1,301

Odp: GG FORUMOWE

Jak mierzyłem ich długość to miały 11.5cm tak mniejwięcej, a co do szerokości to muszę mieć niecałe 3 pola bo mi się nie zmieszczą w jedną drogę

Nic dobrego się nie dzieje, świat zachodni z nas się śmieje. Gospodarka nam się wali, bieda rośnie Tusk się chwali. Naiwniakom cuda wciska, bo naiwni są ludziska. Postkomuna mu wtóruje, taki premier im pasuje. W Polsce obcym tworzą raj, bo to bardzo dziwny kraj. Polskę dawno rozprzedali, służbę zdrowia zrujnowali. I nauka także leży, nikt Tuskowi już nie wierzy. Hej Donaldzie gdzie te cuda? same kłamstwa i obłuda! Na kryzysie rząd nie traci, bo za wszystko naród płaci

1,302

Odp: GG FORUMOWE

1 czym doczyścić waniarkę z wapna ? Cisnienie za małe jakiś środek?
2 Chcę za jakiś czas robić schody ( stopnie ) z drewna oczywiśie sam. Jak kupię mokre świeże drewno 4,5 cm grubości to jak długo będzie schło w wietrzonym pomieszczeniu temperatura 10-15 stopni miesiąc, 3, 6?

1,303

Odp: GG FORUMOWE

Co do drewna im dłużej tym lepiej, mój kuzyn stolarz przed włożeniem do suszarni suszy chyba rok i później parę miesięcy w suszarni a ile to nie wiem ale chwile się suszy a i tak niekiedy jest wilgotne. Najlepsze by było mierzyć wilgotność drzewa miernikiem i by wiedział czy już jest ok.

Nic dobrego się nie dzieje, świat zachodni z nas się śmieje. Gospodarka nam się wali, bieda rośnie Tusk się chwali. Naiwniakom cuda wciska, bo naiwni są ludziska. Postkomuna mu wtóruje, taki premier im pasuje. W Polsce obcym tworzą raj, bo to bardzo dziwny kraj. Polskę dawno rozprzedali, służbę zdrowia zrujnowali. I nauka także leży, nikt Tuskowi już nie wierzy. Hej Donaldzie gdzie te cuda? same kłamstwa i obłuda! Na kryzysie rząd nie traci, bo za wszystko naród płaci

1,304

Odp: GG FORUMOWE

Drewno na wolnym powietrzu schnie około centymetra rocznie. Liściaste wolniej, iglaste szybciej. To samo z grubością, lity bal wolniej deska szybciej. Na schody (stopnie) to dąb, jesion, dobrej jakości brzoza, olszowe też widziałem. Podstopnie już dowolnie, damy w szpileczkach im nie zagrażają.
W Twoich warunkach, powiedzmy dąb, będzie sechł około roku.

1,305

Odp: GG FORUMOWE

Tylko susz to drewno w cieniu, żeby nie popękało. A 1 metr3 desek dębowych z suszarni z kontrolowaną atmosferą w I klasie to koszt około 4-5 tyś. Kuzyn ma zakład stolarski a schody to jego specjalność i znak firmowy. Jak byś chciał tralki do poręczy to wybór ma spory i do Piły daleko nie masz

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,306

Odp: GG FORUMOWE

Sławek, rok na 4,5 deskę to zdecydowanie za mało. W pomieszczeniu też nie ma aż takiej wymiany powietrza...

Krzysiek, najlepiej byłoby podsuszyć w domu, potem oddać do suszarni... (tam masz określone dokładnie warunki - wilgotność i temperaturę...), a przed samym wyrobem żeby znów poleżało trochę w pomieszczeniu...

1,307

Odp: GG FORUMOWE

Jeszcze tylko zeby nie robic cienkich desek. u mnie jedna na samej gorze ostatnia deska ciensza od reszty i po paru dniach podnioslo.. albo przykrecac do schowod badz na klej

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

1,308

Odp: GG FORUMOWE

jak by nie było suszone to i tak szerokie deski się kręcą. Najlepszym sposobem jest pokleić i dopiero potem całość obrobić. nie pokręcą się i z kawałków łatwiej dobrać dobry materiał

1,309

Odp: GG FORUMOWE

lite drewno zawsze powykręca lub spęka. Żeby ograniczyć prace drewna musi ono znajdować się cały czas w podobnych warunkach wilgotności i temperatury. "Im większe wahania tych czynników tym większe prawdopodobieństwo że deska spęka lub się wykręci. Najbezpieczniej jest robić z samej klejonki, lub z klejonki pokrytej na koniec grubym fornirem.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,310

Odp: GG FORUMOWE

Zależy co kto lubi. Mnie się podoba deska, klejonka to nie to. Krzysiek ma zamiar robić schody sam. Nie wiem czy sam da radę zrobić klejonkę i pokryć ją fornirem, co było by najlepszym rozwiązaniem.
W szerokich deskach, od spodu nacinam do dwóch trzecich grubości tzw "struny" czy jak to się fachowo nazywa. Wiadomo że lekko się spaczy, ale coś za coś.

