł
Jedziemy to sprzedać. Na skupie czarnooka piękność z okienka mówi nam że dzisiejsza cena to 550zł/t robimy taaaaaaaaaaaakie oczy i oddajemy to do skupu za łączna kwotę 1650zł. nie licząc dopłat jesteśmy 150zł na minusie.
Zmieniając założenia początkowe na 8t/ha Do kosztów stałych doliczmy koszty NPK 1300zł
chemia około 400zł materiał siewny 400zł. Razem koszty 3400zł.
Jedziemy do skupu do tej samej pani i za 8t otrzymujemy 4400zł czyli jesteśmy 1000zł do przodu, a nie 150 w plecy nawet przy niskich cenach jak zapowiadają w tym rokuWięc suma summarum oszczędności w chemii nie ma co szukać.
Należy jeszcze wziąć poprawkę na to, że zazwyczaj cena skupu pszenicy jakościowej jest wyższa niż paszowej....