1,311

Odp: GG FORUMOWE

No jak większa szerokość to najlepiej przeciąć i skleić ale to już fachowa prasa do klejenia wskazana. Nie od parady takie pieniądze biorą za zrobienie schodów, drewno to 1/3 kosztów, wszystkie kleje lakiery to też trochę wyjdzie no i robocizna. Zwykłe schody na piętro to spokojnie 10 tyś trza dać

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,312

Odp: GG FORUMOWE

z tym klejeniem listew największym problemem jest przefrezowanie krawędzi na "ząbki. Samo klejenie nie stanowi problemu - szczególnie gdy nie muszą to być długie deski - na schody to na ogół 1,20 - 140 wystarcza. Stelaż do ściskania z 2 kobyłek i kątowników do stworzenia równej powierzchni i wystarczą nawet duże ściski stolarskie - jak nie ma to przyspawać duze nakrętki i pręt gwintowany słusznej średnicy i do dzieła...

Sam robiłem kilka lat temu półki bez przefrezowywania z topolowego drzewa. Dzieci mi po nich łażą - jeszcze nic nie oberwały...

...Sławek - mi tam np klejonka nie przeszkadza jak jest zrobiona z głową, a wybrzuszone parapety jednak bardzo... sad... big_smile

1,313 Ostatnio edytowany przez sawek.1990 (2013-10-10 15:13:58)

Odp: GG FORUMOWE

Widzę Leszek że Ty jesteś coś obeznany w temacie, i kuzyn też stolarz i nawet robi to samo co mój tylko że mój dodatkowo drzwi. A co do klejów to klej nazywa się chemolan (oznaczenie obok niego to długość schnięcia, 45 schnie dość szybko) I klej nie jest taki drogi na necie znalazłem za 16zł 1kg . Ale fakt ceny schodów są spore.

Nic dobrego się nie dzieje, świat zachodni z nas się śmieje. Gospodarka nam się wali, bieda rośnie Tusk się chwali. Naiwniakom cuda wciska, bo naiwni są ludziska. Postkomuna mu wtóruje, taki premier im pasuje. W Polsce obcym tworzą raj, bo to bardzo dziwny kraj. Polskę dawno rozprzedali, służbę zdrowia zrujnowali. I nauka także leży, nikt Tuskowi już nie wierzy. Hej Donaldzie gdzie te cuda? same kłamstwa i obłuda! Na kryzysie rząd nie traci, bo za wszystko naród płaci

1,314

Odp: GG FORUMOWE

Przerabiał ktoś temat chłodnic w koparkach. Mój wujaszek chce taką zastosować w rekordzie i ma dylemat z jednym wyjściem na hydrauliczny wentylator. Otóż idą 2 grube przewody tj, napęd wentylatora z regulacją obrotów i jest 3 wyjście tak w środku tego wentylatora i czy to może być na smarowanie tego wentylatora bo tak wywnioskowaliśmy z jego średnicy i umiejscowienia?

Nic dobrego się nie dzieje, świat zachodni z nas się śmieje. Gospodarka nam się wali, bieda rośnie Tusk się chwali. Naiwniakom cuda wciska, bo naiwni są ludziska. Postkomuna mu wtóruje, taki premier im pasuje. W Polsce obcym tworzą raj, bo to bardzo dziwny kraj. Polskę dawno rozprzedali, służbę zdrowia zrujnowali. I nauka także leży, nikt Tuskowi już nie wierzy. Hej Donaldzie gdzie te cuda? same kłamstwa i obłuda! Na kryzysie rząd nie traci, bo za wszystko naród płaci

1,315

Odp: GG FORUMOWE

Jeju sie znacie dzięki wink
Stare schody w domu z lat 30 nie są z klejonki i nic im nie brakuje. Przemyślę wasze uwagi....
Co do mycia wapniarek
Myjka nie dała rady więc poszukałem czegoś kwaśnego.
Ocet się pienił więc reakcja była no i coś tam schodziło.
Kupiłem śrerodek atlasa "szop" który niby do tego jest.
Okazał się ciut lepszy od octu. Maszyna stoi trochę czystsza. Generalnie by trzeba było ją w tej chemi utopić.

1,316

Odp: GG FORUMOWE

we wywar z gorzelni to do gołej blachy zje smile

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,317

Odp: GG FORUMOWE

ja robiłem na szybko schody to stopnie z swiera kupowałem świerzego gr. 4 cm rok czau nie  zabezpieczone tylko folia wyszła sinizna oczyściłem i polakierrowałem podoba sie jest ładnie robiłem szybko bo dla banku zeby byó ze zrobione a z czasem zrobie sobie ładnie scody mysle o jesionie ale to kuppa kasy

1,318

Odp: GG FORUMOWE

Ja mam zamówione schody brzozowe. 2 zabiegi, 18 stopni, u góry balustradka i "furtka" żeby dziecko nie poleciało ze schodów to z montażem i demontazem starych 5,5 tys.

1,319

Odp: GG FORUMOWE

jak zgłosze świnki do rejestru z 4ro dniowym opóźnieniem to coś grozi?

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,320

Odp: GG FORUMOWE

Nie, jakie przekręty się słyszy. Jak jałówka się w ciągu roku 3 razy cieliła big_smile